Minimal Blood

MINIMAL BLOOD - tradycyjne pieśni o kobietach i krwi

Wydawnictwo WOOD and MOOD, // CD WM-0010 2018, www.woodandmood.pl

Projekt tworzą artyści wielu estetyk: inicjatorka, Maja Miro-Wiśniewska - wykonująca m.in współczesną muzykę na fletach historycznych, Kasia Kadłubowska - perkusistka zanurzona w minimalizmie i konceptualizmie oraz duet Grochocki_Odorowicz, który swoim wykonaniem pieśni pogrzebowych wygrał zeszłoroczny Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".

Punktem wyjścia do projektu MINIMAL BLOOD jest fascynacja tradycyjnymi polskimi balladami i pieśniami dziadowskimi, opowiadającymi o losach kobiet. Na płytę składają się wciągające słuchacza, wielozwrotkowe opowieści.

Pojawiają się tu historie kobiet, które decydują się na zbrodnie, ale także tych, na których zbrodnia jest dokonana; kochanków, którzy giną, bo ich miłość nie jest akceptowana; boskiej kary za planowanie czyjejś śmierci; diabelskiej kary za przyczynienie się do czyjejś śmierci; świętego uniknięcia śmierci. Historie prawdziwe i te mieszające świat realny z magicznym, które niegdyś służyły zapewne wzmocnieniu moralności. Czytane przez pryzmat współczesności opowiadają o wielowątkowości losów kobiety, o jej wrażliwości i emocjonalności, niemocy, ale i poczuciu sprawstwa, miłości i odrzuconych uczuciach.

Hipnotyzujący, narracyjny charakter pieśni został wzmocniony poprzez sięgnięcie w warstwie instrumentalnej do stylistyki minimalistycznej awangardy. Minimalizm, operujący krótkimi, nakładającymi się na siebie, wielokrotnie powtarzanymi motywami jest oryginalną ramą dla tych mantrowych w charakterze i niekiedy mrocznych opowieści.

Narratorem jest śpiewak tradycyjny, wykorzystujący wiejska technikę śpiewu otwartym głosem. W instrumentarium pojawia się 5 rodzajów fletów, altówka, wibrafon, bębny obręczowe i perkusjonalia, które tworzą oryginalne kombinacje brzmieniowe: oszczędne, introwertyczne, skrywające podskórną eksplozję. Ekspresjonistyczne wizje osiągnięte minimalnymi środkami.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydawnictwa: http://woodandmood.pl/plyty/minimal-blood/

Zwiastun płyty MINIMAL BLOOD: https://www.youtube.com/watch?v=7gWccf52Hpk

 

PATRONI MEDIALNI:

Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Radio Gdańsk, Wyspa.fm, Muzykatradycyjna.pl, Pismo Folkowe, Serpent.pl

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Nagrań dokonano w zabytkowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Wróblewie.