Góralskie webinaria

Z GÓRALEM SPOTKANIE NA EKRANIE

Małopolscy Górale skrzyknęli się i przygotowali mocny program internetowych webinariów. Dla turystów i osób ciekawych barwnego folkloru ludzi gór to interesująca wakacyjna propozycja. Będzie można zajrzeć do góralskiej szafy, kuchni czy… słownika.

Taka inicjatywa to prawdziwa innowacja. Po pierwsze, webinaria przygotuje kilka grup Górali zamieszkujących Małopolskę. Dla wielu oglądających będzie więc to pierwsza taka szansa, by poznać Górala spoza Podhala. O swoich zwyczajach opowiedzą bowiem Górale Orawscy, Babiogórscy, Spiscy, Biali, Czarni, Pienińscy, Kliszczacy oraz Zagórzanie.

Po drugie, wszyscy oni zaprezentują tradycje, wierzenia, kulinarne receptury oraz legendy, które do tej pory pozostawały nieznane. Wystarczy rzut oka na listę tematów, by się o tym przekonać. „Wody szczawnickiego uzdrowiska”, „Ej łącka muzycko”, „Kwiaty Tokarni” czy też „W gościnie u cornyf góroli” – brzmią nie tylko interesująco, ale również kryją w sobie dziesiątki fascynujących opowieści prosto z góralskiego świata.

Po trzecie, każde webinarium będzie nadawane z interesującego miejsca: lokalnego muzeum, skansenu, pijalni wód mineralnych czy domu kultury. Wspólnym mianownikiem będzie wirtualna przestrzeń, w której transmitowane będą prezentacje. By spotkać się z Góralami, należy śledzić fanpage (facebook.com/skarbygorali), by w domowym zaciszu lub na ekranie smartfona móc odkrywać góralskie perełki. Na Facebooku można znaleźć też pełną listę spotkań, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować sobie czas na takie webinarium.

„Liczę, że cykl wakacyjnych spotkań będzie dla wielu okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy o małopolskich Góralach, lecz także zachętą do osobistych odwiedzin ich geograficznych krain. Webinaria będziemy nadawać z tak urokliwych miejsc jak Piwniczna Zdrój, Zawoja, Łącko, Niedzica, Szczawnica czy Zubrzyca Górna. Wszędzie tam można spędzić inspirujący weekend albo i cały urlop” – zaprasza Anna Jarzębska, prezes zarządu Fundacji Mapa Pasji, jednego z partnerów projektu „Skarby Górali”, w którego ramach organizowane są opisane tutaj webinaria. „A jeśli komuś będzie mało informacji na temat Górali, temu polecam nasze dwie darmowe publikacje Skarby Górali. Poznaj Górala spoza Podhala oraz Góralszczyzna mniej znana” – dodaje Anna Jarzębska.

Do odwiedzin małopolskich Górali zachęcają także stworzone przez nich questy. To rymowane opowieści o legendach, osobistościach oraz miejscach związanych z góralskimi skarbami. Każdy quest zawiera w sobie także kilkanaście wyzwań i zagadek, które rozwiązuje się, podążając wytyczoną trasą. Na końcu wędrówki na odkrywców czeka sympatyczny skarb-niespodzianka. Wszystkie questy są za darmo dostępne na stronie skarbygorali.pl oraz w mobilnej aplikacji „Skarby Górali”.

Projekt pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego).

 

Dział: