Dźwięki Skrzyżowania Kultur – spotkania z muzyką świata online.
Stołeczna Estrada zaprasza w ekscytującą muzyczną podróż dookoła świata. Dźwięki Skrzyżowania Kultur to seria warsztatów pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach zaprezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, dudy i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.
W opowieściach o niezwykłych instrumentach, tych dawnych i współczesnych, z Polski oraz z najdalszych zakątków globu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe lekcje w formie krótkich, przyjemnie inspirujących opowieści, przepełnione są ciekawostkami i nieoczywistymi brzmieniami. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Na zakończenie tej przygody przenosimy się w magiczną krainę muzycznej bajki.
Z każdej podróży wraca się do domu, a zaproponowana przez nas ekspedycja jest pretekstem do znalezienia innych kultur w tym, co już znamy, i co jest nam najbliższe. Dźwięki Skrzyżowania Kultur zachęcają widzów do poszukiwania innej perspektywy odbioru własnej kultury, a także poszerzenia muzycznych horyzontów, rozbudzenia głodu świata i pogłębienia wiedzy o kulturze.
„Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My, artyści, tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak, jak podróżnik odkrywa nowe lądy” – Maria Pomianowska
Maria Pomianowska – pasjonatka muzyki świata, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała dwa zaginione staropolskie instrumenty smyczkowe: sukę biłgorajską i fidel płocką. W 2010 zrekonstruowała kolejny instrument – sukę mielecką. Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych, występuje także ze światowej sławy artystami world music.
Kolejne odcinki publikowane są od poniedziałku do piątku o godz. 11.00.
Lekcje dostępne bezpłatnie na: https://www.youtube.com/StolecznaEstradaOnline
Playlista: https://www.youtube.com/watch?v=VF3kGP1EfPw&list=PLqtUuCAAH2Rs8drua2Vz3B...
Plan lekcji:
1.Bębny świata
2.Balafon
3.Suka biłgorajska i fidel płocka
4.Tabla
5.Kora
6.Didjeredoo
7.Morin khuur
8.Ud
9.Duduk
10.Guzheng
11.Flety świata
12. Angklung
13.Głosy świata
14.Shakuhachi
15.Lira korbowa
15.Sarangi
17.Dudy
18.Cymbały
19.Kobyz
20.Harmonijka ustna i akordeon
21.Wspak i hang drum
Scenariusz, teksty i wykonanie: dr hab. Maria Poniatowska, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Producent: Stołeczna Estrada
Nagrania dokonano w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MUBABAO.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.