Dźwięki Skrzyżowania Kultur

Dźwięki Skrzyżowania Kultur – spotkania z muzyką świata online.

Stołeczna Estrada zaprasza w ekscytującą muzyczną podróż dookoła świata. Dźwięki Skrzyżowania Kultur to seria warsztatów pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach zaprezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, dudy i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.

W opowieściach o niezwykłych instrumentach, tych dawnych i współczesnych, z Polski oraz z najdalszych zakątków globu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe lekcje w formie krótkich, przyjemnie inspirujących opowieści, przepełnione są ciekawostkami i nieoczywistymi brzmieniami. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Na zakończenie tej przygody przenosimy się w magiczną krainę muzycznej bajki.

Z każdej podróży wraca się do domu, a zaproponowana przez nas ekspedycja jest pretekstem do znalezienia innych kultur w tym, co już znamy, i co jest nam najbliższe. Dźwięki Skrzyżowania Kultur zachęcają widzów do poszukiwania innej perspektywy odbioru własnej kultury, a także poszerzenia muzycznych horyzontów, rozbudzenia głodu świata i pogłębienia wiedzy o kulturze.

„Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My, artyści, tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak, jak podróżnik odkrywa nowe lądy” – Maria Pomianowska

Maria Pomianowska – pasjonatka muzyki świata, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała dwa zaginione staropolskie instrumenty smyczkowe: sukę biłgorajską i fidel płocką. W 2010 zrekonstruowała kolejny instrument – sukę mielecką. Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych, występuje także ze światowej sławy artystami world music.

Kolejne odcinki publikowane są od poniedziałku do piątku o godz. 11.00.

Lekcje dostępne bezpłatnie na: https://www.youtube.com/StolecznaEstradaOnline

Playlista: https://www.youtube.com/watch?v=VF3kGP1EfPw&list=PLqtUuCAAH2Rs8drua2Vz3B...

 

Plan lekcji:

1.Bębny świata

2.Balafon

3.Suka biłgorajska i fidel płocka

4.Tabla

5.Kora

6.Didjeredoo

7.Morin khuur

8.Ud

9.Duduk

10.Guzheng

11.Flety świata

12. Angklung

13.Głosy świata

14.Shakuhachi

15.Lira korbowa

15.Sarangi

17.Dudy

18.Cymbały

19.Kobyz

20.Harmonijka ustna i akordeon

21.Wspak i hang drum

 

Scenariusz, teksty i wykonanie: dr hab. Maria Poniatowska, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Producent: Stołeczna Estrada

Nagrania dokonano w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MUBABAO.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Dział: