Debata

Po co nam dziś w Polsce ruch folklorystyczny? Scena vs. kulisy to projekt Stowarzyszenia Wytnij Hołubca, w ramach którego przedstawiciele różnych nurtów polskiego ruchu folklorystycznego podejmą dyskusję na temat jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

W ramach projektu odbędzie się debata ekspertów, którzy spróbują odpowiedzieć na pytanie z jakimi zjawiskami i grupami ów ruch się dziś wiąże, w jakich przestrzeniach społeczno-kulturowych funkcjonuje i przede wszystkim, jakim potrzebom dziś odpowiada.

Spróbujemy krytycznie przeanalizować powyższe tematy również bezpośrednio w kontekście konwencji UNESCO z 2003 i 2005 roku – wyjaśnia dr Joanna Dziadowiec-Greganić, antropolożka kultury, pomysłodawczyni debaty; owocem jej ma być wielowymiarowy dialog w kierunku realnej integracji całego polskiego środowiska folklorystycznego. To również próba dotknięcia czułej granicy pomiędzy: tradycyjne a współczesne, autentyczne a stylizowane, amatorskie a profesjonalne, regionalne a narodowe czy też in crudo/purystyczne, folklorystyczne a folkowe…

Punktem wyjścia do rozważań – dodaje Katarzyna Szmyd, koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia Wytnij Hołubca; będzie film “Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, a dokładniej jego tło folklorystyczne. Przez pryzmat wydarzeń ukazanych w filmie chcemy na nowo określić potrzeby istnienia różnych gałęzi folkloru oraz zdefiniować ich odbiorców w dzisiejszym świecie.

Poprowadzenia debaty podjął się dziennikarz muzyczny i producent Robert Kamyk a wśród zaproszonych gości znajdą się znane nazwiska z różnego typu organizacji folklorystycznych.

Debata odbędzie się w Warszawie w czwartek, 28 listopada o godzinie 17:00. Zapraszamy do śledzenia poprzedzających ją dyskusji (#debatawh) oraz na relację na żywo na https://www.facebook.com/wytnijholubca/.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/wytnijholubca/

Organizator: Stowarzyszenie Wytnij Hołubca (http://wytnijholubca.pl/) Koordynatorzy: Katarzyna Szmyd, Maciej Lubiejewski

Opieka naukowo-merytoryczna: dr Joanna Dziadowiec-Greganić

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU. (https://fundacja.pzu.pl/)

 

Dział: