Warsztaty rzemiosła

Tatarzy Krymscy - filigran, haft, garncarstwo

Poezja ornamentu, ukryte sensy, wyrafinowaność kunsztu - to wszystko podczas Festiwalu zaprezentują mistrzowie krymscy. Chętni będą mogli nie tylko zobaczyć wyroby, ale również wziąć udział w ich wytwarzaniu.

Sztuka ludowa Tatarów krymskich, zwłaszcza garncarstwo, hafciarstwo i złotnictwo, jest głęboko zakorzeniona w tradycji. Barwy i wzory zdobiące wyroby mają szczególne znaczenie, ponieważ w nich zakodowane są legendy i wierzenia Tatarów krymskich. Na przykład drzewo rodzinne jest symbolem męskim, co wiąże się ze stabilnością, dobrobytem, wytrwałością, siłą. Z kolei woda jest symbolem żeńskim utożsamianym ze zmiennością, elastycznością, dynamicznością. Każdy detal ma pewne znaczenie: migdał - dziewczyna, róża - kobieta, tulipan - chłopiec, cyprys - dojrzały mężczyzna. Każdy element ma jeszcze drugie znaczenie, na przykład cyprys jest symbolem świata zmarłych. Wszystkie te znaki można zauważyć na haftowanych złotą nicią ubraniach, na naczyniach i na biżuterii.


Garncarstwo
Specyfikę ceramiki krymskotatarskiej, od kształtu i sposobu wytwarzania naczyń, aż do szczegółów ornamentów roślinnych, odkryje podczas Mikołajek Folkowych Eldar Gusejnow, młody, ale już doświadczony garncarz. Twórczość artysty wyróżnia oryginalny styl. Wyroby zdobione są przy pomocy szkliwa oraz grawerowania. Każdy wyrób oddaje niepowtarzalne krymskie klimaty, dawną pamięć o przodkach.

Filigran (złotnictwo)
Wyroby jubilerskie Tatarów krymskich to ozdoby noszone głównie na głowie, szyi i piersi - paski, bransoletki, pierścionki. Cechuje je szczególna finezja wykonania, kształty, ornament. Mistrzyni Elmira Asanowa, córka i uczennica znanego artysty Aidera Asanowa (sztuka filigrani jest przekazywana w rodzie Asanowych z pokolenia na pokolenie już od kilkuset lat) zaprezentuje publiczności wspaniałą harmonię srebrnego woalu, w którym można jednocześnie zobaczyć kwiaty, skrzydła motyli i kryształowy nurt wodospadu górskiego.

Haft złotą nicią
Haft złotą nicią, cechujący krymskotatarskie stroje ludowe, jest bardzo charakterystyczny. Od dawien dawna mistrzowie rozwijali swoje umiejętności i przekazywali je kolejnym pokoleniom. Techniki haftu krymskotatarskiego zaprezentuje hafciarka Alime Abibullajewa.

10.12.2011r., godz.15.00, Chatka Żaka, stoiska
Skrót artykułu: 

oezja ornamentu, ukryte sensy, wyrafinowaność kunsztu - to wszystko podczas Festiwalu zaprezentują mistrzowie krymscy. Chętni będą mogli nie tylko zobaczyć wyroby, ale również wziąć udział w ich wytwarzaniu.
Sztuka ludowa Tatarów krymskich, zwłaszcza garncarstwo, hafciarstwo i złotnictwo, jest głęboko zakorzeniona w tradycji. Barwy i wzory zdobiące wyroby mają szczególne znaczenie, ponieważ w nich zakodowane są legendy i wierzenia Tatarów krymskich.

Dodaj komentarz!