Trebunie-Tutki

"Baciarujciez Chłopcy"
(folk CD-031) F.F. Folk – 2001

Oddajemy Państwu taką „Trzykrotkę” kwitnącej o trzech lat w naszym Radiu „Nowej Tradycji”. Każdej wiosny zapraszamy młodych i tych „młodych duchem”, którzy swoją muzyką wypowiadają się szczerze – od siebie, ale i z wielką wrażliwością – z takiej niekłamanej miłości do naszej tradycji. – piszą organizatorzy festiwalu, Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Płyta jest podsumowaniem trzech poprzednich edycji tej imprezy, a zarazem została pomyślana jako materiał promujący „Nową Tradycję 2001”. Przedstawia najciekawsze nagrodzone grupy z ponad stu zespołów, które przewinęły się przez Studio S1. Należą do nich Matragona, Muzykanci, Dikanda, Poloki, Chudoba, Się Gra, Drewutnia Stara Lipa, Kapela ze wsi, Kapela Stefana Kozby i dwie niżej wymienione grupy.

Rzadko spotyka się tak spójną składankę będącą nie tylko prezentacją zespołów, ale też wartością artystyczną samą w sobie. Choć na krążku znajdują się utwory dwunastu wykonawców, słuchając odnosi się wrażenie odbioru bardzo urozmaiconego koncertu jednego zespołu. Czy sprawia to jedność miejsca nagrania, czy to że są zarejestrowane prawie wyłącznie (oprócz kończącej płytę Varsovii Manty) kapele używające tylko instrumentów akustycznych, a może klamrą spinającą te utwory jest brzmienie skrzypiec występujących w prawie wszystkich formacjach. A może te wszystkie melodie łączy ich pochodzenie – z terenów dawnej Rzeczypospolitej. Fani festiwalu mają jeszcze dodatkową frajdę razem z dźwiękami powracają obrazy – wspomnienia koncertów, spotkań, kuluarowego muzykowania.

Płyta spełnia na razie rolę gadżetu reklamowego, choć organizatorzy obiecują, że niedługo trafi do sklepów.


Skrót artykułu: 

(folk CD-031) F.F. Folk – 2001

Rzadko spotyka się tak spójną składankę będącą nie tylko prezentacją zespołów, ale też wartością artystyczną samą w sobie. Choć na krążku znajdują się utwory dwunastu wykonawców, słuchając odnosi się wrażenie odbioru bardzo urozmaiconego koncertu jednego zespołu.


Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!