Promocja książki Czarny Wygon. Starzyzna

Spotkanie ze Stefanem Dardą, autorem powieści

W swojej twórczości Stefan Darda łączy subtelną poetykę dnia codziennego z magiczną gawędą przy ognisku, od której włosy stają dęba. "Czarny Wygon. Starzyzna" to druga część historii opowiadającej o przeklętej wiosce na Roztoczu. Darda opowiada historię Witolda Uchmanna, doświadczonego dziennikarza po pięćdziesiątce, który zajmuje się opisywaniem zjawisk paranormalnych w ogólnopolskim czasopiśmie. Czy dziennikarz, którego poznaliśmy w pierwszej części cyklu, odważy się stanąć oko w oko z przerażającym księdzem, który krąży w okolicach Starzyzny, czy też może wybierze swoje bezpieczeństwo? Czy dla ratowania życia kilkuletniej dziewczynki, nie bacząc na zagrożenie wiecznym potępieniem będzie potrafił rzucić na szalę własną egzystencję? Wreszcie, jaką rolę w tej całej historii odegra przyjaciel Witolda - Adam Nawrot; może to właśnie jemu będzie groziło największe niebezpieczeństwo, gdy pojawi się nocą na drodze wiodącej z "naszego świata" do zawieszonej w czasie Starzyzny...?

O wcześniejsze losach bohaterów powieści "Czarny Wygon" można przeczytać w pierwszym tomie serii, zatytułowanym "Słoneczna Dolina".Stefan Darda urodził się 02 września 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu. Do czasu ukończenia szkoły średniej (L.O. im. B. Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim) mieszkał w Lubyczy Królewskiej na Zamojszczyźnie, po czym rozpoczął studia na UMCS w Lublinie. Był muzykiem "Orkiestry św. Mikołaja", z którą nagrał dwa albumy: "Z Wysokiego pola" (1992) i "Czas do domu" (1994). Stefan Darda pracował też w studenckich klubach turystycznych UMCS - początkowo w Wydziałowym Klubie Turystycznym "Pełzak", po czym wraz z grupą przyjaciół reaktywował Uczelniany Klub Turystyczny PTTK UMCS "Mimochodek". Zainteresowania z czasów studenckich, a zwłaszcza fascynacje przyrodą i wierzeniami ludowymi, odnaleźć można w "Domu na wyrębach" - debiutanckiej powieści autora, która ukazała się w październiku 2008 nakładem wydawnictwa "Videograf II".

Mała Scena "Chatki Żaka"
11.12.2010, godz. 18.00, wstęp wolny
Skrót artykułu: 

W swojej twórczości Stefan Darda łączy subtelną poetykę dnia codziennego z magiczną gawędą przy ognisku, od której włosy stają dęba. "Czarny Wygon. Starzyzna" to druga część historii opowiadającej o przeklętej wiosce na Roztoczu.

Autor: 

Dodaj komentarz!