Orkiestra św. Mikołaja

(Polska)

W przededniu festiwalu nakładem FF "Konador" ukazał się kolejny, dwunasty już album Orkiestry św. Mikołaja - "Drugi koncert". Jest on zapisem występu zespołu w Radiu Gdańsk (bezpośrednio transmitowanego na radiowej antenie). Koncert miał miejsce 6 marca 2010 r. Orkiestra wystąpiła w ramach "Muzycznej wędrówki Łosia i Basiora" - comiesięcznych koncertów na żywo prezentujących już od pięciu lat w Radiu Gdańsk muzykę akustyczną: piosenkę turystyczną, poezję śpiewaną, folk.

Na płycie znalazło się czternaście utworów Mikołajów - wersje koncertowe piosenek, które w większości były już utrwalone na krążkach. Zostały przypomniane "Wyrządzaj się" z pierwszej płyty CD "Czas domu"; "Ptasie wesele" i "Bydło" z "Dawna dawnego" i kilka utworów z późniejszych nagrań. Rejestracja brzmienia zespołu wiosną tego roku z całym urokiem zapisu live.

"To był niezwykły wieczór. Nie trzeba było "rozprowadzać" zaproszeń - słuchacze przyszli sami. Niestety, nie wszystkim udało się wejść do gdańskiego studia koncertowego im. Janusza Hajduna z powodu braku miejsc"- wspomina Włodzimierz Machnikowski - Basior, jeden z organizatorów koncertu. - "Mikołaje jak zwykle zagrali muzykę ponad granicami geograficznymi i kulturowymi. Zaprezentowali niezwykłe bogactwo brzmienia. Zaczarowali wiernych słuchaczy, którzy przyszli właśnie po to, by nie wyjeżdżając z Trójmiasta zwiedzić Huculszczyznę, Lubelskie, Podkarpacie, przygraniczne wioski gdzieś na południowym wschodzie i dalej, aż po Bałkany. I jeszcze jedno. Zwykle świergot ptaków, zapachy, kolory zwiastują nadchodzącą wiosnę. 6. marca otrzymaliśmy ją w prezencie od Mikołajów."


Muzycy:
Anna Bielak - skrzypce, śpiew
Agnieszka Kołczewska - bębny, instrumenty perkusyjne
Maria Natanson - skrzypce, altówka, kemençe
Bogdan Bracha - śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe
Piotr Majczyna - mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew
Marcin Skrzypek - gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas

Sala Widowiskowa "Chatki Żaka"
11.12.2010, godz. 19.00, bilety 30/35 zł
Skrót artykułu: 

>W przededniu festiwalu nakładem FF "Konador" ukazał się kolejny, dwunasty już album Orkiestry św. Mikołaja - "Drugi koncert". Jest on zapisem występu zespołu w Radiu Gdańsk (bezpośrednio transmitowanego na radiowej antenie). Koncert miał miejsce 6 marca 2010 r. Orkiestra wystąpiła w ramach "Muzycznej wędrówki Łosia i Basiora" - comiesięcznych koncertów na żywo prezentujących już od pięciu lat w Radiu Gdańsk muzykę akustyczną: piosenkę turystyczną, poezję śpiewaną, folk

Dodaj komentarz!