Opowieści Teremiszczańskie

Spektakl Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach

Spotkanie z Danutą Kuroń, prezesem Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia oraz Katarzyną i Pawłem Winiarskimi, animatorami Uniwersytetu.

Opowieści Teremiszczańskie - spektakl Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach składa się z opowieści i pieśni zebranych od mieszkańców wsi, w której działa Uniwersytet. Jego współtwórcy i animatorzy - Katarzyna i Paweł Winiarscy - mieszkają od 8 lat. Wspólnie z działająca w Teremiskach przez 2 lata Joanną Filarską przygotowali spektakl oraz weszli w rolę opowiadaczy. Premiera przedstawienia miała miejsce podczas Święta Teatru w Teremiskach 14 sierpnia 2009. Spektakl został pokazany rok temu we Wrocławiu na Zero Budget Festival, na zaproszenie Thomasa Richardsa, dyrektora Ośrodka Grotowskiego w Pontederze. Opowiedziane historie zostały wydane w postaci książki pod tym samym, co spektakl tytułem.

Początkowo spektakl zaplanowano na dziewięcioosobowy zespół, który tworzyli zarówno studenci, jak i twórcy Uniwersytetu oraz asystenci. Z czasem, gdy studenci wyruszyli w Polskę by realizować własne plany, zebranie całej grupy w jednym terminie do wspólnej pracy stało się niemożliwe. Historie jednak pozostały i trzeba było znaleźć im nową formę, by nadal mogły być opowiadane. Te same opowieści mieszkańców oraz kilka nowych zostały przedstawione i zaśpiewane w inny sposób, tworząc nowy spektakl, a zarazem niosąc tą samą pamięć o mieszkańcach wsi. Drugą wersję przygotowały trzy osoby z zespołu prowadzącego Uniwersytet i Teatr w Teremiskach: Katarzyna Winiarska, Joanna Filarska i Paweł Winiarski, przy wsparciu Bożeny Szroeder, której Kroniki Sejneńskie były inspiracją do powstania Opowieści Teremiszczańskich. Zbieranie historii wśród mieszkańców trwa, najnowsze zostały nagrane i opracowane przez studentów Szkoły Działania, prowadzonej przez Uniwersytet w Teremiskach we wrześniu tego roku. Wszystkie zgromadzone materiały, zarówno opowieści, jak i zdjęcia rodzinne oraz zdjęcia materialnego dziedzictwa, zostaną pod koniec 2010 udostępnione światu w Wirtualnym Muzeum Teremiszczańskim, dostępnym za pośrednictwem internetu.

Uniwersytet Powszechny w Teremiskach jest nieformalną instytucją kultury, której zadaniem jest poprzez wspólne działanie i powszechną edukację tworzyć przestrzeń kultury otwartej dla wszystkich. Uniwersytet, prowadzony przez Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia, został powołany w 2002 przez Danutą i Jacka Kuroniów oraz Katarzynę i Pawła Winiarskich w małej wiosce w Puszczy Białowieskiej. Prowadzi różnorodne programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Podlasia oraz program otwartych wydarzeń kulturalnych - warsztatów, spotkań, spektakli, koncertów odbywających się w Teatrze w Stodole w Teremiskach.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i prowadzącymi Uniwersytet w Teremiskach - Danutą Kuroń, prezesem Fundacji oraz Katarzyną i Pawłem Winiarskimi, animatorami UP, na stałe mieszkającymi w Teremiskach.


www.teremiski.edu.pl

Art Studio
11.12.2010, godz. 17.00, wstęp wolny
Skrót artykułu: 

Spotkanie z Danutą Kuroń, prezesem Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia oraz Katarzyną i Pawłem Winiarskimi, animatorami Uniwersytetu.
Opowieści Teremiszczańskie - spektakl Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach składa się z opowieści i pieśni zebranych od mieszkańców wsi, w której działa Uniwersytet. Jego współtwórcy i animatorzy - Katarzyna i Paweł Winiarscy - mieszkają tam od 8 lat. Wspólnie z działająca w Teremiskach przez 2 lata Joanną Filarską przygotowali spektakl oraz weszli w rolę opowiadaczy.

Dodaj komentarz!