Nowości płytowe

Sifu

Balkan

Album „Balkan” stanowi kolaż nieco uszczypliwej, sowizdrzalskiej liryki z muzyką bałkańską, a konkretniej stylem Balkan Brass. Płyta zawiera oryginalne kompozycje, których autorem i wykonawcą jest Krzysztof Policht, tworzący pod pseudonimem Sifu.
Korzenie stylu Balkan Brass sięgają serbskiego powstania przeciwko Imperium Osmańskiemu w 1804 roku. Instrumenty dęte, wykorzystywane w armii podczas budzenia i grupowania żołnierzy, w chwilach odpoczynku służyły wojakom do celów ludycznych. Wykonywano na nich tradycyjne melodie bałkańskie. Fuzja ludowego stylu grania z militarnym instrumentarium przetrwała powstańczą zawieruchę i zawitała pod strzechy, stając się akompaniamentem dla tradycyjnych uroczystości i rytuałów. Zaadoptowana przez społeczność romską, szybko rozprzestrzeniła się po niemal całych Bałkanach.
Album „Balkan” w całości dostępny jest w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLyw1baPf-Lki-4cqsXimM512j71hu1H_Q

 

Projekt Volodia

Pocztówka ze Lwowa

Lwów to obok Warszawy miasto, któremu poświęcono najwięcej piosenek z wszystkich polskich miejscowości. Jego mieszkańców po zakończeniu II wojny światowej przesiedlono w znacznej mierze na tereny obecnej zachodniej Polski, głównie do Wrocławia. Zatem nic dziwnego, że to właśnie grupa Projekt Volodia rodem z Wrocławia sięgnęła do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek i nagrała je w zaskakujący sposób, zmieniając odważnie ich aranże tak, że każdy utwór to odrębny gatunek muzyczny. Pomimo różnorodności tych stylów zespół pozostał wierny swoim brzmieniom, mieszając elementy rocka, folku i piosenki literackiej. Jest to prawdopodobnie pierwsza w Polsce, a – co za tym idzie – również i na świecie tak brawurowo zaaranżowana i zinterpretowana twórczość lwowska.

 

Wędrowiec

Wędrują nuk nieuzywają

Muzyka autorska Wędrowca to próba zadomowienia się współczesnej wrażliwości w tradycyjnej muzyce obrzędowej Polski Centralnej (głównie Mazowsza oraz Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych. Jako że jest to muzyka, która w swoim naturalnym kontekście już nie istnieje, członkowie grupy docierają do niej z pomocą wyobraźni ukształtowanej przez muzykę współczesną (zwłaszcza „minimal music”), doświadczenia teatralne oraz spotkania z muzykantami czy śpiewaczkami starszego pokolenia. Także sposobem prezentacji Wędrowiec nawiązuje do dawnych obrzędów, nie dosłownie, jak to bywa w przypadku grup folklorystycznych, lecz poprzez formę, która bardziej niż koncertem jest częściowo improwizowanym spektaklem dźwiękowym. Zespół powstał z udziałem Bartosza Niedźwieckiego, którego później zastąpił Piotr Herda.

 

Sugerowane cytowanie: Nowości płytowe, "Pismo Folkowe" 2020, nr 148 (3), s. 2.

Skrót artykułu: 

Sifu, Projekt Volodia, Wędrowiec

Dodaj komentarz!