Nowości płytowe

Carmen Azuar i Tomasz Kaszubowski

Caminos del Sur. Drogi Południa

Na płycie można posłuchać piętnastu utworów. Są one bardzo różnorodne: niektóre nastrojowe, inne bardzo żywe; niektóre z Hiszpanii, inne z Ameryki Łacińskiej. Są dwa utwory instrumentalne (gitara), trzynaście śpiewanych, dwanaście po hiszpańsku, jeden po polsku. Są też trzy kompozycje własne. Dziewięć zostało zaaranżowanych przez nas, głównie przez Tomasza Kaszubowskiego. Do każdego utworu jest wprowadzenie po polsku i po hiszpańsku, każdy z nich to swego rodzaju poszukiwania, ale recital i płyta stanowią jedną całość… Drogi kręte, ale nie sposób się pogubić! Jest to muzyka grana i nagrana z sercem i pełnym zaangażowaniem, i to chyba słychać!

 

Justyna Piernik

Kujawska Atlantyda

Eksperyment muzyczny, społeczny i rodzinny. Subiektywna wizja dawnej tradycyjnej muzyki kujawskiej, pochodzącej przede wszystkim z rodzinnych okolic Zdzisława Piernika. To podsumowanie pracy nad odczytaniem na nowo nagrań archiwalnych i dzieł Oskara Kolberga przez muzyków niepochodzących z Kujaw i wciąż otwarte pytanie: czy możemy odzyskać i zinterpretować w nowych warunkach muzykę przez lata zapomnianą, a przecież wciąż pamiętaną, również na Kujawach? Na płycie znalazły się pieśni liryczne, weselne, taneczne, religijne, przyśpiewki, oberki i kujawiaki, zestawione ze sobą w taki sposób, aby pokazać wzajemne oddziaływanie na siebie śpiewu i muzyki instrumentalnej. Śpiewając, artyści opowiadają odwieczne historie o miłości, śmierci, radości, smutku i nadziei. Ważną inspiracją był repertuar wybitnej, nieżyjącej już śpiewaczki Zofii Wojnickiej. Są nią także nagrania znanej współczesnej śpiewaczki ludowej ze Śmiłowic, Danuty Kaczmarek.

 

Olga Hanowska

Sny panny z wanny

Solowa płyta powstała w roku 2017. Jest kompilacją muzyki skrzypcowej, elektroakustycznej oraz w niewielkim procencie nagrań terenowych. To miły dla ucha folkowy dron podróżującego dźwięku, stworzony przy pomocy świata roślin i rdzennych instrumentów. Botaniczna audiosfera, roślinna partytura, swobodna kompozycja i nigdy niezapisana improwizacja. Folkowy eksperyment przełamujący schemat „muzyki odnalezionej”. Senna muzykantka przeprowadza swoich gości przez kolejne audialne królestwa prywatnych marzeń opartych na neuropsychologicznych wspomnieniach pamięci muzycznej. Kto ma ochotę, łapie te roślinne sny i adaptuje na potrzeby własne. Dlaczego panna z wanny? Trudno powiedzieć, może sen potrzebuje do życia pachnącej wody i cedrowych olejków?

 

Jan Kmita

Skrzypek z Przystałowic Małych

Monograficzna płyta, przedstawiająca muzyczną twórczość kajockiego skrzypka Jana Kmity z Przystałowic Małych (pogranicze radomsko-opoczyńskie), jest kolejnym wydawnictwem z serii Krainy Muzyczne, dedykowanej tradycjom instrumentalnym i śpiewaczym z obszaru współczesnego województwa mazowieckiego. Na krążku znalazły się kajockie melodie taneczne, pieśni, opowieści muzykanta i towarzyszących mu wykonawców: Józefa Porczka, Stanisława Bielawskiego, Jana Wochniaka, śpiewaczek z Gałek Rusinowskich: Marii Pęzik, Zofii Kucharczyk i Marii Siwiec oraz uczniów i przyjaciół: Mateusza Niwińskiego, Agnieszki Niwińskiej, Dominiki Oczepy, Krystiana Pisowicza. Unikalny styl gry Jana Kmity od lat przyciąga wielu młodych ludzi zainteresowanych tradycjami polskiej wsi, którzy próbują zgłębić tajniki warsztatu mistrza. Są to twórcze spotkania na styku światów – wielkiego, biegnącego miasta i ginącego już we wspomnieniach czasu świetności muzykanckiego grania.

 

441 Hz Chamber Choir

Song of the North

„Song of the North” to kolejna pozycja w dyskografii zespołu po koncertowej płycie DVD zatytułowanej po prostu „441 Hz”. Album to kolekcja zróżnicowanych utworów reprezentujących różne style muzyczne, ale połączone wspólnym mianownikiem – każdy z nich oddaje ducha prawdziwej Północy, takiej, którą poznali jedynie ci, którzy tam byli. Do wykonania i zarejestrowania tego materiału Chór Kameralny 441 Hz musiał podejść inaczej niż zwykle. Trzeba było opanować różne tradycyjne techniki śpiewu, zapoznać się z językami i kulturą narodów Północy. Efekt sprawi, że przeniesiecie się kilka tysięcy kilometrów bez wychodzenia z domu. Na „Song of the North” znalazły się m.in. tradycyjne utwory szwedzkie, fińskie i norweskie we współczesnych aranżacjach, ale także karkołomny innuicki „Nukapianguaq”, dzięki któremu poczujecie się jak w samym środku grenlandzkiej wioski, czy poruszający czteroczęściowy utwór „Four Songs of Love” współczesnego szwedzkiego kompozytora Svena-Davida Sandströma. Pośród kompozycji są zarówno te dowcipne, lekkie i taneczne, pełne dźwiękowych nawiązań do natury, jakże bliskiej ludziom Północy, jak i te tęskne i podniosłe, wypełnione smutkiem i patosem.

 

Chór Dziecięcy

Śpiewajmy z Agatą Steczkowską

Płyta z tradycyjnymi piosenkami w wykonaniu Chóru Dziecięcego Agaty Steczkowskiej. Dzieci czerpią muzyczne inspiracje z korzeni kultury ludowej i polskiego folkloru. Znajdziemy tutaj najpiękniejsze, najbardziej znane polskie utwory, w sumie aż trzydzieści jeden piosenek śpiewanych przez babcie, mamy, dzieci i wnuki. Są wśród nich standardy „Idzie dysc” czy „Jadą goście, jadą” i te mniej znane – „Na wójtowej roli” i „Na polu wierzba”. Płyta pełna jest cudownej atmosfery i pięknych dźwięków łączących pokolenia. Chór przygotowany przez Agatę Steczkowską zadziwia dziecięcą szczerością.

 

Skrót artykułu: 

Carmen Azuar i Tomasz Kaszubowski; Justyna Piernik; Olga Hanowska; Jan Kmita; 441 Hz Chamber Choir; Chór Dziecięcy

Dodaj komentarz!