Nowości płytowe

Karolina Cicha & Bart Pałyga

Płyta Tatarska

Karolina Cicha i Bart Pałyga po raz kolejny w swojej muzycznej wędrówce wracają na Podlasie. Nowy materiał, zebrany na płycie, jest kontynuacją tatarskiego wątku z albumu „Wieloma językami”. Muzyczne dziedzictwo Tatarów polskich to temat niezwykle rozległy. Powstał krążek dopracowany w każdym szczególe. Usłyszymy na nim archaiczne skale stepów azjatyckich oraz turecko brzmiące melodie krymsko-tatarskie. Poznamy instrumenty takie jak kobyz czy stepowy dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Usłyszymy utwory z kanonu pieśni tatarskich takie jak „Tugan tyl” czy „Ej Gizel Kirim”. Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych do Polski w XV w. nie zachowała się. Prawdopodobnie zamilkła wraz z ich rodzimym językiem. Tymczasem tradycje muzyczne, które przetrwały u ich pobratymców na terenie Azji, są bardzo bogate. I te właśnie ślady są dla Cichej i Pałygi pomocą w rekonstrukcji tego, jak kiedyś mogła brzmieć muzyka przybyła do Polski wraz z Tatarami.

 

Justyna Jary & PompaDur

Krwawe Ballady

Temat zbrodni od wieków dręczy ludzkość. Fascynuje, przeraża, ale i intryguje. Tym razem powraca w „Krwawych Balladach”. Gdzieś pośród ciemnych uliczek i zaułków snuje się pieśń o popełnionej zbrodni. Mroczne i tajemnicze, często makabryczne, ale także pełne poezji opowieści stały się tematem podwórkowych ballad i punktem wyjścia dla projektu „Krwawe Ballady” – debiutanckiego krążka zespołu. Przygotowana przez Justynę Jary i grupę PompaDur (Robert Lipka – wokal, akordeon; Michał Zuń – kontrabas; Bartosz Smorągiewicz – saksofon; Patrycja Napierała – instrumenty perkusyjne) minimalistyczna, a jednocześnie nastrojowa i intrygująca muzyka wchodzi w zawiłe relacje z tekstem.

 

Królestwo Beskidu

Hala

Debiutancka płyta podsumowująca ponad trzy lata istnienia zespołu. Znalazły się na niej autorskie utwory inspirowane tradycyjną muzyką Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego, Orawy, Kisucy. Odwzorowują one wielobarwny beskidzki krajobraz muzyczny: łagodne, porośnięte lasem zbocza i bezkresne hale, szum strumieni, ducie halnego, odgłosy zwierząt... Porywają szczerością i żywiołowością, zachwycają wyobraźnią i perfekcją wykonania. Uzupełniają je muzyczne refleksje zrodzone z radości, tęsknoty, wspomnień z dzieciństwa i pasji do górskich wędrówek. Płyta jest zapisem poszukiwania harmonii i piękna w łączeniu muzyki czerpiącej z kultury beskidzkiej z typową dla niej melodyką, rytmiką, kolorystyką, skalą z elementami klasycznego, jazzowego i folkowego wykonania. Dźwięki charakterystycznych dla regionu instrumentów, jak piszczałki beskidzkie, gęśle, zbyrcoki, wzbogaca brzmienie fletów z różnych stron świata oraz skrzypiec, altówki, kontrabasu, akordeonu, fortepianu i instrumentów klawiszowych.

Skrót artykułu: 

Karolina Cicha & Bart Pałyga; Justyna Jary & PompaDur; Królestwo Beskidu

Dodaj komentarz!