Nowości płytowe

Mosaik

Wolno!

Na tej płycie Mosaik znów wyrusza na wyprawę w świat muzyki etnicznej i wyobraźni. Wolno, bez pośpiechu, z dala od zgiełku miasta. Czwarty już album Mosaik powstał w starej chacie na Suwalszczyźnie, podczas długich, spokojnych wieczorów przy kominku i leniwych, chłodnych poranków. Dzięki pomocy przyjaciół trafia w Wasze ręce niezwykła mozaika brzmień polskich, śródziemnomorskich i afrykańskich. No przecież – wolno! Mosaik (wcześniej Mosaic) to zespół wykonujący muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Łączy polskie brzmienia dawne i tradycyjne z Orientem. W muzyce, którą tworzy Mosaik, słuchacz odnajdzie słowiańską dzikość i melancholię, orientalną tajemniczość, mieszaninę dźwięków natury, miejskiego chaosu, dawnego porządku świata i współczesnego eklektyzmu.

 

Bum Bum Orkestar

Niesiądz

Debiutancka płyta „Niesiądz” zespołu Bum Bum Orkestar to przekrój jego dotychczasowej twórczości. Grupa określa swój styl jako „eklektyczny”. Album zawiera utwory zarówno autorskie, jak i tradycyjne we własnych aranżacjach. W swojej muzyce zespół odważnie miesza wpływy bałkańskie, klezmerskie i polskie, co wraz ze współczesnym spojrzeniem na tradycyjne instrumentarium daje pełną energii, żywą muzykę. To wpływy i przenikanie się tych trzech muzycznych światów sprawiają, że grupa potrafi na scenie zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publiczność do poddania się rytmowi muzyki. Nazwa formacji ściśle wiąże się z temperaturą ich muzyki i sposobem jej grania. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość mocy, energii i emocji, że brak na to odpowiedniej skali.

 

Maria Pomianowska

Reborn – Voice of Suka

„Płyta, którą Państwu oddaję, to moje muzyczne kartki z podróży. Kompozycje własne, które od lat pisałam »do szuflady«. Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My artyści, tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Wydobywamy to z potencjalności i materializujemy. Klimaty tradycyjnej muzyki polskiej, echo melodii perskich, indyjskich czy skandynawskich, rytmy Radżasthanu i Dalekiego Wschodu odcisnęły się w moim sercu jak pieczęć. Trzydzieści lat podróży po wszystkich kontynentach uświadomiło mi, że proste staropolskie instrumenty potrafią »rozmawiać« we wszystkich językach świata. Posłuchajcie ich odrodzonego dźwięku, alfabetu XXI wieku”. Tak zapowiada swój najnowszy album Maria Pomianowska.

 

Jan Trebunia-Tutka

Po co tyle mówić

To płyta, która powstała z miłości do muzyki i człowieka. Łączy umiłowanie tradycji góralskiej z muzyką współczesną – tworząc oryginalne polskie brzmienie. Znajdziemy tutaj dźwięki, które nawiązują do różnych gatunków i kultur. Mirosław Kowalik w prostych słowach potrafi przekazać najważniejsze treści. Odnajdziemy tu zarówno utwory refleksyjne, jak i żartobliwe. „Po co tyle mówić” to projekt powstały przy udziale znakomitej orkiestry rozrywkowej eM Band, współpracującej z wieloma muzykami. Jan Trebunia-Tutka, jak każdy z członków rodziny, wyróżnia się talentem. Jest mistrzem altówki i wokalistą o niezwykłej barwie głosu. Komponuje, pisze teksty, a przy tym, stając na scenie w pozycji lidera, przykuwa uwagę swoją osobowością i wizerunkiem. Tworzy, grając z zespołem rodzinnym Trebunie-Tutki oraz z grupą Jazgot, ale zaistniał też solowo, współpracując z Mirosławem Kowalikiem – autorem tekstów, muzyki, producentem muzycznym i jednocześnie basistą – członkiem zespołu Raz Dwa Trzy.

 

Por Fiesta, Fuente

Flamenco

Wspólna płyta live lubelskich zespołów Fuente i Por Fiesta to efekt współpracy z Radiem Lublin. To niezwykła muzyczna opowieść o fascynacji flamenco, piękną i starą sztuką pochodzącą z odległej Andaluzji, i muzyką Bliskiego Wschodu. To także wędrówka w przestrzeni i w czasie. Łączy w sobie elementy koncertu kameralnego i imprezy rozrywkowej. Jest to możliwe dzięki szacunkowi, którym muzycy darzą zarówno flamenco, jak i muzykę orientalną. Zespół Por Fiesta powstał w 1998 r. z inicjatywy Jakuba Niedoborka. Czerpiąc z surowego nurtu puro flamenco, grupa nie stroni od współczesnego brzmienia, starając się zaspokoić różnorodne oczekiwania słuchaczy. Fuente znaczy źródło. Jahiar Azim Irani wnosi do zespołu muzykę orientalną, rodem z Bliskiego Wschodu. W niebanalny sposób łączy się ona z inną muzyczną tradycją – flamenco. Inspiracja tą sztuką to zasługa Jakuba Niedoborka, drugiego filaru zespołu, który powstał w 2014 r.

 

Trebunie-Tutki & Urmuli

Duch Gór

Projekt, opierający się na tradycyjnym instrumentarium pasterskim i tematyce narodowej, górskiej, szeroko czerpie z improwizacji jazzowej – rytmów i brzmień uniwersalnych i zrozumiałych pod każdą szerokością geograficzną. Nowa Muzyka Góralska, autorskie utwory Krzysztofa Trebuni-Tutki inspirowane tradycją Górali Podhalańskich, kreuje ideę Polish world music, którą zespół niesie w świat. Wzbogacona o tradycyjne melodie gruzińskie w najpiękniejszym wykonaniu kwintetu Urmuli, tworzy nową jakość góralskiego dziedzictwa ponad granicami. Górale gruzińscy i polscy, mający doświadczenie, pasję i radość muzykowania, malują dźwiękiem i nastrojem zupełnie inny, nowy obraz swojej kultury – z poszanowaniem przeszłości i w atmosferze jednego, tatrzańsko-kaukaskiego Ducha.

Skrót artykułu: 

Mosaik, Bum Bum Orkestar, Maria Pomianowska, Jan Trebunia-Tutka, Por Fiesta, Fuente, Trebunie-Tutki, Urmuli

Dodaj komentarz!