Nowości książkowe

Kultura studencka. Z badań folklorystycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika
Violetta Wróblewska (red.)

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2015

Zbiór artykułów, w których podjęto analizę różnorodnych zjawisk związanych ze zwyczajami, przekonaniami i zachowaniami osób należących do środowiska studentów. Materiałem badawczym są dane pozyskane w trakcie badań terenowych prowadzonych na UMK w Toruniu w latach 2010-2014. Ważnym punktem odniesienia okazał się również Internet. Z tego też powodu obok artykułów podejmujących temat oswajania przez studentów przestrzeni realnej, np. za sprawą napisów na ławkach, graffiti czy ogłoszeń, w tomie znajdują się prace przedstawiające życie studenckie w sieci. Niebagatelną rolę w nakreśleniu obrazu kultury studenckiej odgrywa język, stereotypy przedstawicieli różnych kierunków studiów, jak również przesądy, czyli magiczne sposoby zaliczania egzaminów. Dopełnieniem są zabawy – klubowe oraz juwenaliowe, o czym również mowa w monografii. Całość rozważań została osadzona w kontekście historycznym, w związku z czym zyskujemy bogaty obraz nieoficjalnej kultury studenckiej, traktowanej jako typ kultury środowiskowej o specyficznym folklorze, języku, obyczajowości i obrzędowości.
Violetta Wróblewska – folklorystka i literaturoznawczyni w Zakładzie Folklorystyki i Literatury Popularnej UMK w Toruniu. Zajmuje się folklorem, kulturą i literaturą dziecięcą oraz popularną.

 

Cesaria Evora
Elżbieta Sieradzińska

Marginesy, Warszawa 2015

Biografia? A kto nie lubi bajki o Kopciuszku? Wspomnienia? Skrzętnie gromadzone przez dziesięć lat prywatnych spotkań z Evorą w czterech stronach świata, wymykają się autorce jakby niechcący, przez co opowieść nabiera barw, nerwu i autentyzmu, tworząc swoisty, niepowtarzalny portret jednej z największych artystek w historii world music. To okraszona niepublikowanymi zdjęciami opowieść o muzyce, przyjaźni, bólu istnienia i potrzebie miłości. Opowieść o kobiecie, która boso podbiła muzyczny świat i stała się legendą, a mówiła „jestem po prostu Cesaria”. Nie robiła nic, by zjednać sobie publiczność, prasę i krytyków, a i tak uwodziła wszystkich. Do historii muzyki wniosła spleen nostalgicznych morn i żywiołowość kolader rodem z Wysp Zielonego Przylądka. Nie zmieniły jej ani sława, ani pieniądze, ani Grammy. Pozostała zwyczajną, afrykańską kobietą z niezwyczajnym głosem i talentem; upartą i niekonwencjonalną. Prywatnie była niezwykle przywiązana do Cabo Verde i Mindelo, w którym mieszkała. Zajmowała się swą liczną rodziną (była babcią i prababcią), niezmiennie skromna, naturalna, spontaniczna.
Autorka książki, Elżbieta Sieradzińska – romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumaczka z francuskiego w nocy, a dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim w dzień, od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności. Trekker z zachwytu Nepalem i Himalajami.

 

Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów
Sam C. Gwynne

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014

Choć w kulturze popularnej większą sławę zdobyli Apacze, Siuksowie czy Szejeni, to Komancze, znakomici jeźdźcy i genialni wojownicy, stworzyli najpotężniejsze indiańskie imperium w Ameryce Północnej, powstrzymali hiszpański napór z Meksyku i francuską ekspansję z Luizjany. Przez kilkadziesiąt lat prowadzili wojnę z białymi Amerykanami, opierając się ich kolonizacji. Historia zapamiętała Komanczów przede wszystkim jako okrutnych najeźdźców i łupieżców, jednak Gwynne rysuje bardziej złożony i bogaty obraz tego ludu. Imperium księżyca w pełni to nie tylko porywający opis dziejów Komanczów, to także szereg znacznie bardziej intymnych historii – Ranalda Slidella Mackenziego, wybitnego przywódcy wojskowego, najbardziej bezwzględnego i skutecznego przeciwnika Indian, Cynthii Ann Parker, słynnej „białej squaw”, która porwana w dzieciństwie przez Indian, zakochała się potem w jednym z nich, urodziła mu dzieci i nigdy nie pogodziła się z tym, że zmuszono ją do powrotu do świata białego człowieka, a wreszcie Quanaha Parkera, jej syna, wojownika, przywódcy, biznesmena, zręcznego polityka i rzecznika swego ludu, być może najbardziej fascynującego człowieka, który kiedykolwiek przemierzał Wielkie Równiny.

Skrót artykułu: 

Kultura studencka. Z badań folklorystycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Violetta Wróblewska (red.); Cesaria Evora Elżbieta Sieradzińska; Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów Sam C. Gwynne

Dodaj komentarz!