FOLK - PARTY

Kolejna impreza folkowa w Klubie Studenckim "Panopticum", zorganizowana przez Zespół Folkowy FolkUŚ, działający przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbyla się 27 listopada 2012. FOLK - PARTY - właśnie pod takim tytułem odbywa się corocznie z końcem listopada. Na początku organizowana była przez Elżbietę Mikociak i Annę Wróbel, (byłe kierowniczki FolkUSia), które powoli wdrażały nas, młodszych członków, do tego, jak tego typu imprezy przygotowywać. Powstają one dzięki naszemu zamiłowaniu do folkloru - tańca, śpiewu i muzyki.

Każdego roku ręcznie robimy dekorację - kwiaty z papieru i bibuły, a także serwetki na wzór wycinanek łowickich i inne kojarzące się z folkiem. Około dwóch tygodni przed owym wydarzeniem informujemy wszystkie zaprzyjaźnione kapele i zapraszamy je do nas. Tak więc co roku przygrywa nam prawdziwa kapela, wszyscy muzycy wyciągają swoje instrumenty i wspólnie grają - czasami jest to nawet dwadzieścia osób. Ludzie przychodzący na imprezę ubrani są "na folkowo", każdy ma na sobie jakiś element stroju, np. korale, gorset, spódnicę góralską, chustę, chłopcy koszule, spinki góralskie i wiele innych. Imprezie tej towarzyszą także liczne zabawy, np. "mam chusteczkę haftowaną", "wbijanie gwoździa w gnotek drewna". W przerwach, gdy kapela odpoczywa, odtwarzana jest muzyka folkowa, by cały czas można było się bawić.

Odbyło się także tradycyjne Góralskie Wesele, ze wszystkimi obrzędami, które mu dawniej towarzyszyły, m.in. wywodziny panny młodej, błogosławieństwo czy oczepiny. Para młoda ubrana była w tradycyjne stroje ślubne noszone na terenie Żywiecczyzny. Pomysł zorganizowania Wesela Góralskiego narodził się dzięki Elżbiecie Mikociak, która postanowiła zorganizować je dla swojej współlokatorki, będącej w tym czasie w okresie narzeczeństwa.

Oprócz FOLK-PARTY co roku organizujemy Góralskie Ostatki, tuż przed Wielkim Postem. W naszych głowach ciągle powstają nowe pomysły na różne tego typu imprezy. Zawsze są one przyjmowane z entuzjazmem i wielką aprobatą studentów i zapraszanych gości.

Skrót artykułu: 

Kolejna impreza folkowa w Klubie Studenckim „Panopticum”, zorganizowana przez Zespół Folkowy FolkUŚ, działający przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbyla się 27 listopada 2012. FOLK – PARTY - właśnie pod takim tytułem odbywa się corocznie z końcem listopada. Na początku organizowana była przez Elżbietę Mikociak i Annę Wróbel, (byłe kierowniczki FolkUSia), które powoli wdrażały nas, młodszych członków, do tego, jak tego typu imprezy przygotowywać. Powstają one dzięki naszemu zamiłowaniu do folkloru – tańca, śpiewu i muzyki.

Dział: 

Dodaj komentarz!