Ewelina Grygier – „Szplin”

fot. A. Stawiński

„Szplin” to solowy album Eweliny Grygier, flecistki znanej z takich formacji jak Danar czy Usłyszeć Taniec. Autorskie kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną łączą akustyczne brzmienia z etnojazzową improwizacją.

Płyta odzwierciedla nowe nurty w muzyce irlandzkiej (ceol nua), będąc jednocześnie podsumowaniem blisko dwudziestoletniej działalności Eweliny jako muzyka folkowego. Tytuł albumu nawiązuje do wielkopolskich korzeni flecistki. Szplin w gwarze wielkopolskiej to ktoś zwariowany (także w pozytywnym znaczeniu!); jednocześnie jest to gra słów – jedna z kompozycji na płycie inspirowana jest bretońskim tańcem plinn. Krążek nagrano w Warszawie i w Wiedniu wiosną i latem 2019 roku.
Każdy utwór, mimo iż jest to muzyka instrumentalna, opowiada odrębną historię. Znajdziemy tu bogactwo barw tradycyjnych instrumentów: etniczne perkusjonalia Patryka Hołogi, afrykańskie lamelofony (Ewelina Grygier) oraz inspirujące solówki (m.in. Wojtek Braszak – saksofon, Damian Marat – trąbka). Poszczególne kompozycje czerpią z muzyki bretońskiej, irlandzkiej (tytułowy set „Szplin”) i bałkańskiej (aksakowe utwory „Szczurołap z Hameln” czy „Sen Waldemara”), a subtelne dźwięki drewnianego fletu poprzecznego dopełniane są energią zespołowego grania. Całość spajają intrygujące aranżacje (Jan Kłoczko).
Finezja, świetny warsztat i artyzm wykonawców (w nagraniach udział wzięli znani muzycy polskiej sceny folk i world music m.in.: Jan Kłoczko, Patrycja Betley, Wiktor Bartczak, Patryk Hołoga, a także austriacki skrzypek jazzowy Paul Dangl) dopełniane są muzykowaniem najmłodszego pokolenia adeptów muzyki. Na krążku pojawił się prowadzony przez flecistkę dziecięcy Zespół Flażoletowy „Cornelia”, a także Maja Kłoczko (kornet).

Napisali o płycie:
„Wyśmienity przekrój umiejętności wykonawczych, aranżacyjnych i kompozytorskich flecistki (i etnomuzykolożki), możliwości instrumentów (dętych i nie tylko) oraz różnorodnych inspiracji (od Polski przez Bretanię po Pakistan). Folk na światowym poziomie”. (Katarzyna Ryzel/ „Ruch Muzyczny”)
„[…] znakomity warsztat, dyscyplina, świadomość kreowanych dźwięków. Jest to też muzyka wysublimowana, a jednocześnie bardzo przystępna, przyjazna wobec słuchacza. To właśnie jedno z podstawowych skojarzeń dotyczących tego albumu. »Szplin« to bowiem bardzo ekspresyjna, pełna emocji muzyka, której słucha się z prawdziwą przyjemnością”. (Tomasz Janas/ kulturapoznan.pl)

Ewelina Grygier – doktor nauk o sztuce, etnomuzykolog. Pracuje w Zbiorach Fonograficznych w Instytucie Sztuki PAN, w których zajmuje się digitalizacją nagrań archiwalnych oraz dokumentowaniem współczesnych przejawów polskiego folkloru muzycznego. Współpracuje także przy wydawaniu albumów płytowych z muzyką tradycyjną.
Jako muzyk koncertuje od ponad dwóch dekad, na scenie czuje się „jak w domu”, a improwizacja to jej drugie imię. Występuje na największych festiwalach muzyki celtyckiej oraz ważnych wydarzeniach ogólnopolskich jak: Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i inne. Obecnie koncertuje z muzyczno-tanecznym projektem Usłyszeć Taniec, kameralnym zespołem muzyki irlandzkiej Macalla Trio oraz polsko-austriackim etnojazzowym sekstetem Danar.
Na przestrzeni lat Ewelina współtworzyła zróżnicowane stylistycznie projekty, m.in. Warsaw Gamelan Group (muzyka z Jawy Środkowej), pop-folkowy zespół wokalistki Haliny Mlynkovej czy wiele innych znanych na polskiej scenie folkowej grup muzyki celtyckiej (m.in. Ould Land, GreenWood, Four Non Brets, The Tone Nation).
Ewelina chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi, działając aktywnie jako pedagog. Przez wiele lat była wykładowcą gry na flecie podczas Trad Music Workshop w austriackim Lockenhaus, a od 2016 roku uczy gry na flażolecie w SP nr 246 w Warszawie oraz w zespole Cornelia. Prowadzi także zajęcia dydaktyczne z zakresu etnomuzykologii w ramach Studium Podyplomowego IS PAN oraz na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej UMFC (specjalizacja: world music).

ewelinagrygier.art.pl
fb.com/ewelinagrygierfluteplayer

Skrót artykułu: 

„Szplin” to solowy album Eweliny Grygier, flecistki znanej z takich formacji jak Danar czy Usłyszeć Taniec. Autorskie kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną łączą akustyczne brzmienia z etnojazzową improwizacją.

fot. A. Stawiński

Dodaj komentarz!