Chłopcy Kontra Basia, czyli jak robić to, co się kocha

fot. P. Królikowski

W pierwszą środę października zespół Chłopcy Kontra Basia pojawił się w Teatrze Starym w Lublinie. Z tym miastem grupę łączy wiele. To stąd startowali do popularnego programu „Must be the music” i znaleźli się w czołówce znanych gwiazd. Brali też udział w Mikołajkach Folkowych. Zdobyli wiele cennych nagród, m.in.: nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu Morfina w reż. Eweliny Marciniak (Teatr Śląski, Katowice), nagrodę dla zespołu aktorskiego (i muzycznego) na 55. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodę dla Najlepszej Płyty Folkowej 2013 –Wirtualne Gęśle za „Oj tak!” czy nominację do Fryderyka 2013 w kategorii Debiut Roku. Jednak najbardziej znani są z udziału w popularnym programie „Must be the music”, gdzie zajęli trzecie miejsce.
Etnojazzowe trio tworzy intrygujące teksty w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej czy melodyjności ballady. Całość podana we współczesnych jazzujących aranżacjach jest bardzo dobrze odbierana przez publiczność.
W Lublinie wystąpili w składzie: Barbara Derlak – śpiew, klarnet, basklarnet, drumla, Marcin Nenko – kontrabas, Tomasz Waldowski – perkusja, futujara. Gra świateł oraz wymyślne kostiumy sprawiły, że słuchacze byli zafascynowani grą i melodyjnym głosem artystki. Każdą nutę wokalistka potrafiła wyśpiewać z wdziękiem, oddając emocje. Po koncercie zadałam Basi pytanie, dlaczego zdecydowała się występować? Stwierdziła, że jej marzeniem było granie muzyki – własnej, a zarazem polskiej, która nie jest gorsza niż zagraniczna. Nieważne czy dla trójki fanów, czy dla tysiąca, wokalistka pragnie robić to, co kocha. Chociaż muzyka tradycyjna może nie wydawać się zbyt popularna, to zdaniem artystki materiał jest na tyle wartościowy, że dobrze by zaistniał w świadomości odbiorców. Gra dla tych, którzy chcą więcej niż oferuje im radiowa papka.
Cały spektakl bardzo się spodobał, a publiczność domagała się bisu, który oczywiście nastąpił. Zespół zagrał piosenki z nowej płyty, które publiczność śpiewała wraz z charyzmatyczną wokalistką. Cały koncert był bardzo udany – szkoda tylko, że niewiele osób wiedziało o tym wydarzeniu.

Beata Zielonka

Skrót artykułu: 

W pierwszą środę października zespół Chłopcy Kontra Basia pojawił się w Teatrze Starym w Lublinie. Z tym miastem grupę łączy wiele. To stąd startowali do popularnego programu „Must be the music” i znaleźli się w czołówce znanych gwiazd. Brali też udział w Mikołajkach Folkowych.

Dział: 

Dodaj komentarz!