Tradycyja Male singing tradition

Pierwszy album TRADYCYJA zawiera wyjątkowe nagrania białoruskich śpiewaków (w zespołach i solo). Utwory znajdujące się na płycie, pochodzące w większości z wieś Paliessie, zostały nagrane przez sławnych białoruskich entomuzykologów  w latach 1970-1980.

CD zostało wydane w formie małej książki w twardej oprawie z płytą w środku. Książka zawiera słowa oraz notatki o piosenkach, zdjęcia i informacje o śpiewakach i zespołach. Wszystkie opisy zostały przetłumaczone na język angielski. Tatsiana Piesniakievich wybrała nagrania, Aliaksiei Hlushko zdyskretyzował materiał, Iryna Maziuk złożyła kompilację i zrobiła transkrypcję, Vasilisa Palanina stworzyła projekt okładki CD, zaś Artsiom Pietrashkievich zrobił mastering.

Projekt TRADYCYJA został stworzony przez Siarzhuk Douhushau, muzyka i etnografa, w celu promowania białoruskiej tradycyjnej muzyki. Oprócz nagrania CD, projekt obejmuje koncerty autentycznych zespołów, klasy mistrzowskie, warsztaty śpiewu i etnograficzne wyprawy.

Tradycja męskiego śpiewu jest jednym z najbardziej interesujących zjawisk białoruskiej kultury, o którym niewiele wiemy. Płyta prezentuje jedynie mały kawałek tej tradycji, która mogła zostać zachowana dla przyszłych pokoleń, gdyby warunki kulturowe były bardziej przychylne. Być może każda wieś miała swoich własnych mistrzów śpiewu. Ludzie śpiewali w czasie wakacji, przy rodzinnych spotkaniach, na ślubach, na polach, w lesie, w podróży... Podczas gdy kobiety przeważnie śpiewały pieśni związane z rodzinnymi rytuałami, mężczyźni mieli swój własny repertuar - piosenki humorystyczne, biesiadne, żołnierskie, chwalące młodość i związane z sianokosami. Śpiewali nie po to, aby zrobić wrażenie na publiczności, lecz by wyrazić swoje uczucia i umocnić ducha.