Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Sesja otwarta

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem edukacyjno-artystycznym, w którym tradycyjna muzyka taneczna łączy wykonujących ją muzyków – amatorów oraz profesjonalistów – ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Jest zaproszeniem do wspólnego muzykowania, skierowanym do miłośników niestylizowanej muzyki tradycyjnej. Służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od wiejskich mistrzów. Płyta „Sesja otwarta” jest efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów. Wkrótce będzie można usłyszeć pierwszy singiel.

„Sesja otwarta”– jak zaznacza Ewa Grochowska – tytuł płyty nawiązuje do założycielskiego marzenia Orkiestry, która jest otwarta na nowe źródła, inspiracje i ludzi. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.

Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego (zarówno sesje warsztatowe, jak i pracę zespołu) prowadzą Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk. Członkinie i członkowie zespołu to grupa, która pokochała muzykę tradycyjną, wspólne spotkania i granie do tańca. Orkiestrę tworzą osoby w różnym wieku, o różnych doświadczeniach muzycznych i edukacyjnych. Zarówno te posiadające wykształcenie muzyczne, jak i te, które swoje umiejętności zdobywały samodzielnie. Są to też muzycy, którzy dzięki swoim wieloletnim spotkaniom z wiejskimi mistrzami wykonującymi muzykę tradycyjną mogą obecnie przekazywać ją dalej.

W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku. Utwory zaaranżowane i wykonane przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego pochodzą z repertuaru: Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Dętej z Woli Gródeckiej, Kapeli Stanisława Mroza z Makowisk, Kapeli Dudków ze Zdziłowic, Orkiestry Dętej z Goraja, Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa, Kapeli Rodzinnej „Kurasie” z Lubziny, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa i repertuaru śpiewaczego Zespołu „Jarzębina” z Kocudzy.

Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk, prowadzący poszczególne sekcje instrumentalne Orkiestry, proponują repertuar, który poznali podczas spotkań z mistrzami muzyki tradycyjnej oraz melodie pochodzące z nagrań archiwalnych.