Naphta Żałość

„Żałość” to bezpośrednia kontynuacja przełomowej EP-ki Naphty „Dom strawiło” z 2020 roku. W trzech utworach z udziałem Mali Herby, polskiej piosenkarki i muzyka mieszkającej w Wiedniu, Naphta stworzył emocjonalny splot tradycji i duchowej ekspresji dźwiękowej.

„Mieszkańcy naszych ziem od wieków odczuwają żal. Wciśnięci między kamieniołomy historii, uciskani pańszczyzną i dzikim kapitalizmem, pozbawieni głosu i wpływu na własny los, regularnie wykorzeniani… Otacza nas chciwość, która niszczy przyrodę w zgiełku sprytnych słów, które mają podważyć prawdziwą historię, kulturę i doświadczenia tej ziemi” - mówi Naphta.

Nic więc dziwnego, że Żałość" jest tak przesiąknięta melancholią. To żałobne piosenki dla świata, który tracimy każdego dnia. Ale tam, gdzie jest smutek, musi być też radość - to wieczne dążenie do egzystencjalnej równowagi. Album czerpie inspiracje ze wschodniego Polesia, Radomskiego i Kozła w Wielkopolsce, a jego duchową linię wyznacza tradycyjna, szalona muzyka taneczna, w której oberek miesza się z apokaliptycznym rytmem dubstepu.

Kiedyś mówiono, że muzycy bratają się z diabłem, a ich instrumenty mogą przenosić tajemnicze siły. Dzisiaj wiele tajemnic zostało rozwiązanych i wydaje się, że rozumiemy lepiej świat. A jednak wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jak wielka jest wartość naszego otoczenia zawarta w pięknie i cudowności przyrody czy we wsparciu lokalnej społeczności. Nie wszystko stracone, ale każdego dnia mamy coraz mniej do uratowania. I o tym jest Żałość".

Naphta to pseudonim Pawła Klimczaka, muzyka i dziennikarza, którego kontrowersyjne przejście stylistyczne na inspirowaną folkiem muzykę elektroniczną wywołało duże zainteresowanie i dyskusje na temat współczesnej sceny muzycznej w Polsce. Jest finalistą konkursu Nowa Tradycja" organizowanego przez Polskie Radio. Jego EP-ka Dom strawiło" z 2020 roku została również doceniona w konkursie Wirtualne Gęśle".