Kapela Niwińskich Pogłosy

Wsłuchujemy się w pogłosy dawnej wsi. Wędrujemy wgłąb czasu, ku źródłom muzyki tradycyjnej Centralnej Polski. Inspiracją były nagrania skrzypków i śpiewaczek z okolic Sannik, Łowicza, z Kujaw, urodzonych pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. To Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna i inni.
Tamtejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych. Melodie mają niebywale zawiłą formę, często nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. Styk Łowickiego, Sannickiego i Kujaw to enklawa wyjątkowej muzyki, kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach i stylach. Na płycie znalazły się różne gatunki pieśni – liryczne, weselne, taneczne, przyśpiewki oraz żywiołowa muzyka instrumentalna, głównie kujawiaki i mazowieckie oberki grane przez kapelę w składzie: skrzypce, klarnet, basetla lub kontrabas i baraban.

Impulsem do pracy nad tym repertuarem było dla mnie spotkanie z Justyną Piernik – śpiewaczką, badaczką kujawskich tradycji muzycznych, a także Jackiem i Kubą Mielcarkami – doświadczonymi muzykami o bardzo szerokich horyzontach – od muzyki tradycyjnej po jazz. Postanowiliśmy zagrać i zaśpiewać te melodie ponownie, wypowiadając się jednak innym językiem muzycznym. Bardziej niż potrzebą wiernego odtworzenia kierowaliśmy się własnymi odczuciami, bo przecież ważna w muzyce jest świeżość i szczerość.

Ta muzyka mówi dużo o człowieku i jego sprawach, niesie w sobie często emocje nam bliskie. Wiele tekstów opowiada o miłości – to się nie zmienia. Jest taneczna, a przede wszystkim piękna. Jej wykonywanie sprawia nam dużo radości.
Mateusz Niwiński