XVIII Festiwal Muzyki Ludowej"Mikołajki Folkowe"

Już po raz 18. zapraszamy do Lublina na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”.

W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów – wystąpią m.in. męski zespół wokalny „Kairos” pod dyrekcją Borysa Somerschafa z repertuarem ludowych pieśni gruzińskich i ormiańskich, grupa Kwadrofonik wraz z lubelskimi filharmonikami, gość ze Słowacji Zuzana Homolová, Čankišou – szamańska grupa world music z Czech, Trio Swoją Drogą uparcie promujące polską tradycję na międzynarodowej scenie, Przedwietrze z legendarnym Słomą, reggae’owa Czarna Mamba, zabrzmią rytmiczne Młode Djembe. Nie zabraknie też innych stałych punktów programu: konkursu „Scena Otwarta”, warsztatów muzycznych – z niezastąpionym od kilku lat rosyjskim mistrzem rytmiki i improwizacji Iliją Sajtanowem czy naszym nowym odkryciem – Maciejem Lubasiem z warsztatami didjeridoo) i rękodzielniczych (Dariusz „Koralik” Gołębiowski nie tylko nauczy Cię robienia ozdób i biżuterii, ale także, z dużym powodzeniem, będzie próbował odgadnąć Twoje imię), klubu festiwalowego z licznymi atrakcjami, pokazów filmowych (kino polskie i ukraińskie), spotkań (Studenckie Spotkania z Tradycją – „Gody” czy spotkanie autorskie Stefana Dardy i promocja jego debiutanckiej powieści „Dom na wyrębach”), wystaw inspirowanych ludowymi motywami i kulturą tradycyjną (Taras Łoziński, Sylwia Komincz-Piekarczyk i Tomasz Rolniak), happeningów („Święto światła” w wideoprojekcjach, instalacjach i plenerze)... „Mikołajki” to również okazja na podsumowanie projektów: polsko-niemiecko-białoruskiego z Dziwnym Chórem Ence-Pence, prezentacja „Gościńca protestanckiego, czy warsztatów muzyki folkowej dla niepełnosprawnych w ramach projektu „Mali – wielcy artyści”.

„Mikołajki” szukają wciąż nowych miejsc i form prezentacji. W tym roku festiwal wyjdzie z bezpiecznych ram „Chatki Żaka” w inne, nieznane mu jeszcze, przestrzenie – takie jak filharmonia, klub muzyczny, kawiarnia, ulica, czy park. Nowością jest również cykl „Ukraina w Centrum Lublina” prezentujący różne dziedziny sztuki (film, muzykę, sztuki plastyczne) inspirowane ukraińską kulturą ludową.

Na ponad tydzień Lublin zamieni się w prawdziwą Folkową Planetę.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i do zanurzenia się w otaczającą festiwal atmosferę folkowego święta.

Skrót artykułu: 

Już po raz 18. zapraszamy do Lublina na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów – wystąpią m.in. męski zespół wokalny „Kairos” pod dyrekcją Borysa Somerschafa z repertuarem ludowych pieśni gruzińskich i ormiańskich, grupa Kwadrofonik wraz z lubelskimi filharmonikami, gość ze Słowacji Zuzana Homolová, Čankišou – szamańska grupa world music z Czech, Trio Swoją Drogą uparcie promujące polską tradycję na międzynarodowej scenie, Przedwietrze z legendarnym Słomą, reggae’owa Czarna Mamba, zabrzmią rytmiczne Młode Djembe.

Dodaj komentarz!