Nowości płytowe

Mehehe

Ciemnienie

Debiutancki album duetu: Basia Songin (wilk, kankle, bęben, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew) oraz Helena Matuszewska (złóbcoki, kaszgar, bęben, wrzeciona, looper, zaklinania, śpiew). Zawiera autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski. Etnoambientowy zespół, odkrycie Festiwalu „Nowa Tradycja” 2018, w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej.

 

Maria Pomianowska & Przyjaciele

Moniuszko z 1000 i jednej nocy

Stanisław Moniuszko w etniczno-klasycznej odsłonie. Nowa muzyczna propozycja Marii Pomianowskiej, autorki między innymi projektu „Chopin na pięciu kontynentach”, zrealizowana z okazji Roku Moniuszkowskiego. Tym razem usłyszymy znane i lubiane utwory Stanisława Moniuszki w nowych aranżacjach i brzmieniach z udziałem uznanych muzyków i artystów ze świata, korzystających z instrumentarium etnicznego, muzyki klasycznej i ludowej. Jest to udana próba spotkania międzykulturowego, którego główną osią są wybrane dzieła polskiego kompozytora. Album daje odpowiedź na pytanie, dlaczego muzyka Moniuszki może być rozumiana, kochana i grana w każdym niemal zakątku świata i na każdym instrumencie muzycznym.

 

Łysa Góra

Oj Dolo

Album „Oj Dolo” to akustyczna odsłona istniejącej od 2012 roku, heavyfolkowej, piaseczyńskiej grupy Łysa Góra. Poszukiwanie źródeł oraz prawdy w pieśniach i o pieśniach, a także fascynacja muzyką ludową sprawiły, że zespół skierował swoją uwagę w stronę tradycyjnego koncertowania unplugged. Kompozycje, melodie, rytmika, tradycyjny, biały śpiew, okraszony ludowym instrumentarium (bęben sznurowy, fidel płocka, suka biłgorajska, skrzypce, saz, szufla bas, sopiłka, didgeridoo, drumla i cała masa drobnych instrumentów ludowych), sprawiają, że nowy projekt Łysej Góry wprowadza słuchacza w niezwykły klimat i atmosferę dawnych czasów. W repertuarze zespołu znajdziemy polskie, ukraińskie, kozackie, białoruskie pieśni, całą gamę bałkańskich wpływów oraz autorskie kompozycje.

 

Jerycho

Golgotha

Kolejna płyta zespołu Jerycho jest poświęcona śpiewom wielkopostnym. Kilka bardzo mało dziś znanych, a przejmujących pieśni zaczerpniętych zostało z tradycji wschodnich rubieży Polski. Na płycie znajdują się też ogólnie znane i używane w liturgii śpiewy, jednakże ich brzmienie może zaskoczyć i poruszyć dzięki prostej, a oryginalnej harmonii stworzonej przez lidera zespołu Bartosza Izbickiego i brzmieniu rozpiętemu między wysokim tenorem Rafała Grozdewa i basem profondo Rafała Kanowskiego. Sposób śpiewania, pokrewny tradycji ludowej, znakomicie pasuje również do śpiewu chorałowego i bogatej wielogłosowości. Pokazuje też związek naszej muzyki z muzyką południowej Europy.

 

Laboratorium Pieśni

Sound Meditation

Płyta z muzyką tradycyjną w odsłonie relaksacyjnej, nagrana przez Alinę Jurczyszyn i Kamilę Bigus – założycielki Laboratorium Pieśni. Złożyły się na nią utwory tradycyjne, transowe z pradawnej pamięci naszych przodków, utkane z głosów i etnicznych instrumentów, improwizacji i sennych narracji. Na płycie zagrali gościnnie Michał Zeltman i Hubert Połoniewicz. „Zanurz się z nami w przestrzeni prastarej muzyczności, dźwiękach natury, głosów kobiecych i męskich, wiejskich i miejskich, instrumentaliów organicznych i etnicznych” – zachęcają wokalistki.

 

Madrugada

Sombra

Debiutancki album „Sombra” (z hiszp. cień) ukazuje piękno polskiej muzyki ludowej i niezwykłą energię płynącą z flamenco. Projekt ten buduje mosty między tylko pozornie odległymi światami i estetykami oraz zwraca uwagę na to, że warto sięgać do własnych korzeni i czerpać z nich inspiracje, jak również łączyć muzykę tradycyjną z nowymi trendami i stylistykami. Madrugada, oznaczająca świt, podkreśla, że dualizm jest motywem przewodnim płyty, ponieważ łączą się w niej dwa muzyczne światy i zawsze jest trochę światła i trochę cienia. Jest to zupełnie nowe, niebanalne połączenie, które tworzy projekt unikatowy, posiadający własne, charakterystyczne brzmienie oraz przekaz.

Skrót artykułu: 

Mehehe, Maria Pomianowska & Przyjaciele, Łysa Góra, Jerycho, Laboratorium Pieśni, Madrugada

Dodaj komentarz!