Artykuły autora: Katarzyna Gacek-Duda

Jakie są Twoje muzyczne inspiracje?

168 (5 2023) Autor: Marcin Skrzypek, Autor: Janusz Prusinowski, Autor: Katarzyna Gacek-Duda, Autor: Paweł Iwan, Autor: Michał Żak, Autor: Mariusz Sanok Dział: Sonda

"W przypadku muzyka, który występuje na scenie od 30 lat, myślę, że trzeba mówić o zmieniających się inspiracjach. Na samym początku były to po prostu bodźce telewizyjno-radiowe takie jak Boney M. czy Abba, a potem inspiracje czerpane od mojego Taty, który słuchał muzyki angloamerykańskiej, tzw. dobrego rocka".

(Marcin Skrzypek)

Instrumenty symboliczne Twój ulubiony instrument

150 (5 2020) Autor: Katarzyna Gacek-Duda, Autor: Kasia Dudziak, Autor: Bart Pałyga, Autor: Fidel Lucas Achirico Espinoza Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

Gdy ukończyłam Akademię Muzyczną w Katowicach w specjalności flet poprzeczny, rozpoczęłam badania, które później rozbudowałam o podróże w kontekście historii etnicznej tego instrumentu. Wcześniej grałam na piszczałkach oraz fletach alikwotowych. Ciekawość fletowej rodziny prowadziła mnie zawsze do danego regionu, co automatycznie kierowało mnie do zrozumienia mentalności osób, które rdzennie wykonywały na nich swoją muzykę.

(Katarzyna Gacek-Duda)

Kultura góralska, czyli jaka? Góralszczyzna

144 (5 2019) Autor: Krzysztof Trebunia, Autor: Anna Malacina-Karpiel, Autor: Justyna Cząstka-Kłapyta, Autor: Katarzyna Gacek-Duda Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

Kultura góralska, czyli kultura ludzi zamieszkujących góry, hartowanych przez kurniawy, dujawice, burniawy, mróz, brak urodzaju i głód, a równocześnie mogących w tych górach zobaczyć najpiękniejsze stworzenia i dzieła natury. Ks. prof. Józef Tischner mówił: „Kultura góralska nie dlatego jest wielka, że jest góralska, ale dlatego, że jest ludzka”. W tradycyjnej kulturze góralskiej odbija się jak w zwierciadle nasza historia, dramat, piękno i wielkość człowieka gór. Kultura góralska, uwznioślona przez wielkich polskich artystów żyjących i tworzących pod Tatrami, pozostaje autentyczna i żywa.

(Krzysztof Trebunia-Tutka)