Artykuły autora: Krzysztof Trebunia

Kultura góralska, czyli jaka? Góralszczyzna

144 (5 2019) Autor: Krzysztof Trebunia, Autor: Anna Malacina-Karpiel, Autor: Justyna Cząstka-Kłapyta, Autor: Katarzyna Gacek-Duda Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

Kultura góralska, czyli kultura ludzi zamieszkujących góry, hartowanych przez kurniawy, dujawice, burniawy, mróz, brak urodzaju i głód, a równocześnie mogących w tych górach zobaczyć najpiękniejsze stworzenia i dzieła natury. Ks. prof. Józef Tischner mówił: „Kultura góralska nie dlatego jest wielka, że jest góralska, ale dlatego, że jest ludzka”. W tradycyjnej kulturze góralskiej odbija się jak w zwierciadle nasza historia, dramat, piękno i wielkość człowieka gór. Kultura góralska, uwznioślona przez wielkich polskich artystów żyjących i tworzących pod Tatrami, pozostaje autentyczna i żywa.

(Krzysztof Trebunia-Tutka)

Krzysztof Trebunia-Tutka "Góralskie dzieci kolędują"

84 (grudzień 2009) Autor: Krzysztof Trebunia Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Ukazała się już świąteczna płyta Krzysztofa Trebuni-Tutki, na której wykonuje tradycyjne kolędy z towarzyszeniem dzieci, m.in. grupy Małe Trebunie-Tutki, złożonej z trójki dzieci pana Krzysztofa (zadebiutują na niej Anna, Jan i Marcin Trebunie-Tutki) , Kapeli Karpackiej „Śleboda”, Kapeli Góralskiej Trebuniów-Tutków oraz wychowanków z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem.

Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers "Songs of Glory/Pieśni Chwały"

80-81 (maj 2009) Autor: Krzysztof Trebunia Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers "Songs of Glory / Pieśni Chwały"2008, CD + książeczka, Agora ISBN: 978-83-7552-185-6

Po 17. latach, jakie upłynęły od pierwszych, rewolucyjnych dla polskiej muzyki nagrań Trebuniów Tutków i Twinkle Brothers, przyszedł czas na "Songs of Glory / Pieśni Chwały"- choć wokół powodów do chwały coraz mniej, a może właśnie dlatego...
Nowy album dokumentuje nie tylko kolejne, twórcze spotkanie muzyków o różnych kolorach skóry - bo takich mamy w tej chwili zatrzęsienie, nie jest sensacją, "zgrywą", muzycznym kabaretem o etnicznym zabarwieniu. To propozycja dla tych, którzy Szukają, Pamiętają, chcą i potrafią Kochać.

Wczoraj, dziś i jutro muzyki góralskiej

50 (kwiecień 2004) Autor: Krzysztof Trebunia Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Dzielę się swoimi przemyśleniami na temat muzyki góralskiej (podhalańskiej), choć w wielu momentach dotyczą one całej polskiej muzyki ludowej. Uwagi te opieram przede wszystkim na obserwacji życia górali współczesnych; wielogodzinnych rozmowach ze starszymi muzykantami i tancerzami. Wiele nauczyłem się w zespołach góralskich, ale chyba więcej podczas nieskończonej ilości wesel, chrzcin i "posiadów" przy muzyce.

Wczoraj, dziś i jutro muzyki góralskiej

19 (wrzesień 1998) Autor: Krzysztof Trebunia Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Chciałem podzielić się swoimi przemyśleniami na temat muzyki góralskiej (podhalańskiej), choć w wielu momentach dotyczą one całej polskiej muzyki ludowej. Uwagi te opieram przede wszystkim na obserwacji życia górali współczesnych; wielogodzinnych rozmowach ze starszymi muzykantami i tancerzami. Wiele nauczyłem się w zespołach góralskich, ale chyba więcej podczas nieskończonej ilości wesel, chrzcin i "posiadów" przy muzyce.

Staram się spojrzeć na sytuację współczesnej kultury góralskiej, choć nie jest to łatwe dla kogoś, kto tu urodził się i wyrósł. Mam jednak nadzieję, że moje uwagi na ten temat przyczynią się do lepszego zrozumienia zjawisk, jakie w niej zachodzą. Wielokrotnie zaś przekonałem się o tym, że górale zdecydowanie - jak mało kto - próbują kontynuować własną tradycję, a często posądzani są o najniższe instynkty i spotykają się z wielkim niezrozumieniem znawców.


Wszystko mija .... Czas płynie nieustannie .... Następują ciągłe zmiany we wszystkich dziedzinach życia. Są one nieuchronne i często nieodwracalne.

Co tam, panie, w domach tańca?

37 (czerwiec 2001) Autor: Krzysztof Trebunia Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 16-22 marca 2002 roku odbyło się w Budapeszcie Spotkanie Folklorystyczne Krajów Porozumienia Wyszehradzkiego. Wzięły w nim udział po trzy zespoły z Czech, Słowacji, Polski i Węgier, razem około 250 osób – instruktorów, muzyków, tancerzy zespołów amatorskich i profesjonalnych. Choć używano też nazwy „festiwal”, określenie „spotkanie” bardziej oddaje charakter tej imprezy. Jej celem było zapoznanie międzynarodowej kadry z ideą Domu Tańca i jej rozpowszechnianiem.

Twój cas

8 (marzec 1997) Autor: Krzysztof Trebunia To jest pełna wersja artykułu!

/muzyka i słowa Krzysztof Trebunia - Tutka/

Stoń kwile nie śpies się, weźze mnie za ręke
Polećmy ku Tatrom, jak te orły wolne
Skrzydła mos - łozwiń je, nie spadnies nie bój się
Poźryj ino w góry na jasnom zornice

Ni ma casu na miłość
...