Artykuły autora: Tomasz Nowak

"Władysława Wiśniewska i Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki"

79 (marzec 2009) Autor: Tomasz Nowak Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Nagrania dokumentalne ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN i Radio Gdańsk Wybór i opracowanie: Jacek Jackowski. Wydawca: Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Płyta ukazała się w 2006 roku.

Wydana przez Muzeum z Wdzydz Kiszewskich płyta jest niezwykła. Nie jest to krótka ilustracja muzyki regionu kaszubskiego, ani też próba charakterystyki całości kultury muzycznej regionu. Omawiana płyta w całości została poświecona muzyce wokalnej i to prezentowanej przez jedną wykonawczynię - Władysławę Wiśniewską i jej najbliższe otoczenie - Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki. Dzięki temu uzyskujemy dogłębny i plastyczny obraz kultury wokalnej Kaszubów okolic Kościerzyny, w szczególności średniego pokolenia wykonawców udokumentowanych w nagraniach muzycznych.

Att spela znaczy "grać muzykę"

68 (kwiecień 2007) Autor: Tomasz Nowak Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Współczesna sytuacja muzyki ludowej i folkowej w Skandynawii jest zagadnieniem interesującym i dość specyficznym zarazem, bowiem z jednej strony zaobserwować możemy tu oddziaływanie nurtów zapotrzebowania społecznego, charakterystycznego dla całej Europy Zachodniej i Północnej okresu od lat 60. do 90. XX wieku, z drugiej zaś zachowania społeczne i polityczne charakterystyczne niemal wyłącznie dla wysokozorganizowanych społeczeństw skandynawskich.