Artykuły autora: Roman Kumłyk

Huculska Muzyka nie zaginie

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Roman Kumłyk Dział: Sylwetka To jest pełna wersja artykułu!

22 stycznia 2014 roku zmarł Roman Kumłyk - największy z żyjących muzyków Huculszczyzny, multiinstrumentalista, założyciel i kierownik zespołu "Czeremosz", twórca muzeum "Huculskiej Muzyki" w Żabiem, członek Towarzystwa Karpackiego, przyjaciel Orkiestry Św. Mikołaja.

Tańce z folkiem

43 (luty 2003) Autor: Roman Kumłyk Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Grudniowe „Mikołajki Folkowe” odbyły się w prawdziwie zimowej atmosferze. Tęgi mróz skuł Lublin jak się patrzy, jednak nie przeszkodziło to starym i nowym miłośnikom folku w przybyciu do „Chatki Żaka” na dwunasty już Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej (który tradycyjnie miał miejsce w drugi weekend ostatniego miesiąca) od 13 do 15 grudnia 2002 roku.

Muzyka u stóp Czarnohory

17 (luty 1998) Autor: Roman Kumłyk Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Każdego, kto w ostatnich latach próbował zgłębiać muzykę huculską, skaliste ścieżki Czarnohory musiały w końcu doprowadzić w samo serce tej krainy, do Werchowyny - Żabiego, a w niej do gościnnego domu Romana Kumłyka" - tak rozpoczyna się dossier tego wspaniałego muzyka na wydanej przez Towarzystwo Karpackie kasecie "Huculskie muzyki". Roman Kumłyk, to nie tylko mistrz skrzypiec i "sopiłki", ale równie wspaniały przewodnik po huculskim folklorze. Umiejętnie wprowadza w tajniki ozdobników muzycznych czy kroków tanecznych. Będzie się można o tym samemu przekonać podczas tegorocznej "Folkowej Majówki" w Radomiu.