Artykuły autora: Piotr Pucyło

Kepa Junkera "Bilbao 00:00 h" (RESCD065) 2CD. Resistencia

27 (kwiecień 2000) Autor: Piotr Pucyło Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Kepa Junkera gra na instrumencie zwanym trikitixa, będącym bliskim krewnym akordeonu, tego więc określenia będę używał ze względu na skomplikowaną nazwę oryginału. Pochodzi z kraju Basków, z Bilbao. Bilbao (leżące na wybrzeżu Atlantyku) jest, jak mówi Kepa, miastem pełnym muzyki, płucami kraju Basków. Poprzez ten album Kepa chciał spojrzeć z różnych perspektyw na Bilbao jako na tygiel kultur. Jak napisał Xavier Rekalde we wkładce do płyty "w projekcie tym odkrywamy, że Bilbao, muzyka Kepy i rytmy innych kultur świata mogą tworzyć jedność. Być może one po prostu są jednością."

Womex '98

21 ((1) 1999) Autor: Piotr Pucyło Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W numerze dziewiętnastym "Gadek z Chatki" pojawiły się moje wrażenia dotyczące ubiegłorocznej edycji Womex'u. Wszyscy, którzy je czytali wiedzą, że były one jak najbardziej pozytywne. Należałoby się spodziewać, że podobnie będzie również po edycji tegorocznej, jednak jest niestety zupełnie, zupełnie inaczej i bynajmniej nie przynosi to chluby tej największej w Europie imprezie poświęconej world music, ethnic, folk, roots itd. (nazywajcie to jak tylko chcecie).

Womex 97 - spotkanie kultur świata

19 (wrzesień 1998) Autor: Piotr Pucyło Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Zbliża się październik czyli miesiąc, w którym corocznie (no może z małymi wyjątkami) odbywa się WOMEX -czyli największa na świecie impreza poświęcona rynkowi World Music - nurtowi muzycznemu związanemu z kulturą ludową całego świata. Tegoroczna edycja odbędzie się w Sztokholmie. Impreza ta jest kontynuacją World Music Days, które przez lata były integralną częścią Berlin Independence Days. Poprzednie edycje WOMEX'u - Worldwide Music Expo, bo tak brzmi pełna nazwa tej imprezy - odbyły się w Berlinie ('94), Brukseli ('95), w '96 roku targi miały odbyć się w Kopenhadze, jednak duńscy partnerzy firmy Piranha i EFWMF (European Forum of Worldwide Music Festivals), będących głównymi organizatorami, nie sprostali wymaganiom i w związku z tym WOMEX został odwołany. Ubiegłoroczna edycja odbyła się w Marsylii.