Artykuły autora: Julia Doszna

Od grudnia do grudnia

30 (wrzesień 2000) Autor: Julia Doszna Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Mikołajki Folkowe

organizowane są przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a siłą sprawczą i pomysłodawcą imprezy pozostaje działająca w ramach Akademickiego Centrum Kultury UMCS - Orkiestra św. Mikołaja.

Najwierniejsi widzowie festiwalu spotkali się w tym roku w "Chatce Żaka" już po raz dziesiąty. Taka okazja powinna skłaniać do refleksji i podsumowań. Faktem jest, że mający swój charakter i styl festiwal, pozostaje jedną z najważniejszych imprez w polskim kalendarzu folkowym. W ciągu dziesięciu lat gościło na nim około osiemdziesięciu wykonawców i zespołów, które uświetniały imprezę występując jako goście specjalni. Gdyby dodać do tej liczby zespoły biorące udział w konkursach, prowadzące warsztaty i imprezy towarzyszące, powstałaby naprawdę imponująca statystyka.

Julia Doszna Immigrant

63-64 (sierpień 2006) Autor: Julia Doszna Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!
Płyta zawiera pieśni śpiewane przed I wojną światową, w czasie wielkiej emigracjiz Łemkowszczyzny - prawie całkowicie zapomniane po obu stronach Atlantyku. Większośćz nich jest śpiewana po łemkowsku, w rodzimym języku Dosznej (dwa utwory po ukraińsku,a jeden w rusińskiej gwarze z regionu Szarisz).

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:


Julia Doszna „Czoho płaczesz”

40 (październik 2002) Autor: Julia Doszna Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!

To już trzecie wydawnictwo tej łemkowskiej pieśniarki, tym razem z akompaniamentem gitary (wcześniejsze: kaseta „Z kolędami po Karpatach” i płyta „Tam na Łemkowyni”). Zawiera przede wszystkim ludowe łemkowskie pieśni liryczne, ale są też utwory poetów – Jarosława Mereny, a także Bohdana Ihora Antonycza z muzyką Stepana Kozaka.