Artykuły autora: Dariusz Anaszko

Muzyka folkowa musi wyjść z szuflady

68 (kwiecień 2007) Autor: Dariusz Anaszko Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Piotr Kędziorek Etnolog, od 1994 r. pracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Jest autorem audycji poświęconych polskiej i egzotycznej kulturze tradycyjnej, tematyce antropologicznej, a także Polakom zamieszkałym na obczyźnie. Organizował i uczestniczył w wyprawach na Ukrainę, do Rumunii, Kazachstanu i Gruzji śladami tamtejszej Polonii. W programie drugim Polskiego Radia prowadzi autorską audycję: "Żywy świat". Oprócz działalności stricte radiowej bierze udział także w folkowych wydarzeniach. Zasiadał m.in. w komisji kwalifikacyjnej "Nowej Tradycji" oraz w jury konkursu "Scena Otwarta", odbywającego się w ramach "Mikołajków Folkowych", reprezentując jednocześnie RCKL. Po reorganizacji Radiowego Centrum Kultury Ludowej został jego kierownikiem.

W Etnograficznym

48 (grudzień 2003) Autor: Dariusz Anaszko Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

„Muzyka w Muzeum” – warszawski cykl koncertowy, prezentujący muzykę folkową i jej „okolice” – powróciła po wakacyjnej przerwie. Zresztą ciężko ją nazwać wakacyjną – trwała siedem miesięcy i coraz bardziej obawiano się, że impreza może już nie pojawić się na scenie stołecznego Muzeum Etnograficznego. Strata byłaby znaczna – co by nie mówić, po ponad dwuletniej obecności cykl wrósł już na stałe w warszawską scenę folkową.

Muzyka w Muzeum

35-36 (kwiecień/maj 2001) Autor: Dariusz Anaszko Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Cykl comiesięcznych koncertów pod nazwą „Muzyka w Muzeum”, poświęconych niezależnej scenie folkowej, odbywa się od stycznia 2001 roku w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Po roku istnienia „MwM” stała się jedną z ważniejszych imprez muzycznych na naszym rynku, raczej „wegetującym” w oczekiwaniu na sezon letnich festiwali i koncertów plenerowych. Przypomnijmy, że od stycznia do maja ubiegłego roku odbyło się sześć spotkań, w trakcie których licznej (średnio około 200 osób na każdym z koncertów) publiczności zaprezentowało się 17 wykonawców. Wśród nich byli m.in. Syrbacy, Kapela ze Wsi Warszawa, Varsovia Manta, Werchowyna, Open Folk, Remigiusz Hanaj i Agata Harz, Kaptoszki oraz goście z zagranicy – węgierski (choć międzynarodowy w składzie) Afro Magic Band, Hora Colora (Niemcy) i Rajya Netum Kandyama (Sri Lanka).