Artykuły autora: AKO

Katarzyna Smyk „Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób”

89 (grudzień 2010) Autor: AKO Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Universitas, Kraków 2009

W okresie bożonarodzeniowym uwadze czytelników polecamy pierwszą w Polsce książkę w całości poświeconą choince. To publikacja Katarzyny Smyk - kulturoznawcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od lat badającej polską kulturę ludową.

Alfreda Magdziakowa "Rok obrzędowy mojego regionu"

82 (sierpień 2009) Autor: AKO Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Lublin 2003

Książka prezentująca nadbużańskie wierzenia, zwyczaje, obrzędy, chłopskie prace gospodarskie, dawne wiejskie rzemiosła, pieśni, przysłowia. Wielką zaletą zebranych tutaj wspomnień jest to, że w większości są to przekazy bezpośrednie, z pierwszej ręki.

David Souden "Pielgrzymki. Dwadzieścia podróży duchownych"

76 (listopad 2008) Autor: AKO Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Warszawa 2008, ISBN: 978-831-110-88-68

Obce kultury można poznawać na różne sposoby. Jednym z nich jest docieranie do miejsc otaczanych szczególnym kultem religijnym, wiele mówiącym o potrzebach duchowych danych społeczności i wzorcach zachowań przyjętych w ich kulturach. W prezentowanej publikacji - wydanej niedawno nakładem "Bellony" - zostało przybliżonych dwadzieścia tego typu miejsc z całego świata.

Anna Zadrożyńska „Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji”

49 (luty 2004) Autor: AKO Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Warszawa 2002

"Tradycyjne świętowanie, owa anonimowa mądrość wielu pokoleń, przywracało człowiekowi nadzieję: tu każde istnienie odnajdywało swe miejsce w nieprzerwanym łańcuchu życia. Obrzędy zaznaczały w nim tylko przełomy, oscylując wobec zamierania, odchodzenia, śmierci. Tylko to w ludzkim życiu wydaje się pewnikiem. I chyba tylko to nadaje sens obrzędom. Gdyby człowiek był nieśmiertelny, czy istniałyby jakiekolwiek obrzędy?" – Ów tekst, umieszczony na okładce, zachęca do sięgnięcia po tę niewielką, lecz treściwą, książkę.