Artykuły autora: Agnieszka Kościuk-Jarosz

Zmory na koniach jeździły Dlaczego wąż nie ma nóg?

131 (4 2017) Autor: Agnieszka Kościuk-Jarosz Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ukazała się w Lublinie w 2015 roku interesująca pozycja Dlaczego wąż nie ma nóg? Zwierzęta w ludowych przekazach ustnych. Publikację opracowało troje badaczy z lubelskiego zespołu etnolingwistycznego – Jerzy Bartmiński, Olga Kielak i Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska. Książka stanowi drugą część serii Materiały etnolingwistyczne. Pierwszym tomem cyklu było wydawnictwo Przestrach od przestrachu. Rośliny w ludowych przekazach ustnych, przygotowane przez Stanisławę Niebrzegowską w 2000 roku – tę pozycję omawialiśmy na łamach 30. numeru „Gadek z Chatki”. Oba tomiki powstały w związku z przygotowywanym w Lublinie pod kierunkiem Jerzego Bartmińskiego i Stanisławy Niebrzegowskiej-Bartmińskiej wieloczęściowym Słownikiem stereotypów i symboli ludowych.

20 lat „Pisma Folkowego”

124 (3 2016) Autor: Agnieszka Kościuk-Jarosz Dział: Relacje

W maju 1996 roku ukazał się pierwszy numer „Pisma Folkowego” – wówczas zatytułowanego jeszcze „Gadki z Chatki”. Od tamtego momentu minęło dwadzieścia lat. 20 maja 2016 roku redakcja naszego pisma zorganizowała więc swoje okrągłe, dwudzieste urodziny. Tego dnia w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie „Chatka Żaka” odbyło się kilka wydarzeń promujących muzykę folkową oraz wiedzę o korzeniach, z których wyrasta. Dały one okazję do spotkania w Lublinie nie tylko osób związanych z redakcją, ale także sympatyków kultury tradycyjnej, w tym zwłaszcza czytelników naszego pisma.

O wyższości Świąt Wielkanocnych

74 (kwiecień 2008) Autor: Andrzej Sar, Autor: Agnieszka Kościuk-Jarosz, Autor: Michał Chaberek, Autor: Jan Adamowski, Autor: Irena Krawiec Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Andrzej Sar - muzyk, instruktor ds. Folkloru w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie
  • Agnieszka Kościuk - „Gadki z Chatki”
  • Michał Chaberek OP - Klasztor Dominikanów w Lublinie
  • prof. Jan Adamowski - językoznawca i folklorysta, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Irena Krawiec - Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy

Noc wielka

31 (listopad 2000) Autor: Jan Adamowski, Autor: Agnieszka Kościuk-Jarosz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Porą, gdy powracają bociany, kwitnie wierzba, rowy pełne są wody, a łąki kęp żółtych kaczeńców, świętuje się Wielkanoc, największe i najstarsze,– bo ustanowione jako pierwsze– święto chrześcijaństwa. Czas radości, tryumfu i spełnienia obietnic. O Wielkanocy i jej odchodzeniu na Lubelszczyźnie opowiada profesor Jan Adamowski,– językoznawca i folklorysta z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.