Artykuły autora: Adam Czech

„Ordynaci i Trędowaci” Adam Czech

108 (paŸdziernik 2013) Autor: Adam Czech Dział: Nowości książkowe To jest pełna wersja artykułu!Pasjonująca opowieść o instrumentach muzycznych i ich społecznych rolach. Czy Johann Strauss lał do skrzypiec piwo? Co mają wspólnego fortepian i maszyna do szycia? Czy banjo jest symbolem tożsamości czarnych niewolników, czy może białych rasistów? Który instrument to wstyd, ciąża i świnia?

Z Poznania do Wiednia i z powrotem, czyli płytowy debiut zespołu Danar

83 (październik 2009) Autor: Adam Czech Dział: Recenzja

Niemal pięć lat temu recenzowałem w „Gadkach” koncert czeskiej grupy Dun An Doras, określającej swoją działalność mianem „contemporary celtic music”. Zauroczony brzmieniową różnorodnością, dojrzałością gry i talentem młodych Czechów (proszę nie sugerować się nazwiskiem piszącego te słowa…), zastanawiałem się, dlaczego w Polsce, mimo tego, że gra u nas sporo zdolnych muzyków, nie możemy doczekać się takich produkcji, jakie na płytach prezentują nasi południowi sąsiedzi. Napisałem też wówczas, że w przeciwieństwie do polskiej, czeska scena tzw. muzyki celtyckiej, tworzy pewną spójną całość, osadzoną w szerszym kulturowym kontekście (prężny nurt bluegrass, wybitnie rozwinięte wytwórstwo instrumentów, brak kompleksów na tle chłopskiego pochodzenia itd.). Jedynymi pozytywnymi punktami, których dopatrzyłem się wówczas na naszym podwórku, była po pierwsze supergrupa The Reelium, po drugie zaś „dobrze zapowiadający się zespół Danar”.

Adam Czech Socjolog w krainie muzykantów

76 (listopad 2008) Autor: Adam Czech Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Poznaniak. Socjolog kultury z żyłką poszukiwacza i odkrywcy. Niegdyś związany półprofesjonalnie z muzyką folkową. Pragnie wywołać ferment w środowisku folkowym. Swoją książkę, w której umiejętnie łączy naukowe podejście z przystępnym, nieco humorystycznym językiem, napisał z miłości do muzyki. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że Adam Czech, autor „Sprzedawców wiatru” nie jest panem w średnim wieku, a młodym, bo dwudziestosiedmioletnim człowiekiem. Przekonanie to zrodziło się po przeczytaniu „Sprzedawców...”, dzieła dojrzałego, a jednocześnie świeżego i oryginalnego.

Adam Czech "Sprzedawcy wiatru. Muzykanci i ich muzyka między wsią a miastem"

74 (kwiecień 2008) Autor: Adam Czech Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!Debiutancka książka Adama Czecha przynosi pierwsze w Polsce socjologiczne ujęcie gwałtownych przemian muzyki wiejskiej pod wpływem modernizacji.

Dun An Doras

56 (marzec 2005) Autor: Adam Czech Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Główną atrakcją Festynu Archeologicznego, odbywającego się jesienią zeszłego roku w Biskupinie, był cykl koncertów praskiego zespołu Dun An Doras, najjaśniejszej gwiazdy na czeskiej scenie muzyki celtyckiej.

Cytrzyści w akcji

53 ((4) 2004) Autor: Adam Czech Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ostatni weekend sierpnia w Poznaniu miało miejsce niezwykłe wydarzenie – w Muzeum Instrumentów Muzycznych odbyły się Międzynarodowe Spotkania Cytrzystów.