Co w numerze 98-99

Andrew Cronshaw „The unbroken surface of snow”

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Andrew Cronshaw Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Od czasu wydania poprzedniego albumu Andrew Cronshawa, brytyjskiego cytrzysty i multiinstrumentalisty, minęło siedem lat. Album "The Unbroken Surface of Snow" nagrał wspólnie z armeńskim mistrzem instrumentu duduk - Tigranem Aleksanyanem oraz innym długoletnim współpracownikiem - Ianem Blake'm

Eluveitie „Helvetios”

98-99 (kwiecień 2012) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Jest to najnowsze, piąte w karierze, wydawnictwo szwajcarskich folk-metalowców, którzy w ostatnich latach przebojem wdarli się na folk-metalową scenę. Dziś Eluveitie uważane jest za jedną z największych gwiazd tego gatunku muzyki.

Kapela ze Wsi Warszawa „Nord”

98-99 (kwiecień 2012) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



W listopadzie 2011 r. Kapela ze Wsi Warszawa nagrywała w warszawskim studio Sound&More repertuar na nowy album "NORD". Nagrania realizowali: Activator Mario Dziurex oraz Sebastian Witkowski. Mix i mastering - Mario&Smoku - Studio AS One.

Skąd się wziął etnodizajn

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Magdalena Tatar Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

W ostatnich latach etnodizajn, zwany też ,,projektowaniem zakorzenionym", stał się bardzo modny. Przeżywamy wielką falę zainteresowania folklorem - w dużym stopniu dzięki młodemu pokoleniu projektantów. Wydawać się może, że jest to kolejny powrót mody, która raz na jakiś czas wpływa na estetykę naszego otoczenia, nadając jej nieco babcinego uroku rodem z Cepelii. Jednak pojawia się coraz więcej głosów, że tak nie jest, i że współczesne przedmioty nawiązujące formą do tradycji są realizacją nowej idei ,,dialogu pomiędzy ginącym rzemiosłem a nowoczesnym projektowaniem". Czy na pewno nowej?

Uniwersyteckie rzemiosło

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Monika Wolańska Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Pierwsze Uniwersytety Ludowe w Polsce założone zostały w 20-leciu międzywojennym, przez Ignacego Solarza na wzór skandynawskich UL powstałych z inicjatywy Nikolai'a Grundtvig'a, duńskiego filozofa, pisarza, polityka, nauczyciela. Uniwersytety Ludowe miały zwiększać szanse edukacyjne młodzieży wiejskiej, a poprzez holistyczne metody nauczania, wychowywać do głębokiej demokracji, samorządności i rozbudzać świadomość międzykulturową. Z historią, pełne różnorodności i twórczego ducha – takim właśnie miejscem jest Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Z Dyrektorką tego miejsca – Moniką Wolańską, o uniwersyteckich różnościach rozmawiają Gadki.

Mikołajki Folkowe 2011

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Pozwolę sobie zacząć jak w szkolnym wypracowaniu: „Dlaczego jeżdżę na Mikołajki?” Ano jeżdżę dla muzyki, dla klimatu, ale chyba głównie dla spotkań towarzyskich z ludźmi, dla których festiwal jest jakże przyjemnym pretekstem do spotkań, choćby tylko raz do roku. Z tego powodu na Mikołajkach w zasadzie zawsze jest ciekawie i jeśli ktoś nie był, a później dopytuje, nie bardzo wiem jak streścić te trzy nieprzespane doby pełne muzyki, kolorów, szumu jarmarku i kawiarni. A z drugiej strony nigdy nie wiem, czy potrafię należycie ocenić i docenić to, co się działo na scenie, bo patrzę na nią przez pryzmat tego, co działo się dla mnie w kuluarach.

Przednówek

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Marta Białkowska Dział: Z tradycji To jest pełna wersja artykułu!

Żyjemy w epoce dostatku i marnowania jedzenia. Tony żywności na wysypiskach, nieprzemyślane zakupy, „śmieciowe” jedzenie i otyłość jako choroba społeczna - oto obraz czasów, w których istnieje także cała branża zajmująca się redukcją wagi i leczeniem wielu schorzeń za pomocą diety.
Specjaliści od żywienia biją na alarm, zachęcają do głodówek oczyszczających organizm, zdrowych diet. W dawniejszych wiekach, w których człowiek żył zgodnie z rytmem natury, role takich oczyszczających głodówek spełniały wiosenne okresy niedostatku - przednówki.

Kobieta drogi

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Monika Koziołek Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Osobowość wulkan. Energia, kolor i brzmienie. Od kilku lat zaskakuje swoją kreatywnością, zaraża otoczenie entuzjazmem. Zajmuje się wszechstronną edukacją, sztuką, ale nade wszystko jej życie to muzyka. Z Angelą Gaber rozmawia Monika Koziołek.

Asen Masłarski - poeta z gitarą

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Maciej Froński Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Bułgarska poezja śpiewana nie jest w Polsce zbyt popularna, a przecież tamtejsi bardowie – jak się w Bułgarii powszechnie nazywa wykonawców tego gatunku – tworzą prężne środowisko, utrzymują kontakty z zagranicznymi artystami i odbiorcami, sami też spotykają się na licznych festiwalach i zlotach, z których najbardziej znane to „Bardfest” w Łoweczu, Sofijskie Wieczory Piosenki Autorskiej czy „Poetyckie struny” w Harmanli. Wyprowadzając swój rodowód od wykonawców tradycyjnej muzyki ludowej i folkloru miejskiego pierwszych dekad XX wieku, „poeci z gitarą” – jak się ich również nazywa – złapali oddech w latach '60, w znacznej mierze pod wpływem wykonawców radzieckich, takich jak Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki, a wiatr w żagle chwycili dopiero po upadku komunizmu w 1989 r. Od tamtej pory poezja śpiewana w Bułgarii rozkwita, a kolejne imprezy pod jej szyldem wyrastają jak grzyby po deszczu.

O zaletach wiernego trwania [folk a sprawa polska]

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton To jest pełna wersja artykułu!

Poznański klub Fabrika jest miejscem, w którym regularnie odbywają się koncerty wykonawców z kręgu muzyki alternatywnej, niezależnej - zarówno rockowych, jak jazzowych czy tak zwanego nowego brzmienia. Miejscem, które stosunkowo od niedawna, a jednak wytrwale pracuje na miano klubu kultowego. W jego murach od początku bieżącego roku znajduje się przestrzeń dla zespołów folkowych. Najpierw pojawiło się tu Trio Janusza Prusniowskiego – ale w kwintecie, potem Caci Vorba, przed nami koncert Bubliczków i innych wykonawców. Ot, nic wielkiego, jeden z wielu przypadków koncertowego życia w naszym kraju.

Albania - tam i z powrotem

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Agnieszka Jastrzębska Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Poranna bryza, zapach soli, i nierówny horyzont. Góry i upalna mgła. Tak zaczęła się nasza Albania. Podróż jest pasją, stanem, w którym nie liczy się czas, ale kolejne kilometry, miejsca. Nie pytaj jaki dziś dzień, ale gdzie dziś nocujemy? A więc plecak, namiot i dobre buty. Samolot, prom, marszrutka i autostop. No i nogi oczywiście. Takie są nasze podróże. Taka była i ta do Albanii.

Bułgarskie Kolędy

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Pod tym hasłem w dniu 18. stycznia zorganizowano koncert muzyki ludowej w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie. Kolędy wykonywali uczniowie Państwowej Szkoły Sztuk Folklorystycznych w Szirokiej Łyce.

Qawwali w Polsce

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

25. stycznia 2012 r. w Warszawie i 26. stycznia we Wrocławiu można było doświadczyć rzadkiej okazji słuchania muzyki qawwali w wykonaniu pakistańskiej grupy Amjad Sabri & Brothers.

Werchowyna na Politechnice

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

10. stycznia 2012 r. w auli głównej Politechniki Warszawskiej Werchowyna wykonała swój doroczny koncert kolędowy. Jak zawsze było tłumnie i nastrojowo, paliły się świece, a występ można było obserwować z krużganków na 3 piętrach gmachu. Wprawdzie akustyka auli Politechniki nie jest najlepsza do śpiewu a capella, bo wiele subtelności brzmienia i słów ginie w echu, ale z pewnością nie można jej odmówić klimatu wizualnego.

Čači w Warszawie

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ramach trasy koncertowej promującej płytę „Tajno Biav” zawitała do Warszawy lubelska Čači Vorba. Koncert odbył się 19. stycznia w klubie Sen Pszczoły w Warszawie. Klub ten zlokalizowany jest w warszawsko-praskim zagłębiu imprezowym, a dawniej tzw. „trójkącie bermudzkim” ulic Stalowa – Inżynierska – Wileńska, jednak mimo późnej pory i marnej pogody koncert przyciągnął sporą publiczność.

Paszport dla folkowca

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczne rozdanie Paszportów Polityki to także wyróżnienie dla przedstawiciela środowiska folkowego. Nagroda przyznawana od 1993 roku, ciesząca się poważaniem w środowiskach artystycznych, stała się dla niejednego twórcy znakiem uznania. W kategorii Muzyka – za przekraczanie granic w sztuce, Paszport otrzymał Maciej Szajkowski – lider Kapeli ze Wsi Warszawa, jak również projektu R.U.T.A.

Nasz Oskar, wasz Oscar

98-99 (kwiecień 2012) Autor: GzCh Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Spór o Oskara, tudzież Oscara, wybuchnął w lutym tego roku. Wtedy to Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zażądała od Stowarzyszenia Twórców Ludowych zaprzestania używania nazwy Oskar dla nagrody „Ludowe Oskary, przyznawanej od dziesięciu lat instytucjom i osobom popularyzującym kulturę ludową przez różnego rodzaju wartościowe przedsięwzięcia. Nazwa Oscar, także w spolszczonej formie, została bowiem zarejestrowana w Polsce i jest zarezerwowana dla przyznawanych w Hollywood statuetek filmowych.

Corvus Corax „Sverker”

98-99 (kwiecień 2012) Autor: SB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Behssmokum Records 2011

Na wydanej pod koniec 2011 r. płycie Sverker legenda niemieckiego folku proponuje nam kolejna podróż po średniowiecznej Europie, tym razem głównie po Skandynawii (utwory z Norwegii, Danii i Wysp Owczych), ale pojawiają się także utwory z Galicji. Wszystkie łączy to, że powstały między VII a XIV wiekiem n.e.

Faun „Eden”

98-99 (kwiecień 2012) Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Screaming Banshee 2011

Od poprzedniego wydawnictwa niemieckiego zespołu Faun, którego muzykę można określić jako średniowieczny folk, minęły dwa lata. Warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do takich gwiazd gatunku jak Corvus Corax, czy Cultus Ferox, o Faunie można powiedzieć, że jest zespołem eklektycznym. W ich instrumentarium znaleźć można obok skandynawskiej nyckelharpy, arabskie czy japońskie bębny, lutnie oraz dudy.

Tołhaje „Stereokarpaty”

98-99 (kwiecień 2012) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

CD Ursa Major 001 2011

To drugi album zespołu, który traktuje muzykę tradycyjną w sobie tylko właściwy sposób. Trochę muzyki elektronicznej, jazzowych solówek saksofonowych autorstwa Tomasza Dudy i gościnnie Grzegorza Czuchaja, akordeon Piotra Rychleca, gitary Damiana Kurasza i Janusza Demkowicza, nienachalna, ale bogata brzmieniowo perkusja Łukasza Moskala i gościnnie występująca lira korbowa Macieja Cierlińskiego tworzą awangardowy zestaw brzmieniowy, w którym dosłownie tonie głos solistki Marysi Jurczyszyn

SatanaKozel „Solntse Mertvych”

98-99 (kwiecień 2012) Autor: SB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

SatanaKozel 2010

Przyznać muszę, że całkowicie przypadkiem w moje ręce trafiła płyta rosyjskich folk metalowców ze stolicy rosyjskiej części Karelii - Petrozavodska. Wiadomo powszechnie, że rosyjska scena folkmetalowa jest silna, ale niewiele kapel przebija się e swoją muzyką poza granice swojego kraju. Nie inaczej jest z SatanaKozel. Nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza "Róg Szatana", jednak tematyki na jaką wskazuje w twórczośći zespołu się nie uświadczy. Oscyluje ona wokół nordyckiej mitologii, wojny, trolli, fantasy i miejscowego folkloru. Jak na porządny północny folk metal przystało.

Swoja Drogą „Swoją Drogą i Goście”

98-99 (kwiecień 2012) Autor: MD Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

MTJ 2011

Warszawski zespół Swoją Drogą powstał w 2002 roku, zadebiutował występem na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia - Nowa Tradycja, gdzie z miejsca ujął jury i zdobył pierwszą nagrodę. Od tego czasu grupa była wielokrotnie zapraszana do udziału w europejskich festiwalach folkowych, gdzie miała możliwość odnalezienia nowych inspiracji, jak również poznania artystów, przy współudziale których powstała ta płyta.

„Dlaczego człowiek śpiewa? Bo się zakochał.” Stanisław Fijałkowski

98-99 (kwiecień 2012) Autor: Redakcja Gadek z Chatki Dział: Pożegnanie To jest pełna wersja artykułu!

Gdy powstawał obecny numer Pisma Folkowego „Gadki z Chatki” dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Stanisława Fijałkowskiego, wybitnego śpiewaka ludowego z Chrzanowa na Lubelszczyźnie. Była to postać zupełnie wyjątkowa. Fantastyczny człowiek, który całym sobą kochał śpiew. W pamięci Stanisław Fijałkowski przechowywał setki dawnych pieśni, dziś zapomnianych lub zupełnie nieznanych, opowieści, legendy apokryficzne i wiele pamiątek tradycyjnej kultury, w Nim wciąż żywej.