Co w numerze 68

Od redakcji

68 (kwiecień 2007) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Oj, nie byliśmy przygotowani na wiosenne niespodzianki w Polskim Radiu, gdzie rozpoczęła się debata o "pierwszy i drugi byt folkloru". Z racji doświadczeń i wieku pokolenie Czytelników "Gadek z Chatki" utożsamiane jest raczej z "drugim bytem", natomiast ten "drugi byt" nie może istnieć bez stabilnej podstawy, którą daje kultura tradycyjna oraz ludzie dbający o nią konsekwentnie i z pasją.

Olo Walicki "Kaszëbë"

68 (kwiecień 2007) Autor: Olo Walicki Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Kontrabasista i kompozytor, od 15 lat aktywnie działający na scenie jazzowej - Olo Walicki, po wydaniu płyty "Metalla Pretiosa", nagranej między innymi z The Gdansk Philharmonic Brass i Leszkiem Możdżerem, postanowił stworzyć projekt poświęcony kulturze Kaszub. Jego premiera miała miejsce podczas koncertu inaugurującego Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej (EBU) 2005 w Gdańsku.

Mazel "Un Brukhe"

68 (kwiecień 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Duńska formacja Mazel, od 1998 roku koncertująca w południowej Skandynawii, czerpie z tradycyjnego repertuaru klezmerskiego, ale poprzez własne poszukiwania twórcze, odbiega od kanonu wykonawczego.

Edyta Geppert i Kroke "Śpiewam życie"

68 (kwiecień 2007) Autor: Edyta Geppert Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Album Edyty Geppert nagrany z grupą Kroke - jedną z najlepszych formacji grających muzykę klezmerską, która ma na swoim koncie między innymi wspólną płytę z Nigelem Kennedym oraz współpracę z Peterem Gabrielem.

Po co komu RCKL?

68 (kwiecień 2007) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Jerzy Bawoł Kroke
  • Marcin Skrzypek muzyk "Orkiestry św. Mikołaja" i "Odpustu Zupełnego", pracownik Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"
  • Dorota Szwarcman dziennikarz - "Polityka", "Midrasz"
  • prof. Anna Czekanowskaetnomuzykolog, Collegium Civitas, emer. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
  • prof. Jan Maria Stęszewski muzykolog i etnomuzykolog, Uniwersytet im. Mickiewicza w Poznaniu
  • Aneta Prymaka dziennikarz niezależny

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

68 (kwiecień 2007) Autor: Maria Baliszewska Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Główną rolą powołanego w 1994 roku Radiowego Centrum Kultury Ludowej jest informowanie na antenie Polskiego Radia o wydarzeniach z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata, uświadamianie słuchaczom wagi tej części kultury narodowej, oswajanie z jej nowym obliczem, powodowanie zmiany w stereotypowym myśleniu o niej, pokazywanie wartości i siły integrującej naród, a tkwiącej w kulturze ludowej. Opieka nad kulturą ludową, jej promocja i dokumentacja to część misji radia publicznego - Polskiego Radia; a w miarę możliwości finansowych - również sprawowanie mecenatu na kulturą ludową i jej twórcami.Radiowe Centrum Kultury Ludowej zatrudnia pięcioro muzykologów, antropologa, dwoje socjologów. RCKL jest wyjątkową jednostką producencką, finansowaną przez Polskie Radio w ramach misji radia publicznego z pieniędzy abonentów. Jest kontynuatorem istniejącej wcześniej Redakcji Muzyki Ludowej.

Dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej

68 (kwiecień 2007) Autor: Maria Baliszewska Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Miejsca są ważne ale ludzie ważniejsi. Mało kto lubi swoją pracę ale tu, w Radiowym Centrum Kultury Ludowej, spotkało się kilku prawdziwych fascynatów żyjących, "oddychających" swoją pracą zawodową. Ludzi, dla których sposobem na życie jest cierpliwe wyszukiwanie szczątków kultury tradycyjnej i znajdowanie dla nich miejsca w naszym świecie.

Muzyka folkowa musi wyjść z szuflady

68 (kwiecień 2007) Autor: Dariusz Anaszko Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Piotr Kędziorek Etnolog, od 1994 r. pracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Jest autorem audycji poświęconych polskiej i egzotycznej kulturze tradycyjnej, tematyce antropologicznej, a także Polakom zamieszkałym na obczyźnie. Organizował i uczestniczył w wyprawach na Ukrainę, do Rumunii, Kazachstanu i Gruzji śladami tamtejszej Polonii. W programie drugim Polskiego Radia prowadzi autorską audycję: "Żywy świat". Oprócz działalności stricte radiowej bierze udział także w folkowych wydarzeniach. Zasiadał m.in. w komisji kwalifikacyjnej "Nowej Tradycji" oraz w jury konkursu "Scena Otwarta", odbywającego się w ramach "Mikołajków Folkowych", reprezentując jednocześnie RCKL. Po reorganizacji Radiowego Centrum Kultury Ludowej został jego kierownikiem.

Wirtu@lne Gęśle w natarciu

68 (kwiecień 2007) Autor: Piotr Piegat Dział: Konkurs To jest pełna wersja artykułu!

Tradycja nie do końca dała się wcisnąć w zerojedynkowy schemat i choć wrasta w wirtualną rzeczywistość, nie daje się wykorzenić. WIRTU@LNE GĘŚLE drążą niszę w murze między starym a nowym brzmieniem. Na skraju globalnej wioski dają schronienie tym nurtom, które nie znajdują swego miejsca wśród wszechobecnej komercji. W plebiscycie spotykają się płyty, wykorzystujące brzmienia tak współczesne, jak i tradycyjne. Gitara elektryczna czy skrzypce? Sopiłki czy syntezator? Białe głosy czy czarna muzyka? Każdy może sam dokonać tego wyboru - głosując!

ródła muzyki

68 (kwiecień 2007) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

W końcu 2006 roku ukazały się trzy następne płyty "Kolekcji muzyki ludowej Polskiego Radia", ukazującej się od 1996 roku. Do tej pory zostało wydanych 25 albumów, choć trzeba mieć świadomość, że to tylko niewielki wycinek (niemniej bardzo reprezentatywny) nagrań archiwalnych kolekcjonowanych najpierw przez Redakcję Programów Ludowych Polskiego Radia, a potem przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Dwadzieścia dwa kompakty poświęcone zostały folklorowi muzycznemu poszczególnych regionów Polski, natomiast ostatnie wydawnictwa zostały skonstruowane w nieco inny sposób i dedykowane poszczególnym wydarzeniom roku liturgicznego i kalendarzowi świąt rodzinnych. Są to kolejno - "Od narodzin do śmierci" (vol. 23), "Kolędy i pastorałki" (vol. 24) oraz "Polskie pieśni religijne" (vol. 25). Pozwalają one przekrojowo spojrzeć na najważniejsze obrzędy społeczności tradycyjnej i towarzyszące im pieśni.

Att spela znaczy "grać muzykę"

68 (kwiecień 2007) Autor: Tomasz Nowak Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Współczesna sytuacja muzyki ludowej i folkowej w Skandynawii jest zagadnieniem interesującym i dość specyficznym zarazem, bowiem z jednej strony zaobserwować możemy tu oddziaływanie nurtów zapotrzebowania społecznego, charakterystycznego dla całej Europy Zachodniej i Północnej okresu od lat 60. do 90. XX wieku, z drugiej zaś zachowania społeczne i polityczne charakterystyczne niemal wyłącznie dla wysokozorganizowanych społeczeństw skandynawskich.

Muzyka ludowa na Węgrzech w szkole i w życiu młodych

68 (kwiecień 2007) Autor: Katarzyna Dadak-Kozicka Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Gdy w 1900 roku osiemnastoletni Zoltán Kodály (1882-1967) przybył do Budapesztu, by - w założonej przez F. Liszta w 1875 roku - Akademii Muzycznej podjąć studia kompozytorskie, miał za sobą bardzo ważne doświadczenia muzyczne. Już wtedy wiedział, że tak zwany "styl węgierski" w muzyce (kojarzony z efektownymi "Tańcami Węgierskimi" J. Brahmsa czy "Rapsodiami Węgierskimi" F. Liszta) z autentycznym folklorem węgierskim niewiele ma wspólnego. Jako małe dziecko zetknął się bowiem zarówno z klasyczną i romantyczną muzyką europejską (utwory Mozarta, Schuberta czy Haydna grywali w domu jego rodzice, co było wówczas dość częstą praktyką wśród porządnie wykształconej inteligencji), jak i z autentycznym folklorem.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2006

68 (kwiecień 2007) Autor: Jorgos Skolias Dział: Konkurs - Folkowy Fonogram Roku 2006 To jest pełna wersja artykułu!

Do tegorocznego konkursu na Folkowy Fonogram Roku zakwalifikowano 10 płyt zgłoszonych przez zespoły lub wydawców.

Jury w składzie:

  • Jacek Hawryluk, Dziennikarz, Polskie Radio
  • Tomasz Janas, Dziennikarz, Czas Kultury
  • Agnieszka Kościuk, Dziennikarz, Gadki z Chatki
  • Marcin Kydryński, Dziennikarz, Polskie Radio 3
  • Jan Pospieszalski, Dziennikarz, TVP
  • Wojciech Ossowski, Dziennikarz, Polskie Radio
  • Anna Szewczuk-Czech, Dziennikarz, Polskie Radio - RCKL
  • Witt Wilczyński v. Ziutek, Dziennikarz niezależny, Portal Independent.pl
  • Justyna Ziółkowska, Dziennikarz, Telewizja Polonia
wybrało trzy najciekawsze wydawnictwa. Werdykt jury ogłosiła 25 marca Małgorzata Jędruch w programie radiowym "Kiermasz pod kogutkiem".

Historia Folkowego Fonogramu Roku

68 (kwiecień 2007) Autor: Małgorzata Jędruch - Włodarczyk Dział: Konkurs To jest pełna wersja artykułu!

Gdy w 1998 roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej zorganizowało pierwszy konkurs dla młodych wykonawców muzyki folkowej "Nowa Tradycja", lubelskie Folkowe Mikołajki były całkiem dobrze "opierzonym" festiwalem, a jego organizatorzy podejmowali kolejne próby rozszerzając jego formułę. Sama zaś Orkiestra Świętego Mikołaja zrealizowała pomysł na kolejne swoje wydawnictwo. Ukazała się "Kraina Bojnów" i to ona spośród dziewiętnastu zgłoszonych płyt okazała się najciekawszą i otrzymała tytuł "Folkowego Fonogramu Roku".

Muzyka jest dla wszystkich

68 (kwiecień 2007) Autor: Viola Łabanow Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Nasza Fundacja powstała w reakcji na pogłębiający się upadek edukacji muzycznej w Polsce, podejmuje w związku z tym wiele równoczesnych inicjatyw rozwijających się w dwóch kierunkach:

- prac systemowych nad wizją powszechnej edukacji muzycznej (wspiera organizacyjnie Zespół Ekspertów ds. edukacji muzycznej powołany przez Polską Radę Muzyczną w wyniku konferencji "Muzyka w powszechnej edukacji - obowiązek czy szansa?" zorganizowanej w kwietniu 2006 w MCKiS przez Fundację "Muzyka jest dla wszystkich")

- szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych i projektów pobudzających zainteresowania muzyczne społeczeństwa (kampania społeczna "Śpiewaj mi mamo" , Szkoła Muzyki Ludowej, happeningi muzyczne między innymi w Akademii Muzycznej w Warszawie, zajęcia muzyczne dla dwulatków i ich rodziców w MCKiS)

(w folkowej Sieci) Larum nie dla każdego

68 (kwiecień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy spojrzymy do archiwum "Gadek z Chatki", dokładniej do numeru 58 (3/2005), znajdziemy tam wypowiedzi ludzi związanych ze sceną folkową na temat Folk a polityka. Odnoszę wrażenie, że żadna z wypowiadających się tam osób nie spodziewała się, że tak szybko i w tak ostry sposób świat polityki wtargnie na grunt kultury ludowej.

Smutny kraj smutnych urzêdników (Folk a sprawa polska)

68 (kwiecień 2007) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Rzadko zdarza się taki weekend w Poznaniu. W pierwszej połowie marca jednego dnia zagrali Balkan Sevdah, Trebunie - Tutki z Voo Voo i - ponoć jeszcze - Beltaine. Dzień później Psio Crew. Udało mi się posłuchać i Trebuniów i Psio Crwi. To były dwa bardzo udane koncerty, z muzyką wprost czerpiącą ze źródeł, a zarazem mówiącą bardzo współczesnym językiem. Z twórczością szanującą przeszłość, ale jednocześnie nie bojącą się współczesności.

15-lecie Werchowyny

68 (kwiecień 2007) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

3 marca 2007 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się jubileuszowy koncert z okazji 15-lecia istnienia zespołu Werchowyna. To jedna z najstarszych grup grających słowiańską muzykę etniczną i prekursorzy ruchu folkowego w Polsce.

Mistyka pieśni i poezji

68 (kwiecień 2007) Autor: Pe Pe Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Warszawa, 22. lutego. W mieście zima - śnieg i mróz, a w auli politechniki coroczne misterium głosów Werchowyny. To już piętnaście lat wspólnej wędrówki po mistycznej, górskiej krainie. I jak zawsze w przypadku Werchowyny - pięknie zgrane głosy, uczucia i emocje wyśpiewywane w ukraińskich wesniankach i koladkach, lirycznych pieśniach białoruskich i weselnej "Zoriuszce" od syberyjskich Kozaków. Rodzi się niezwykły klimat miejsca i dźwięków.

Folk. Święta codzienność

68 (kwiecień 2007) Autor: Marta Cywińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Czym jest folk w czasach, gdy odbiorca bombardowany jest nadmiarem definicji encyklopedycznych, osaczony ideą porządkowania, klasyfikowania, nazywania rzeczy oczywistych przy bezwzględnym (czytaj: zaciemniającym obraz) wykorzystaniu terminologii naukowej?

Todar w Piwnicy Pod Baranami

68 (kwiecień 2007) Autor: Justyna Janczyk Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

27. marca 2007 roku w Piwnicy pod Baranami odbył się akustyczny koncert Zmiciera Wajciuszkiewicza. Był to drugi koncert z serii "Białoruska Alternatywa"- cyklu imprez mających na celu integrację dwóch sąsiadujących ze sobą kultur. Pomysł akcji zrodził się z pragnienia przybliżenia krakowianom artystycznego życia niezależnej Białorusi.

Trebunie-Tutki + Voo Voo-Nootki "Tischner"

68 (kwiecień 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Biblioteka Gazety Wyborczej

Muzyczny hołd poświęcony osobie zmarłego przed siedmiu laty "profesora gawędziarza". Współpraca znakomitego rodu podhalańskich muzykantów oraz legendy polskiej sceny niezależnej, grupy Voo Voo, doskonale wpasowuje się w dorobek Tischnera, rozpięty pomiędzy światem rodzinnych gór oraz pracą kapłana, nauczyciela i filozofa.



Ewa Wawoczny "Dwieście legend i podań z terenu powiatu raciborskiego i okolic"

68 (kwiecień 2007) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Racibórz 2005

Książka opracowana przez naszą redakcyjną koleżankę Ewę Wawoczny (stali Czytelnicy znają ją z działu "Rycerska brać") to pozycja zaadresowana do fascynatów kultury ludowej, zwłaszcza zainteresowanych folklorem słownym Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, historyków, dialektologów, ale także do turystów, którzy do swoich wędrówek po Polsce chcą dołączyć garść informacji trudniejszych do odnalezienia w zwykłych przewodnikach.



Emil Majuk, Elżbieta Majuk "Skrawki pamięci"

68 (kwiecień 2007) Autor: Emil Majuk Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Wojsławice 2005

"Skrawki pamięci. Wielokulturowa przeszłość Ziemi Wojsławickiej we wspomnieniach jej mieszkańców" - tytuł publikacji zapowiada jej zawartość. Wojsławice leżą w południowo-wschodniej Lubelszczyźnie, w okolicach Chełma i są jednym z wielu miasteczek, które do II wojny światowej stanowiły mozaikę kultur, religii, narodów. Prezentowana książka powstała w oparciu o opowieści osób pamiętających tamte czasy - najstarszych mieszkańców Wojsławic i okolic.



Gendos "Ham - Dyt (Shaman Tree)"

68 (kwiecień 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Luna Music LUN 089

Kolejna solowa płyta dobrze znanego polskiej publiczności Gendosa, mającego w swym dorobku współpracę m.in. z grupą Yat-Kha, to ponad pięćdziesiąt minut minimalistycznie potraktowanej muzyki tuwijskiej.



Orkiestra św.Mikołaja "Z Dawna Dawnego"

68 (kwiecień 2007) Autor: Ewa Pacławska Dział: Kaseta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Zacznijmy od początku. Początku Orkiestry św. Mikołaja i początku polskiej muzyki folkowej. Bo to właśnie lubelscy muzycy "rozśpiewali" folk na wielką skalę, czyniąc z tradycji ludowej źródło nieskończonych inspiracji - dla siebie i wielu, którzy przyszli potem.

Orkiestra to wdzięk i mistrzostwo tworzących ją muzyków, zabawa i zdumienie tych, którzy słuchają, ale też twórczość wysoko ceniona przez znawców muzyki i kultury, wielokrotnie komentowana, nagradzana, obecna w różnych czasach i miejscach (także tych bardzo odległych), to wreszcie nietypowa instytucja, w której dba się o to, aby tradycja ludowa (nie tylko muzyczna) mogła być stale odkrywana.