Co w numerze 172

Ludowa biżuteria Kim są współcześni twórcy tradycyjnych ozdób?

172 (3 2024) Autor: Zenon Śmigel, Autor: Lyubov Rozputniak, Autor: Teresa Buczyńska, Autor: Orysia Shchur, Autor: Magdalena Martyn-Mróz Dział: Sonda

Biżuterią zajmujemy się już od 40 lat. Po raz pierwszy przyjechaliśmy do Lublina na turniej rycerski. Odbywał się za Zamkiem. Potem w Biskupinie bywaliśmy. Bursztynem zacząłem się zajmować, bo mój przyjaciel
był konserwatorem zabytków i założycielem Stowarzyszenia Bursztynników.

(Zenon Śmigel)

Z nietoperzami na Scenę Otwartą Ewa Zabrotowicz

172 (3 2024) Autor: Ewa Zabrotowicz, Autor: Damian Gocół Dział: Rozmowa

Ewa Zabrotowicz (1975–2024) była jednym z filarów polskiego ruchu folkowego. Od 1996 roku związana była ze środowiskiem Orkiestry św. Mikołaja. Współorganizowała Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” i wiele innych wydarzeń o tematyce folkowej, etnicznej i turystycznej. Była członkiem redakcji „Pisma Folkowego” i tłumaczką. Jej pasją była turystyka, w szczególności piesza. O początkach działalności w lubelskim ruchu folkowym rozmawiał z nią Damian Gocół.

fot. Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania

Polski badacz kazachskiego folkloru Aleksander Zatajewicz

172 (3 2024) Autor: Grzegorz Pełczyński Dział: Z teorii

Wbrew rozpowszechnionym stereotypom Polacy w carskiej Rosji, łącznie z jej azjatycką częścią, byli nie tylko zesłańcami i katorżnikami, odbywającymi srogie kary za wszczynanie buntów przeciwko uciemiężeniu narodowemu. Bardzo wielu czy bodaj większość z nich przebywała na tych terenach całkiem dobrowolnie w związku ze swoimi obowiązkami zawodowymi. Niejeden Polak dorobił się w tym kraju niemałego majątku, byli też tacy, którzy zrobili imponującą karierę w armii, administracji czy w nauce. Wśród tych ostatnich był także bohater tego szkicu, Aleksander Zatajewicz.

To i owo o festiwalu w Kazimierzu

172 (3 2024) Autor: Remek Mazur-Hanaj Dział: Festiwale

Kazimierz Dolny, czerwcowy weekend świętojański, plus 40 w słońcu jarzącym. Świetliki ładują baterie na nocne esy floresy. Od południa zbliża się jakaś dziwna chmura, która za godzinę może rozpętać burzę z gwałtowną ulewą. Dwie tęgie, wiekowe śpiewaczki w wełnianych strojach kołyszą się, podtrzymując wzajemnie, na nierównym kazimierskim bruku. Właśnie wysiadły z busa, który dowiózł je na rynek z oddalonej o kilka kilometrów kwatery noclegowej.

fot. A. Kusto: Kazimierz 2021

Jak dobrze powrócić do Førde

172 (3 2024) Autor: Martyna van Nieuwland Dział: Festiwale

To była moja druga wizyta w uroczej norweskiej gminie Sunnfjord. Pierwszy raz miałam okazję uczestniczyć w festiwalu przed pandemią, w 2018 roku. Doskonale pamiętałam koncerty Canzoniere Grecanico Salentino, Danyèla Waro czy pamiętny „Dei gamle er eldst” norweskiej choreografki Silje Onstad Hålien. Ostatni projekt oparty na tradycyjnym tańcu halling był jednym z najpiękniejszych wydarzeń tanecznych, w jakim kiedykolwiek było mi dane uczestniczyć. Silje zaprosiła do współpracy swoich nauczycieli, którzy z humorem i klasą opowiedzieli, jak silne związki ciała z halling mogą się wytworzyć wśród tancerzy. Silniejsze nawet niż podstawowe instynkty. Wspaniała wystawa muzyczna nie ustępowała choreografii, a wszystko sprawiło, że było to pamiętne widowisko z gościnnym udziałem najstarszego profesora tańca, który nie poruszał się już wówczas o własnych siłach, ale o dziwo, wciąż potrafił wykonać kilka tanecznych ruchów. Od tamtego momentu uważnie śledzę karierę Silje.

fot. z arch. organizatorów: Koncert Lávre

Kiedy noszę tradycyjny strój, czuję się po prostu cudownie Cordula Bahro

172 (3 2024) Autor: Cordula Bahro, Autor: Justyna Michniuk Dział: Z tradycji

Od 4 grudnia 1998 do 3 marca 1999 roku Muzeum Serbołużyckie w Cottbus/Chóśebuz prezentowało specjalną wystawę tradycyjnych strojów Serbołużyczan Nadodrzańskich pod dwujęzycznym tytułem „Pózgubjona drogotka. Serbska odrina drastwa we wósadoma Aurith/Urad a Ziebingen/Cybinka” / „Eine verschwundene Kostbarkeit. Wendyjski strój Aurith/Urad i Ziebingen/Cybinka”. We współpracy z wydawnictwem Domowina wydało także książkę Albrechta Langego Die oderwendische Tracht von Aurith und Ziebingen. Strój Serbołużyczan Nadodrzańskich był uznawany od dziesięcioleci za martwy, nienoszony przez nikogo i zdobiący jedynie wnętrza gablot muzealnych. Rozmowa z panią Bahro pokazuje, że jest obecny w regionie. Niestety krawcowa nie ma żadnego ucznia ani uczennicy, którzy mogliby dalej szyć stroje, kiedy ona nie będzie już mogła się tym zajmować. Z Cordulą Bahro rozmawiała Justyna Michiniuk.

fot. J. Michniuk: Zdjęcie babci męża Pani Bahro

Instrument na problemy z chrapaniem Didgeridoo

172 (3 2024) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Z tradycji

Ile jest pór roku? Większość z nas odpowie, że cztery. Aborygeni stosowali jednak inne podziały, wynikające z odmienności warunków klimatycznych na ich kontynencie i życiowych doświadczeń. Zazwyczaj mówili o sześciu porach roku. Tak bardzo związani z rytmem przyrody, stworzyli instrument oddający ten stan ducha. To urozmaicone instrumentarium sprawiło, że magia odgrywała ogromną rolę w życiu Aborygenów i to we wszystkich jego sferach.

fot. jkb (Wikimedia): Wykonawca z didgeridoo na przystani w Sydney

Od jazzu do psychodelii Frustra

172 (3 2024) Autor: Mariusz Sanok, Autor: Sylwia Szajewska, Autor: Paweł Szymański, Autor: Natalia Maciejewska, Autor: Dominik Dudzisz, Autor: Maria Pisarska Dział: Wykonawcy

Frustra to lubelski zespół grający folkowo-jazzową psychodelię. Grupa debiutowała w 2021 roku w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka UMCS. W 2024 roku wydała płytę „Frustracja”. Z Mariuszem Sanokiem, Sylwią Szajewską, Pawłem Szymańskim, Natalią Maciejewską i Dominikiem Dudziszem o inspiracjach muzycznych, przyjaźni i wspólnej pracy rozmawiała Maria Pisarska.

fot. T. Wrona

Góralszczyzna, moja miłość Felieton. Maria Baliszewska

172 (3 2024) Autor: Maria Baliszewska Dział: Felieton To jest pełna wersja artykułu!

Moje pierwsze spotkanie z Tatrami odbyło się dawno temu. Miałam 17 lat i wyruszyłam w kaloszach na Świnicę z koleżanką śladem mojego Ojca. On w Tatrach bywał całe życie, a na tę górę wszedł po raz ostatni w wieku 77 lat. Chciałam więc go dogonić. Nie wiedziałam, że po tym pierwszym spotkaniu moje życie szybko się z tymi górami zwiąże na wiele sposobów.

Opętany? Spętany? Ślebodny! [folk a sprawa polska]

172 (3 2024) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton To jest pełna wersja artykułu!

„Kiedy góry wołają” – to nowy, świetny utwór Trebuniów-Tutków, który został opublikowany, wraz z bardzo udanym teledyskiem, w połowie lipca. Kto – podobnie jak ja – z entuzjazmem pomyślał, że to zapowiedź, jakże oczekiwanej, nowej płyty, ten musi uzbroić się w cierpliwość. Ale wolno nam mieć nadzieję, że premierowy krążek nadejdzie. Tak, wiem, że te absurdalne czasy nie są dobre do wydawania nagrań na tak zwanych tradycyjnych nośnikach. Ale wiem też, że nadal jest wielu słuchaczy, którzy ten sposób słuchania muzyki uważają za właściwy i pożądany.

Mikołaje i Joryj Kłoc. Podróże i wojna Felieton. Grzegorz Józefczuk

172 (3 2024) Autor: Grzegorz Józefczuk Dział: Felieton To jest pełna wersja artykułu!

Nie mogę sobie i Państwu odmówić napisania o spotkaniu Orkiestry św. Mikołaja z zespołem Joryj Kłoc podczas tegorocznego XI Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie. Było to w lipcu, jakiś czas temu, jednak wrażenia wciąż trwają, pamięć nie blaknie, a wydarzenia w tle tego przedsięwzięcia znakomicie nadają się do przywołania w felietonowej formie. Koncert miał wielką dramaturgię, zanim się jeszcze zaczął.

fot. z arch.

Niebo w pokoju Prostytucja w piosence

172 (3 2024) Autor: Maciek Froński Dział: Folk i okolice

„Wygnaj kurtyzany, a wkrótce namiętności zakłócą wszystko” – pisał święty Augustyn. –„Wiodą one – co się tyczy obyczajów – żywot całkowicie nieczysty, ale prawa porządku wyznaczają im jakieś miejsce, choćby najnędzniejsze”. Towarzysząca ludziom od zarania dziejów prostytucja czy – jak kto woli – praca seksualna stała się ostatnio tematem ostrych sporów, głównie w środowiskach uważających się za postępowe. W skrócie: dla jednych jest to forma uciemiężenia kobiet i korzystanie z płatnego seksu powinno zostać zakazane, jak to się stało w Szwecji, dla innych jest to praca jak każda inna i nie należy jej stygmatyzować – tu z kolei wzorem do naśladowania wydaje się Holandia. Nie wchodząc w szczegóły ani nie opowiadając się po żadnej ze stron, chciałbym się przyjrzeć sposobowi, w jaki prostytucja została ukazana w piosence, przy czym słowa piosenek są wizją poetów i tekściarzy, a nie pochodzą od samych zainteresowanych.

aut. Frans Masereel: Scena w burdelu

Bębny, duchy, lemury i wieloryby Muzyka Madagaskaru

172 (3 2024) Autor: Łukasz Smoluch, Autor: Agata Pasińska Dział: Brzmienia świata To jest pełna wersja artykułu!

Łukasz Smoluch jest muzykologiem i antropologiem kultury. Od lat fascynuje go muzyka australijskich Aborygenów, tradycje polskich diaspor i kultura bębniarska Afryki Zachodniej. Prowadził badania terenowe w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Brazylii, Turcji, Australii i Gwinei. Przygląda się uważnie przemianom lokalnych kultur oraz związkom muzyki z tożsamością, fotografuje i muzykuje. Jest współzałożycielem zespołu Pięć Stron Świata. Pracuje w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. O wyprawie na Madagaskar rozmawiała z nim Agata Pasińska.

fot. Ł. Smoluch: Muzycy grający na bębnach bingy i grzechotkach kaiamba

Jedzie, jedzie pan, pan Patataje

172 (3 2024) Autor: Ewa Kuszewska Dział: Elemele-folki

Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj! – pisała Maria Konopnicka w krótkim wierszu dla dzieci, ilustrując tym słowem jazdę konno. Autorka, w swojej poezji często staje się etnografką, która z dużą precyzją i czujnością badacza oddaje ówczesną rzeczywistość i tradycje. Onomatopeja patataj rzeczywiście bardzo często pojawia się w zabawach z małym dzieckiem naśladujących jazdę na koniu, stanowiąc jej dźwiękonaśladowczą ilustrację.

fot. z arch. aut.

Bogorób Jan Rogiński

172 (3 2024) Autor: Łukasz Ciemiński Dział: Galeria EtnoArtu

Wydawać by się mogło, że „bogorób” brzmi jak jawne wystąpienie przeciwko drugiemu przykazaniu Boskiemu lub afront poczyniony artyście. Nic podobnego! Od czasów zażeganego kryzysu ikonoklastycznego wiadomo, że dogmatyczny fakt Wcielenia zniósł zakaz tworzenia wizerunków Chrystusa i świętych. Jan Damasceński wyraził jasno nie tylko swoje przekonanie, ale i wiarę całej chrześcijańskiej ortodoksji, że „nie czci przecież drewna, farb – materii, a jej Twórcę, który zechciał stać się materialny”. Sprawa definitywnie wyjaśniona i zamknięta.

fot. z arch. aut.

Kultura ludowa we wczesnonowożytnej Europie Peter Burke

172 (3 2024) Autor: Ewelia Grygier Dział: EtnoLektura

Peter Burke to brytyjski historyk kultury nowożytnej. Na studiach często myliłam go z jego krajanem, skrzypkiem Kevinem, z racji tego, że obaj noszą to samo nazwisko. To jednak tyle, jeśli chodzi o podobieństwa, bowiem Kevin Burke specjalizuje się w tworzeniu tzw. kultury ludowej, tj. w wykonawstwie muzyki irlandzkiej, z kolei Peter Burke zajmuje się szeroko rozumianą kulturą europejską od strony teoretycznej. Czyni to z pozycji profesora uczelnianego.

„Moc Dętych” – Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych

172 (3 2024) Autor: Ewa Wojtoń Dział: Relacje

Tożsamość nas określa, pozwala przynależeć do określonej grupy społecznej czy zawodowej. Kształtuje poczucie ciągłości własnej osoby, zakotwicza zarówno w przeszłości, jak i ukierunkowuje na przyszłość. Tożsamość pozwala nam odróżniać się od innych, jednocześnie budując z nimi więzi.

fot. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Karagöz i Hacivat z wizytą w Gdańsku

172 (3 2024) Autor: Agata Pasińska Dział: Relacje

Teatr jako jeden z podstawowych fundamentów kultury występuje w wielu odsłonach, dopasowując się do kontekstu i określonej grupy odbiorców. Jedna z jego form wykorzystuje cień do prowadzenia narracji, czym charakteryzuje się m.in. jawajski wayang, kambodżański Nang Sbek Thom, chiński piyingxi czy turecki karagöz. Repertuaru tego ostatniego można od ponad 10 lat doświadczać także na polskim gruncie dzięki Teatrowi Ka założonemu w Warszawie z inicjatywy Umuta Nebioğlu (dawnego ucznia stambulskiego mistrza Tacettina Dikera) i Alberta Kwiatkowskiego (iranisty związanego niegdyś z Grupą Studnia O specjalizującą
się w sztuce opowiadania).

fot. A. Pasińska: Göstermelik przedstawiający Şahmaran zrobiony własnoręcznie przez Umuta Nebioğlu

Pierwsza kwadra (12” mix) Księżyc Grzybiarek

172 (3 2024) Autor: Joanna Skowrońska Dział: Recenzja

Księżyc Grzybiarek – wiele obiecujący tytuł. Dwa potężne i wielowymiarowe symbole, z którymi mierzy się w swojej trzeciej książce poetyckiej Agata Jabłońska. Tomik aż kapie od księżycowej poświaty, pełen jest głęboko ukrytych sensów i odniesień do folkloru, literatury, malarstwa, muzyki, filmu. Zabiera w nocną podróż po kobiecej duszy: przez miasto, las, połoniny i w zaświaty. Jednocześnie zawiesza księżyc nad lasem wpół do pełni, nie dając zgłębić całości oferowanych znaczeń.

Nowości książkowe

172 (3 2024) Dział: Nowości książkowe

Opętany wolnością, spętany tradycją, Janusz Mika, Wydawnictwo Oficynka, Gdańsk 2024; Oberki do końca świata, Wit Szostak, Powergraph, Warszawa 2024; Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!, Grażyna Betlej-Furman, Libra, Rzeszów 2024