Co w numerze 102

Junior Stress „Dzięki”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Junior Stress Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Junior Stress to wokalista bardzo związany ze rodzinnym Lublinem. Jego debiutancki album pt. "L.S.M." przyniósł mu wiele zaszczytów. Na drugiej płycie opowiada o przemyśle farmaceutycznym, mieszczuchach na wsi, amerykańskim śnie, najsmaczniejszych gofrach na świecie, wykonuje parę protest songów i obowiązkowych piosenek o miłości.

Megitza „Megitza”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Małgorzata Babiarz Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Małgorzata Babiarz (Megitza) wyjechała z Podhala do Chicago jako nastolatka. Tam rozwijała swoje pasje muzyczne, zagłębiając się w tradycje bałkańskie, cygańskie i oczywiście góralskie. Amerykańską publiczność urzekła miękkim ciepłym głosem oraz grą na nietypowym jak dla kobiety instrumencie - kontrabasie.

Makaruk „Erotyki Ludowe”

102 (paŸdziernik 2012) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



To produkcja muzyczna, która łączy oryginalną polską muzykę ludową z nowoczesną aranżacją i kompozycją. Ludowe teksty wykonywane przez Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej nie stanowią centrum produkcji, a jedynie punkt wyjścia dla współczesnych interpretacji, wkomponowanych w ciekawe linie melodyczne i przemyślane aranżacje jazzowe, orkiestrowe czy związane z muzyką rozrywkową i klubową.

„Co w zasięgu ręki mamy, na instrument przerabiamy”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Monika Koziołek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

(…) Od zawsze w moim życiu obecna była muzyka, a to za sprawą mojego taty, muzyka Antka Kani. I od zawsze w moim życiu istniało coś w rodzaju "naturalnej pedagogiki", a to za sprawą mojej mamy, nauczycielki. Więc cóż innego mogło mnie spotkać kiedy dorosłam? W tej sytuacji tylko i wyłącznie połączenie muzyki z pedagogiką. Tak też się stało, zespoliłam te dwie cudowne dziedziny i jako absolwentka pedagogiki ponad 10 lat temu oddałam się w ręce przedszkolaków. Moje nowatorskie poczynania, zdobyta wiedza, doświadczenie w pracy z dziećmi, doczekały się uwieńczenia w postaci przedszkola artystycznego "Burczybas". (…)" Rozmowa z Katarzyną Kanią - Stróżewską.

Wycieczki ukraińskie, czyli jak zostaliśmy ekoturystami

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Podróże To jest pełna wersja artykułu!

- A wy szczo, tak prosto sebe chodyte? Dywytesia na nasz bardak? - zaczepiła nas zaciekawiona sprzedawczyni w sklepie wiejskim nad Dniestrem.
- No tak, turystycznie. Nam się tu bardzo podoba.
- Piszkom??? - nie może wyjść ze zdumienia sklepowa.
- No tak, piszkom pa Dnistru.
- A de wy spite? - pyta nas dalej w zadziwieniu.
- W pałatkach.
- A jak jisty?
- Gotujemy na ognisku.
- Wot, ekoturisty! - podsumowała pani sprzedawczyni.

Węzeł Warszawa

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Nie wiadomo kiedy upływa kolejny rok i znów pod Pałacem Kultury rozbrzmiewa muzyka tradycyjna z całego świata. Posługując się analogią drogową, nie mogę pozbyć się wrażenia, że tegoroczne warszawskie Skrzyżowanie Kultur nie było zwykłym skrzyżowaniem, ani nawet rondem. To był porządny węzeł komunikacyjny z mnóstwem pasów i rozjazdów!

Przewodnik Alternatywny

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Marek Styczyński Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

"Przyrodnikiem jestem z wykształcenia, zamiłowania i praktyki zawodowej. Muzykiem zostałem z wielkiej fascynacji dźwiękiem i kontrkulturą, a podróżnikiem nie czuję się zupełnie."

Rozmowa z Markiem Styczyńskim, autorem książki pt. Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów.

Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Marek Styczyński Dział: Folk i okolice

Pojęcia etnobotanika (ethnobotany) po raz pierwszy użył w 1895 roku John W. Harshberger (1869-1929), botanik z University of Pennsylvania . Od tamtej pory etnobotanika przeszła wiele przemian i jest dzisiaj rozległą dyscypliną naukową o wielkim znaczeniu poznawczym, ale także o ogromnym potencjale praktycznym. Etnobotanika to stara praktyka, ale też nowa dyscyplina naukowa.

Pojechać do Ladakhu

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Paweł Goleman Dział: Podróże To jest pełna wersja artykułu!

Ta myśl była ze mną od dobrych dziesięciu lat, od kiedy to zobaczyłem pierwsze zdjęcia i opowieści z tej fascynującej krainy. O ile na początku było to tylko niemożliwe marzenie, to później, wraz z rosnącymi możliwościami i doświadczeniem, zaczęło nabierać cech realności. W końcu, po kilku latach przekładania "na później", w czerwcu 2012 r. budzę się rankiem w samolocie, a pode mną wielkie ośnieżone Himalaje. Lądujemy w Leh, stolicy regionu, mieście wciśniętym pomiędzy wysokie góry, leżącym w dolinie Indusu. A więc udało się. W końcu!

Bo taniec to magia...

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

"Bo taniec to magia" - to dewiza tancerek z krakowskiego Studia Sihir. I rzeczywiście musi tak być. W belly dance ważne są m. in. ładne stopy, dobra koordynacja, aby obracać się odpowiednio, a także świetny słuch. To wszystko składa się na ten styl tańca. Styl trudny, ale magiczny, niezwykle fascynujący i coraz bardziej popularny w naszym kręgu kulturowym.

XXII Muzyczne Dialogi nad Bugiem

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Anna Kowalska Dział: Relacje

W pierwszych dniach sierpnia (4-5 VIII 2012 r.) w Mielniku odbył się już po raz dwudziesty drugi międzynarodowy festiwal "Muzyczne Dialogi nad Bugiem". Ideą organizowanych corocznie spotkań jest otwarcie na poznanie różnych kultur. Województwo podlaskie zamieszkują przedstawiciele kilku mniejszości narodowych i etnicznych - Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Romowie. Dlatego właśnie w Mielniku zrodził się pomysł zorganizowania Muzycznych Dialogów.

Under Folk Wings 2012

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Witt Wilczyński Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Za sprawą festiwalu "Under The Folk Wings 2012" dzień po Balkan Beat Box stołeczną Proximę zdominowały dźwięki folk metalowe. Główną gwiazdą miała być długo oczekiwana w Warszawie grupa Silent Stream of Godless Elegy i większość publiczności przyszła głównie na nich.

W Krainie Rumianku

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Ilona Gumowska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Są w Polsce miejsca, gdzie czas płynie nieprzyzwoicie wolno, wbrew pędzącemu światu. Miejsca, w których zapominamy o wszystkim tym, z czym nam nie po drodze. Gdzie powietrze pachnie ziołami, a każdy spotkany człowiek jest jak otwarta księga, w której zapisano los ciężki, acz piękny.

Wolna Grupa Bukowina

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Wychowaliśmy się na muzyce turystycznej - my, środowisko łazików górskich, Orkiestry Św. Mikołaja i wszelkie pokrewne. Jednak nigdy nie byłam na prawdziwym koncercie tzw. piosenki turystycznej. Kiedy nadarzyła się okazja, pobiegłam ochoczo, bowiem 4. października 2012 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zagrała Wolna Grupa Bukowina.

Etnomuzykologia wobec wyzwań współczeności

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Ewelina Grygier Dział: Relacje

W dniach 17-19 października odbyła się w Radziejowicach (woj. mazowieckie) konferencja "Muzykologia polska u progu nowego stulecia – zakres, cel i metody"zorganizowana przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy współpracy Instytutu Muzykologii UW. Wśród bloków tematycznych znalazł się panel poświęcony etnomuzykologii: "Etnomuzykologia wobec wyzwań współczesności". Jego uczestnikami byli czołowi polscy reprezentanci dyscypliny: Katarzyna Dadak-Kozicka, Piotr Dahlig, Tomasz Nowak, Jan Stęszewski, Sławomira Żerańska-Kominek oraz prowadząca panel Anna Czekanowska.

Krajobraz po zmianie [folk a sprawa polska]

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Kilkanaście lat temu, w pierwszym numerze Czasu Kultury, który poświęcony był w znacznej mierze muzyce folkowej, przytoczyłem słowa jeszcze o dekadę wcześniejszego tekstu Sławomira Gołaszewskiego, zatytułowanego wówczas (bodaj w 1989 roku) znamiennie "Dlaczego w Polsce nie ma muzyki folk?". Ów tekst (a przynajmniej niektóre jego fragmenty) był na tyle interesujący, że moim zdaniem warto i dziś powrócić do pojawiających się tam pytań i refleksji…

Megitza

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Małgorzata Babiarz Dział: Sylwetka w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Megitza Quartet to zespół world music Małgorzaty Babiarz, pochodzacej z Podhala artystki, która przez kilkanaście lat rozwijała swoją karierę muzyczną w USA. W lecie 2012 roku wróciła do kraju z dwoma nowymi płytami - "Legenda" i "Megitza".

Junior Stress „Dzięki”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Karrot Komando 2012

To cudowna, ciepła i rozkołysana płyta pełna (17 kawałków) mocnej reggeowej i dancehallowej muzyki i świetnych tekstów, równie rewelacyjnie zaśpiewanych, nawiązujących do idei sound systemów komentujących bieżące wydarzenia.

Talco „Gran Gala”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: MP Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Destiny Records 2012

Talco to zespół który w zasadzie już nic nie musi udowadniać. Swoją pozycję na rynku już zdążył ugruntować, teraz ma za zadanie po prostu dawać przyjemność - zarówno sobie, jak i fanom. Najnowszy ich album "Gran Gala" to przyjemność w najczystszej postaci. Muzycy bawią się doskonale, energia aż kipi z głośników a słuchając tego krążka po prostu ciężko usiedzieć spokojnie.

Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Kawalerowie Błotni „Muzyka z Bezkresu”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Rozdroża 2012

Prezentowane utwory to efekt spotkania dwóch estetyk - muzyki współczesnej i tradycyjnej. Po raz pierwszy "Sceny z bezkresu" (4 utwory/sceny) zaprezentowane były w 2006 roku podczas Festiwalu "Warszawska Jesień". Wersja płytowa uzupełniona została o interludia (5 utworów) i postludium. W sumie około 50 minut muzyki.

Niburta „Scream from the East”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: SB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Nail Records 2012

"Vir" to płytowy debiut zespołu FolkRoll. Najważniejszym atutem zespołu jest wokalistka Nasta Niakrasava. Zespół od chwili powstania w 2008 konsekwentnie realizuje swoja wizje łączenia tradycyjnych pieśni białoruskich z aranżacjami jazzowymi czy inspirowanymi muzyką poważną. Ta wizja przyniosła im sukcesy na Mikołajkach Folkowych i Nowej Tradycji.

Aleh Klimchanka 29.10.1976 - 02.09.2012

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Marcin Puszka Dział: Pożegnanie To jest pełna wersja artykułu!

2. września 2012 r. świat folk-metalu odniósł wielką, niepowetowaną stratę. Odszedł człowiek, który muzykę miał w sercu, przez nią wyrażał swoje emocje i uczucia. Człowiek, który miał przed sobą jeszcze mnóstwo do zagrania i napisania, który wierzył w potęgę muzyki i w jej słuszność. Kiedy z naszych odtwarzaczy popłyną dźwięki płyty „Rock’n’Troll” nie zapomnijmy, komu zawdzięczamy to wspaniałe, soczyste brzmienie.

Lilija

102 (paŸdziernik 2012) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

"Lilija" to pierwsze profesjonalne wydawnictwo fonograficzne Miejskiego Domu Kultury - płyta, którą otwieramy nowy cykl, nowy projekt Miejskiego DOmu Kultury pt. "Żywa muzyka"