XII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce"

XII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”

Burmistrz Miasta Zakopane, Leszek Dorula, serdecznie zaprasza 8 maja 2021 roku na XII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”, w tym roku w odsłonie online, ale wciąż z bogatym programem występów dziecięcych i młodzieżowych grup folklorystycznych.

Organizacja tego wydarzenia ma niebagatelny wpływ na kształtowanie młodego pokolenia górali i co roku spotyka się z wielką aprobatą środowisk regionalnych, animatorów kultury i ludzi, którym zależy na międzypokoleniowym przekazie tradycji naszych ojców. Góralska młodzież wiedzę o swoim regionie i tradycjach, poznaje w znacznej mierze właśnie w zespołach regionalnych.

Podczas festiwalu, góralskie dziecięce i młodzieżowe zespoły rywalizują o główne trofea, statuetki ZŁOTE, SREBRNE i BRĄZOWE KIERPCE. Odbywający się od 2010 roku Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez jury.

W Festiwalu mogą wziąć udział dziecięce zespoły regionalne prezentujące folklor górali podhalańskich. Zespoły są zgłaszane w dwóch kategoriach wiekowych: 6-14 lat i 14-18 lat (wyjątkowo w widowiskach mogą wystąpić osoby dorosłe grające role osób starszych). Zwycięskie grupy wystąpią również 14 sierpnia na 52 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

Podczas Festiwalu Złote Kierpce widzowie mogą oglądać występy zgłoszonych grup, oparte na tradycyjnym folklorze, zwyczajach, tradycjach lub scenach rodzajowych. Grupy dziecięce prezentują w trakcie widowiska ludowe gry i zabawy, natomiast grupy młodzieżowe poruszają tematykę pasterską, zalotną i obrzędową.

W tym roku chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiły: Dziecięcy Zespół Góralski „Zawaternik” z Leśnicy Gronia, zespoły „Mali Maniowianie” im. księdza Antoniego Siudy oraz „Maniowianie” z Maniów, Zespół Dziecięcy „Lubań” z Kluszkowiec, Zespół „Mali Śwarni” z Nowego Targu oraz Zespół „Mały Zawrat” z Bustryku. Ich występy obejrzeć będzie można online już 8 maja 2021 na facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/FestiwalZloteKierpce . Bieżące informacje i program znajdą Państwo na stronie www.festiwale.zakopane.pl/zlote-kierpce/

Tegorocznymi Partnerami Festiwalu są: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Tatry S.A., Aqua Park Zakopane, Związek Podhalan Oddział Zakopane, Kino Giewont, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Polskie Radio, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Pismo Folkowe, Etnosystem.pl, Góral.info, Podhale24.pl, Małopolska online oraz Watra.pl