Wystawa

Zapraszamy na wystawę  „Szeptuchy Demony i... Slowianszczyzna” ( https://81stopni.pl/pl ) w Galerii 81º przy ul. Kłopotowskiego 38 lok.5, Warszawa/Praga. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Hokuspokus.

Tematem wystawy jest prezentacja współczesnego spojrzenia na mitologię słowiańską, na polskie dziedzictwo kulturowe.

W pop kulturze mocno reprezentowane są postaci mitologii nordyckiej, greckiej, germańskiej. Popularne są coraz to nowe filmy o Asterixie, Wikingach, Marvela. Przeciętny Polak zdecydowanie lepiej zna mitologię rzymską niż rodzimą, słowiańską. Nie uczy się o niej w szkole.

Do projektu zaproszono 7 artystów, aby pokazać mnogość stylów i rozwiązań. Wystawa prezentuje prace wykonane w różnych technikach – rysunek, kolaż, książka artystyczna, rzeźba, szkło i batik. Wszystkie przedstawione prace łączy osobiste podejście twórców do mitologii polskiej, zapomnianych prasłowiańskich mitów, świąt, zwyczajów, obrzędów, charakterystycznych postaci zawartych w różnych opracowaniach, książkach i legendach. Artyści przypominają skąd pochodzą różne postaci i zwyczaje wciąż obecne w naszej kulturze takie jak Noc Kupały, szeptucha, Mokosz, płanetnik, południca, kwiat paproci, Dziady i inne.

Więcej informacji: https://81stopni.pl/pl , https://www.facebook.com/81stopni

Artyści biorący udział w przedsięwzięciu:

Mikołaj Thal – absolwent kierunku Product Design na poznańskim School of Form.

Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem i animacją. Z zamiłowania studiuje kulturę ludową oraz historię i kulturę średniowiecznej Europy. Fascynację słowiańszczyzną uzasadnia miłością do rodzimej przyrody i bajki magicznej. Jak twierdzi, w mitologii, ludowych podaniach i zwyczajach kryje się z pozoru tylko odległa prawda o nas samych.

https://www.instagram.com/mikolajthal/https://www.instagram.com/devthmentvl/

Liliana Chwistek

W życiu łączę moje dwie miłości – do języka i kultury krajów hiszpańskojęzycznych oraz sztuki. W Meksyku, Urugwaju i Peru spędziłam dzieciństwo i to wpłynęło na moją sztukę.

Lepiłam w glinie, tworzyłam witraże, malowałam batiki i na jedwabiu, tworzyłam rzeźby meksykańskich zwierząt fantastycznych ALEBRIJE a teraz skupiam się na sztuce papieru, zeszytach własnoręcznie szytych, kartkach pop-up. Na wystawie prezentuję książkę artystyczną.

1987-1993 – Studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Dyplom z ilustracji książki pod kierunkiem prof. Janusza Stannego

1993-2022 – nauczycielka plastyki i języka hiszpańskiego w :

– Sekcji Plastycznej i Oddziałach Dwujęzycznych w 34 LO im Miguela de Cervantesa,

– Oddziałach Dwujęzycznych Gimnazjum nr 1 im. R. Schumana,

– Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. J. Kuronia,

– SP 47 Fundacji Primus

– Oddziałach Dwujęzycznych SP 157 im. A. Mickiewicza

2009-2017 – współpraca z „Magazynem Sztuk”, filią Ośrodka Kultury Ochoty

Od 2015 przynależność do Związku Polskich Artystów Plastyków i współpraca z Galerią 81º

2017-2019 - Podyplomowe Studia Arteterapii na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M.

Grzegorzewskiej

- „Arteterapia – Kultura przeciw wykluczeniu w Centrum ŁOWICKA

Udział w wystawach batiku w Polsce (ZPAP, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Falcman&Friends, Otwarte Ogrody, Manufaktura Królewska w Parku Łazienki Królewskie, Stara Praga, Galeria 81º, Pod Okiem, Art Fresh, Sztukarnia ) oraz w Hiszpanii, Chorwacji i w USA. Organizacja i udział w plenerach batiku (Przasnysz, Orońsko, Kazimierz nad Wisłą, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Pampeluna w Hiszpanii). Prace moje znajdują się w prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

https://art-batik-liliana-chwistek.blogspot.com/https://www.facebook.com/ART.LilianaChwistek.BATIKhttp://espanolg1.blogspot.com/

Beata Jarmołowska

Znalazłam miejsce dla siebie tam , gdzie natura i sztuka spotyka się z tkaniną. Od 35 lat tworzę kolekcje mody unikatowej i zawsze zaczynam od stworzenia tkaniny. Najchętniej pracuję z tekstyliami naturalnymi i historycznymi z mojego prywatnego archiwum. Wierzę , że przez wybór środków wyrazu artystycznego mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość, więc dają się prowadzić idei, która mnie ostatnio zajmuje. Jest nią mój prywatny raj, osobista Nirwana – czyli powrot do natury , prostoty , zachwyt nad urodą Wszechświata i naturalnych barwników.

1992 - ukończyłam WSP w Częstochowie, Wydział Artystyczno- Pedagogiczny

2009-2011 studiowałam techniki druku na tkaninie i tekstylne techniki eksperymentalne pod

kierunkiem Lindy Maynard, WEEDON, UK

Wystawiałam:

1990- Irkuck, Brack- Dni Kultury Polskiej, Syberia, Z galerią Hanaoki

2001- Madryt, Dni Kultury Polskiej

2003-Wiedeń, Pałac Schonnbrun- Dni Kultury Polskiej

2005/ 2006 -Berlin Global City Fashion Festival

2005 - ,, Kochanica Gangstera,, Spektakl Teatru ,, PROVISORIUM,, reż Janusz Opryński.

2010/ 2011 Poland Fashion Week, Łódź

https://www.etsy.com/pl/shop/JARMOLOWSKAhttps://www.instagram.com/jarmolowska_official/

Izabela Zalewska-Kantek - jestem architektem krajobrazu, członkiem ZPAP. Tworzę pod pseudonimem Theia Boim. Projektuję ogrody i niezmiennie fascynuję się roślinami, które obok postaci kobiecych, są inspiracją a nieraz i tkanką prac plastycznych. Zdecydowanie najbardziej interesuje mnie tkanina artystyczna, w najszerszym tego słowa rozumieniu: od mikroserwetki, przez królewskie szaty po łąkowy kobierzec. Maluję na jedwabiu, tworzę batiki, linoryty, zgłębiam tajemnice eco-printingu. Miałam przyjemność pokazać moje prace na 27 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych. Tradycją słowiańską zostałam zaczarowana podczas kręgów kobiecych.

https://www.youtube.com/user/quinglongreshttps://theiaboim.com/ https://pl.pinterest.com/theiaboim/https://resisabelica.wordpress.com/https://www.instagram.com/theia_between_leaves/

Katarzyna Joanna Saniewska

Urodziłam się w Święto Dziadów, nad ranem 1 listopada. Wpadłam tu przez otwarte okno, z którego, raz do roku widać Nawię. Wrażliwość plastyczna i kulturoznawcza ciekawość dopełniły dzieła, kierując moje zainteresowania w stronę świata, w którym Ubożęta poi się mlekiem, a czarny kot nieoczekiwanie może okazać się Gumiennikiem.

1998 - 2003 - Studia na Wydziale Grafiki Warsztatowej EAS w Warszawie.

Dyplom z wyróżnieniem (linoryt oraz aneks z fotografii pod kierunkiem prof. Ryszarda Osadczego, historia sztuki pod kierunkiem dr Izabelli Galickiej)

2003 –2005 Studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

2005 - 2007- Studia podyplomowe na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Humanistycznego SWPS w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem, pod kierunkiem prof. dr hab Anny Zeidler - Janiszewskiej

2008 - 2012 Studia doktoranckie w Instytucie Mediów i Komunikowania UH SWPS.

2009 Nagroda rektorska dla doktorantów za wybitne osiągniecia naukowe

Od 2010 – przynależność do Związku Polskich Artystów Plastyków.

2020 – Stypendium MKiDN w dziedzinie literatury

Udział w licznych wystawach i konkursach m.in. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Die Schopfungswege Artfabrik Wuppertal etc.

Od ponad 15 lat współpraca z „Magazynem Sztuk”, filią Ośrodka Kultury Ochoty.

Pracuje jako plastyk/grafik w Domu Kultury „Miś” Ośrodka Kultury „Arsus” w Ursusie.

https://www.coroflot.com/SaniewskaArt

Witold Vargas - Ilustrator i opowiadacz. Współautor serii LEGENDARZ w tym BESTIARIUSZA SŁOWIAŃSKIEGO. Od kilkunastu lat wraz z Pawłem Zychem publikuje bogato ilustrowane książki popularyzujące słowiańską fantastykę ludową, stare wierzenia i obrzędy. Urodzony w Andach wychował się w małym mieście, gdzie do dziś bardzo żywe jest współegzystowanie z istotami nadprzyrodzonymi na co dzień. Chcąc uratować polską tradycję demonologii ludowej od zapomnienia postanowił poświęcić się tej tematyce zarówno w obrazie jak i w piśmie. Jego i Pawła Zycha książki i rysunki były inspiracją dla sztuk teatralnych, opowieści, badań naukowych tatuaży oraz gier komputerowych w tym wiedźmina „Dziki gon”. Obecnie podróżuje po kraju z prelekcjami na temat swoich książek i przygotowuje kolejny tom. Ukończył grafikę w IWA w Lublinie u profesora Góreckiego. Muzyk, ilustrator, opowiadacz i pedagog.

Urodziłem się w Boliwii. Moja rodzina pochodzi z miasteczka górniczego między górami. Moja babcia była tam znaną opowiadaczką a niektórzy podejrzewali, że też czarownicą. Dla mnie była całym światem. Do dziś mieszka we mnie i często widujemy się w snach. Uciekając przed wojną domową trafiliśmy do Polski tuż przed stanem wojennym. Tu dołączyłem do zespołu „Varsovia Manta” z którym objechaliśmy pół Europy z koncertami, tu zdobyłem kilka głównych nagród w dziedzinie animacji, a po studiach postanowiłem zostać ilustratorem własnych książek i to robię do dziś. Jestem współautorem serii „Legendarz”, w tym bestiariusza słowiańskiego. W wolnych chwilach zajmuję się opowiadaniem i aktywnie się udzielam w środowisku polskich opowiadaczy. Moje prace plastyczne to głównie ilustracje oraz znaleziska z podróży do wyraju i innych krain za horyzontem rzeczywistości.

https://www.facebook.com/BestiariuszSlowianskihttp://opowiadacze.pl/portfolio/witold-vargas-opowiadacz

Magdalena Rybak

Samozwańcza artystka, której nie przeszkadza brak wykształcenia w tym kierunku. Wkrada się do świata sztuki poprzez współpracę z tkaniną. Absolwentka kierunku Architektura krajobrazu na SGGW. Była związana z Ośrodkiem Kultury Ochota, gdzie w pracowni Angoba wykonała pracę dyplomową - serię rzeźb ogrodowych o tematyce słowiańskiej. Batiku uczyła się pod okiem Liliany Chwistek oraz Izabeli Zalewskiej-Kantek. Jest wierna tej technice tworząc na co dzień obrazy o tematyce warszawskiej pod hasłem „It's also Warsaw!” Nieoczywiste kadry, zaskakujące ujęcia, czyli spojrzenie na miasto z jej perspektywy. Od czasów studiów interesuję się tematyką słowiańską. Jestem za tym, aby powracając do korzeni, otaczać się przedmiotami związanymi z wierzeniami naszych przodków. W swoich tkaninach pokazuję przekrój roczny jak i przestrzenny, gdyż kultura słowiańska silnie była związana z cyklami przyrodniczymi. Prace wykonane w technice batiku, który lubi zaskakiwać autora w efekcie końcowym.

https://www.instagram.com/batik.rybatik/