Winnie Clement

Ośrodek Międzynarodowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża organizuje koncert w wykonaniu Winne'a Clementa, który odbędzie się 22 listopada 2019 r. w akustycznej przestrzeni Kościoła Rektoralnego św. Piotra Apostoła w Lublinie.
 
Wydarzenie zostanie poprzedzone otwartym wykładem artysty w dniu 21 listopada 2019 r. Podczas czwartkowego spotkania muzyk zaprezentuje różne rodzaje fletów,  opowie o procesie ich powstawania, przedstawi materiał wideo i możliwości brzmieniowe przywiezionych ze sobą instrumentów. 
 
____________________

Winne Clement jest muzykiem i twórcą drewnianych fletów. Instrumenty które wytwarza są efektem wieloletnich doświadczeń: podróży, spotkań z muzykami z różnych stron świata oraz własnych eksperymentów konstruktorskich. Twórczość Winne Clementa to także szukanie unikalnego brzmienia. Odnajdywanie, dzięki pracy z detalem, najbardziej satysfakcjonujących go dźwięków, to jednocześnie kształtowanie indywidualnego charakteru fletu. Bardzo ważny jest każdy etap tworzenia, od wyszukania odpowiedniego kawałka gałęzi, aż po olejowanie i schnięcie gotowego instrumentu. Artysta wykonuje flety, których korzenie sięgają setek lat wstecz. Są to głównie pasterskie instrumenty, którymi posługiwały się ludy zamieszkujące pasmo Karpat, flety z kręgu kultury bałkańskiej, a także Bliskiego Wschodu i Azji. W wyniku eksperymentów powstają również ich fuzje, jak w przypadku fletu kaval (w wersji Clementa podwójnie łączony). Winne poprzez swoje świetne rzemiosło buduje subtelne narzędzia komunikacji. Tworzy swoją muzykę ze świadomością, że jest ona mową, formą dialogu z drugim człowiekiem a także z przyrodą (potwierdzają to w swojej mowie np. słowaccy górale grający na fujarach: „powiedz mi to” zamiast „zagraj mi”). Przez swoje instrumenty i tworzone improwizacje opowiada nam historie pozbawione słów, rozpalające wyobraźnie, zamieniające dźwięki w abstrakcyjne kształty / www.fujaraflutes.com

Dział: