Wielkie Lubelskie Malowanie Pisanek

Ludzie, malujecie pisanki!

Wielkie lubelskie malowanie pisanek

11 kwietnia Lublin

godz. 17.00 – 20.00

ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

wstęp wolny

"Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? - Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc."

Tak niegdyś ludzie tłumaczyli tłumaczyli potrzebę malowania pisanek. Jajko w różnych kulturach odgrywało szczególną rolę. Pisanka jest symbolem urodzaju, płodności, ale także magicznym talizmanem. Zdobieniu jajek techniką batikową będzie poświęcone spotkanie organizowane w ramach Laboratorium Obrzędu Miejskiego. Na Lubelszczyźnie to technika polegająca na „pisaniu” wzoru na skorupce za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko zanurza się w przygotowanych barwnikach – od najjaśniejszego do najciemniejszego.

Zapewniamy wszystkie materiały: pisaki, wosk, barwniki. Można zabrać ze sobą jajka (najlepiej białe), choć będziemy mieli kilka w zapasie. Uprzedzamy, że jest to „brudna robota”, a barwniki są trwałe, prosimy więc o strój, którego nie żal poplamić. Zabawa będzie przednia, a w czasie Świąt stół ozdobi własnoręcznie wykonana, niepowtarzalna lubelska miejska pisanka.

„Ludzie, malujcie pisanki” to drugie z cyklu spotkań w ramach projektu Laboratorium Obrzędu Miejskiego z okazji 700-lecia Lublina, przygotowane przez ACK UMCS „Chatka Żaka” i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. Celem tych wydarzeń jest nie tylko prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze, ale – co najważniejsze – integracja miejskiej społeczności i wspólne świętowanie. Spotkamy się jeszcze 23 czerwca na sobótkowych pląsach i na jesiennym śpiewaniu.

Zapraszamy do „Chatki Żaka” na Wielkie Lubelskie Malowanie Pisanek. Ozdobę wielkanocnego koszyka można stworzyć w 30 minut!