Turniej Muzyków Prawdziwych, 1-5 września 2021

Odbywający się od 1 do 5 września VII Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to wydarzenie o ugruntowanej pozycji na polskiej mapie festiwali związanych z muzyką i kulturą tradycyjną.

Idea Turnieju odwołuje się do uniwersalnej wartości, jaką jest prawda ekspresji wykonawczej i prawda materiału źródłowego, zakładając przy tym brak podziałów na muzyków tradycyjnych i profesjonalnych. Turniej Muzyków Prawdziwych otwarty jest na wszystkich wykonawców – muzyków ludowych, muzykantów, rekonstruktorów, ale też współczesnych interpretatorów, łączących muzykę tradycyjną z jazzem, rockiem, elektroniką czy klasyką. W Turnieju mogą mierzyć się zarówno ci wykonawcy, którym muzyka ludowa towarzyszy od urodzenia, jak i ci, którzy świadomie poszukują w muzyce tradycyjnej swojej drogi artystycznej. VII edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych poświęcona jest dawnym mieszkańcom kresów wschodnich, w tym Sybirakom. Turniej upamiętni trudne historie polskich rodzin zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie w powiązaniu z kultywowaną i odtwarzaną muzyczną kulturą tradycyjną.

Program

01.09.2021, śr, 17:00

Wernisaż, Galeria przy Cerkwi, Wstęp wolny, Obowiązują zaproszenia

Sybiracy na Pomorzu Zachodnim

Historyczny wątek VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych poświęcony polskim obywatelom zesłanym na Sybir zostanie wyeksponowany na wystawie fotografii i artefaktów pochodzących ze zbiorów Związku Sybiraków. Rok 2021 jest rokiem symbolicznym dla Sybiraków z uwagi na przypadające 100-lecie początków zawiązywania się Związku Sybiraków. Setna rocznica jest okazją do prezentacji wydarzeń o charakterze regionalnym.

02.09.2021, cz, 19:00

Projekcja, Sala kameralna, Wstęp wolny, Obowiązują wejściówki

Muzyka odnaleziona I Pokaz filmowy

Spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim

„Muzyka odnaleziona” to kolekcja filmów, tworzona od 1980 roku przez Andrzeja Bieńkowskiego. Archiwum autora zawiera m.in. dokumentacje badań terenowych, nagrania, wywiady z muzykantami i śpiewaczkami, dotyczące życia muzycznego wsi Polski, Ukrainy i Białorusi.

 

02.09.2021, cz, 15:00

Warsztaty badawcze, Sale prób, Wstęp wolny, Obowiązują zapisy

Kresy zapamiętane w rodzinie

Podczas sesji warsztatowej uczestnicy będą pracować nad podstawowymi zagadnieniami regionalnej historii, kultury pamięci i etnografii. Pod opieką doświadczonego badacza zastanowią się nad miejscem i rolą pamięci rodzinnej i wspólnotowej w ich życiu, nad potrzebą jej zachowania i sposobami przekazywania. Poznają metody i narzędzia wykorzystywane w pracy terenowej, jak i dostaną techniczne wskazówki jak nagrywać i archiwizować uzyskany materiał. Spotkania mają za zadanie poszerzyć kompetencje wykonawcze, badawcze, techniczne ale także zwrócić uwagę na kompetencje miękkie podczas przeprowadzania badań terenowych.

 

03.09.2021, pt, 15:00

Warsztaty badawcze, Sale prób, Wstęp wolny, Obowiązują zapisy

Kresy zapamiętane w rodzinie

 

03.09.2021, pt, 19:00

Koncert symfoniczny, Sala symfoniczna, BILET: kategoria S5

Kresy klasycznie | INAUGURACJA

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Miłosz Bembinow – dyrygent

Patryk Matwiejczuk – fortepian

Romuald Twardowski

Serenada na smyczki

Roman Palester

Pieśni o ziemi

Mateusz Czarnowski

Koncert fortepianowy (premiera)

Nieodłącznym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych od początku jego istnienia jest koncert inaugurujący, w który zaangażowani są gospodarze czyli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W tym roku, z uwagi na kontekst kresowy, muzycy orkiestry wykonają repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP tworząc niejako podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie. W repertuarze znajdą się utwory napisane przez kompozytorów pochodzących z dawnych kresów jak i premierowe wykonanie koncertu fortepianowego inspirowanego twórczością i działalnością urodzonego na kresach, a osiadłego na zachodnim pomorzu cymbalisty, Edwarda Mojsaka.

 

04.09.2021, sb, 10:00 – 14:00, 14:00 – 18:00

Sala kameralna, Wstęp wolny, Liczba miejsc ograniczona

Przesłuchania konkursowe

Głównym wydarzeniem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest część konkursowa, rozgrywana w czterech kategoriach: solista instrumentalista, solista wokalista, grupy śpiewacze a capella, grupy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Uczestnictwo w turnieju ma charakter ogólnopolski i przyciąga wykonawców muzyki tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski. Przesłuchania solistów wokalistów i grup śpiewaczych a capella odbędą się na sali kameralnej.

 

04.09.2021, sb, 20:00

Ośrodek Teatralny Kana, Wstęp wolny, Liczba miejsc ograniczona

Kresowy Dom Tańca

Zabawa taneczna

Elementem integracyjnym Turnieju Muzyków Prawdziwych od początku jego istnienia jest Dom Tańca organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatru Kana. Tym razem do tańca będą przygrywać Chłopcy z Nowoszyszek – kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania mistrzów Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego.

 

05.09.2021, nd, 12:00

Hol, Obowiązują zapisy, Liczba miejsc ograniczona

Warsztaty tańców i pieśni kresowych dla rodzin

Turniej Muzyków Prawdziwych od pierwszej edycji zaprasza do udziału najmłodszych i rodziny. W ostatni dzień turniejowych zmagań, w samo południe, w przestrzeni holu Filharmonii odbędą się warsztaty tańca tradycyjnego dla całych rodzin, do muzyki na żywo w wykonaniu duetu Kanka Franka.

 

05.09.2021, nd, 17:00

Koncert, Sala symfoniczna, BILET: kategoria S5

Koncert finałowy

Laureaci VII Turnieju Muzyków Prawdziwych

Zespół Wernyhora:

Maciej Harna – aranżacje, lirnik

Anna Oklejewicz – instrumenty smyczkowe

Daria Kosiek – wokal

Koncert finałowy to zwieńczenie konkursowych zmagań i możliwość poznania laureatów wszystkich kategorii Turnieju Muzyków Prawdziwych. Gościem specjalnym finału będzie sanocki zespół Wernyhora, który w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają głównie do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat, od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę.

VII Turniej Muzyków Prawdziwych dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerem VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych jest ZAIKS.

Fundatorem nagrody dla laureata VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych jest Poseł na Sejm Jarosław Rzepa.

Więcej informacji https://turniej.filharmonia.szczecin.pl/

https://www.facebook.com/turniejmuzykowprawdziwych