Trebunie-Tutki & Urmuli -"DUCH GÓR"

Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków ”ślebodni” czyli wolni i niezależni  pasterze, zbójnicy i waleczni wojownicy, wymykający się wszelkiemu zwierzchnictwu i kierujący się wewnętrznym instynktem, specyficznym poczuciem sprawiedliwości, dumy  i honoru.
Trebunie-Tutki  jako pierwszy zespół z Polski, rozpoczął przed laty dialog  z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers. Dziś spotykają się z bliską sercom muzyką i kulturą gruzińską, gdzie tak wiele łączy, a dzieli jedynie odległość. Górale, żyjący pod różnymi szerokościami geograficznymi mają wiele wspólnych cech- temperament, styl życia, upodobania, a ich muzykę wyróżnia żywiołowość, połączona z jedynego rodzaju liryką. Życie w surowych, górskich warunkach i urzekającym pięknem otoczeniu zostawiło ślad w ich mentalności, a w muzyce zaowocowało oryginalnym, rozpoznawalnym stylem. 
Nowy projekt , opierający się na tradycyjnym instrumentarium pasterskim  i tematyce narodowej, górskiej, szeroko czerpie z improwizacji jazzowej- rytmom i brzmieniom  uniwersalnym i zrozumiałym pod każdą szerokością geograficzną. Nowa Muzyka Góralska autorskie utwory Krzysztofa Trebuni-Tutki, inspirowane tradycją górali podhalańskich kreuje ideę polish word music, którą zespół niesie w świat. Wzbogacona o tradycyjne melodie gruzińskie w najpiękniejszym wykonaniu kwintetu Urmuli, tworzy nową jakość góralskiego dziedzictwa ponad granicami.      
Gruzini i Górale –Trebunie-Tutki, mający doświadczenie, pasję i radość muzykowania,  malują dźwiękiem i nastrojem zupełnie inny, nowy  obraz swojej kultury-  z poszanowaniem przeszłości i w atmosferze jednego, Tatrzańsko-Kaukaskiego Ducha.
 Płyta powstała dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Polskim Radiem i Unzipped Fly Records.