Symcha Keller Chasydzka droga z Lublina do Kocka

"Chasydzka droga", tak jak i wcześniejsze płyty, stanowi muzyczną podróż po mistycznym, nieistniejącym już świecie chasydów – najpiękniejszym kwiecie ekstatycznej muzyki, myśli i sposobu życia polskich Żydów. Obecna trzecia odsłona tego świata prowadzi nas od ekstatyki Widzącego z Lublina do poszukiwań prawdy absolutnej Rabiego Mendla z Kocka.

Ta płyta jest bardziej szorstka od poprzednich, muzycznie zawiera też oryginalne, stare chasydzkie pieśni, ale aranżowane inaczej, jeszcze bardziej mistycznie. Słychać w nich ducha szkoły Rebego z Kocka. Na płycie znajdują się zarówno szybkie, ostre, weselne tańce jak i pieśni stricte medytacyjne, pełne głębi i melancholii. Najbardziej spektakularnym utworem jest "Hallel" – szesnastominutowa suita chasydzka, oddająca sposób modlitwy w małych chasydzkich domach modlitwy w środkowej i wschodniej Polsce.

"Pieśń ta nigdy wcześniej nie była nagrana. Większą część melodii do tej modlitwy nauczyłem się od mojego pierwszego Mistrza, kantora z łódzkiej synagogi Icchaka Froimowskiego, który przed wojną prowadził modlitwy w synagodze cadyka z Radoszyc, pochodzącego ze szkoły Widzącego z  Lublina. Płyta nagrywana była w sposób maksymalnie naturalny, zrezygnowaliśmy w niej z wszelkich nowinek technicznych, a część utworów nagrywana była na żywo, jak w wersji koncertowej. Zapraszam do drogi z Lublina do Kocka…" - Symcha Keller.

Na płycie zagrali wspaniali muzycy, którzy również ją wspólnie zaaranżowali, Bartłomiej Stańczyk – akordeon, śpiew, Robert Brzozowski – kontrabas, Paweł Stępnik – gitara, Krzysztof Pachla – klarnet, Tomasz "Bozdek” Kozdraj – bębny, Stanisław Siedlaczek – perkusja. Gościnnie udział wzięli: wspaniały śpiewak z Wrocławia, tenor liryczny Piotr Bunzler oraz grający na instrumentach biblijnych w "Psalmie 150” Michał Kaczor.