Stroje krakowskie. Historie i mity

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przez trzy lata prowadziło badania na temat strojów krakowskich, dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W efekcie powstała niezwykła książka, która jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Co stanowi o jej wyjątkowości?

 

Stroje krakowskie. Historie i mity to rozległa, wieloaspektowa i zaskakująca analiza strojów krakowskich. Daje poznać, z jak nieoczywistym, a jednocześnie żywotnym zjawiskiem mamy do czynienia. Praca nad jej powstaniem objęła trzy lata badań prowadzonych w zasobach muzealnych w kraju i za granicą, a jednocześnie w ponad stu miejscowościach w Małopolsce. Badań prowadzonych ze starannością i pasją.

 

Autorki przekopały się przez ogromny materiał – muzealia, archiwalia, literaturę przedmiotu, a zarazem nieprzebadane dotąd źródła (np. pamiętniki, rodzinne albumy, doniesienia prasowe, strony internetowe). Poddały refleksji konwencje, w jakich wytwarzano badane materiały oraz konteksty ich użytkowania – polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe. Krytyczne podejście do tematu zrodziło ożywcze pytania, odnowiło myślenie, zarysowało nowe horyzonty.

 

Idąc tropem zbiorów, zdjęć, notatek, a także rodzących się intuicji, autorki wyruszyły w teren. Podczas spotkań i rozmów poruszały pamięci, spisywały historie i komentarze. Dowiodły, że temat stroju krakowskiego należy rozpisać na wiele opowieści, co podaje w wątpliwość dotychczasowe ujęcia i rewiduje utarte przekonania.

 

Książka przedstawia wiarygodny obraz niespotykanej wariantowości strojów krakowskich. Zaświadcza, że temat jest przede wszystkim częścią życia, wyobraźni, kultury, przenikania się mód, wpływów, fascynacji. Dowodzi, że sposób postrzegania strojów krakowskich, ich mityzacja, to poniekąd osobny – także intrygujący – rozdział w historii polskiej mentalności.

 

Publikacja zawiera ciekawie dobrany i atrakcyjnie przedstawiony materiał ikonograficzny. Wszystkie zasoby fotografowane były w specjalnych ujęciach.

 

 

Słowem Stroje krakowskie. Historie i mity to przede wszystkim droga, proces, zaproszenie do wspólnego myślenia.

 

Stroje krakowskie. Historie i mity

Redakcja: Elżbieta Pobiegły,  Ewa Rossal

Projekt graficzny: Wojtek Kwiecień-Janikowski

Język: polski
Podwójna okładka kartonowa, grzbiet otwarty, 384 strony, 340 ilustracji, 230 x 265 mm

Kraków 2017
ISBN: 978-83-61369-37-0

Książka wydana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

 

 

­

 

 

Kontakt dla dziennikarzy: 

Olga Łuczyńska / luczynska@etnomuzeum.eu /

tel. 012 430 60 23, wew. 34

kom. 607778952