Spotkanie promocyjne nowego numeru Pisma Folkowego 18. listopada

Spotkanie promocyjne

nowego numeru Pisma Folkowego

18. listopada godz. 18.00

Mała Sala Widowiskowa ACK UMCS „Chatka Żaka”

wstęp wolny

 

Redakcja Pisma Folkowego zaprasza na prezentację nowego numeru czaspisma poświęconego aktualnym zagadnieniom kultury tradycyjnej i folkowej. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek, 18 listopada, o godz. 18.00 w ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie. W jego ramach zaplanowany został kameralny koncert Scholi Świętego Wawrzyńca z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego „Rola” z Motycza oraz kilka pieśni w wykonaniu Tomasza Rokosza akompaniującego sobie na lirze korbowej. Tematem będą tradycyjne pieśni o Świętych Pańskich. Ważnym punktem spotkania będzie promocja „Śpiewnika kościelnego z melodyjami” ks. M.M. Mioduszewskiego. W koncercie wystąpią i o okolicznościach wydawnictwa opowiedzą członkowie Scholi Świętego Wawrzyńca.

Tematem przewodnim numeru jest moda w folku. Pytamy „znaczących ludzi folku”, którymi są: dr Joanna Dziadowiec, Magda Wieczorek-Duchewicz, Jan Trebunia, Angela Gaber i Stefan Bracha o wyobrażenie i miejsce mody w ich świecie.

Pokazujemy jak ważna jest sztuka ludowa i jak wpływa na współczesnego człowieka (słomiane pająki Tomasza Krajewskiego, malarstwo Stanisława Koguciuka, koronka klockowa w Bobowej). Przywołujemy wspomnienie wakacyjnych festiwali – kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, zakopiańskiego Święta Gór i sądeckiej Pannonica Folk Festival. W stałych działach poświęconych zagadnieniom teoretycznym i dokumentowaniu tradycji zajmujemy się rytmem w muzyce (Stattia Tarkiwska) i repertuarem pieśni o Świętych Pańskich (dr Agata Bielak).

W numerze nie zabrakło nowych przekładów tekstów piosenek Maćka Frońskiego, felietonu Tomasza Janasa i recenzji płytowej Wojtka Bernatowicza. Ponad to, jak zwykle nowości płytowe, prezentacje i relacje z wydarzeń najnowszych.

Do muzykowania i otrzymania nowego numeru Pisma Folkowego zapraszamy wszystkich chętnych!!!