Sobótka w Gorajcu

W niedzielne popołudnie 21 czerwca w Chutorze Gorajec w ramach najdłuższego dnia w roku w roku, a zarazem najkrótszej nocy często nazywanej sobótką lub kupalnocką koncert zagrają: Kapela Nad Brusienką oraz Orkiestra św. Mikołaja. Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2339325986373245/

Święto sobótki to jedna z najdawniejszych tradycji kultywowanych od pokoleń. Związana jest z letnim przesileniem słońca. W wielu regionach nazywana jest nocą Kupały, za to na Podkarpaciu od dawien dawna zwie się sobótką. Jest to święto wody, ognia, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

Najdłuższy dzień w roku zawsze przypada w pierwszy dzień astronomicznego lata. Ten z kolei rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego, czyli zwykle w nocy z 21 na 22 czerwca. Dlatego też w Gorajcu za dzień świętowania wybrano niedzielę.  Koncerty rozpoczną się o godzinie 16.00 występem lokalnej Kapeli Nad Brusienką. Składa się ona z młodych pasjonatów folkloru Podkarpacia, czerpiących z regionalnych źródeł i do nich się odwołujących. Natomiast Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej zasłużonych folkowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Powstała w 1988 i jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.
Wydarzenie zakończy wspólne puszczanie wianków na rzece Łówczance.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w koncercie wziąć udział może maksymalnie 150 osób. Zapisy trwają na stronie facebookowej wydarzenia:  https://www.facebook.com/events/2339325986373245/

Organizatorzy zachęcają też do wędrowania podczas nocy świętojańskiej po roztoczańskich szlakach i powitania pierwszych promieni słonecznych nowego, niedzielnego dnia w miejscach kultowych dla turystów, takich jak Dahany czy znajdująca się w pobliżu Horyńca Zdrój świątynia słońca.

Sobótkowy koncert  transmitowany będzie również na kanale Kultura w Kwarantannie, czyli w grupie  która skupia ponad 70 tysięcy ludzi kultury z całego kraju.

Dział: