Już 30 listopada 2024 roku w Sobótce odbędzie się niezwykłe wydarzenie: pierwsza edycja festiwalu kultury słowiańskiej Słowiańskości pod Ślężą.
Ideą festiwalu jest zanurzenie się w rodzimą kulturę Słowian zarówno poprzez żywe uczestnictwo w warsztatach, jak i udział w spotkaniach autorskich i prelekcjach. Słowiańskość to z jednej strony niezwykle silny i rozwijający się nurt we współczesnej kulturze polskiej, a z drugiej – wzmacnianie poczucia tożsamości poprzez poszukiwanie własnych korzeni, odnoszenie się do dziedzictwa i kultywowanie kultury ludowej. Popularność motywów słowiańskich widzimy dzisiaj właściwie w każdej dziedzinie kultury: w literaturze, filmie, muzyce, teatrze.
Dostrzegając wielowymiarowość tematu, chcemy podejść do słowiańskości z możliwie różnych perspektyw: spojrzeć nie tylko na wierzenia dawnych Słowian, ale i kulturę ludową, a także przekształcenia tradycji i ciągłość folkloru. Chcemy szukać odpowiedzi na pytania o polską i słowiańską tożsamość, rozmawiać o literaturze i wsłuchiwać się w muzykę, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Wszystkie te elementy pojawią się podczas Słowiańskości pod Ślężą: umożliwimy uczestnikom doświadczenie folkloru podczas warsztatów, zaprosimy ich także na spotkania i prelekcje.
W programie m.in.:
- warsztaty białego głosu;
- terenowa gra mobilna z nagrodami dla znawców słowiańszczyzny;
- wróżby andrzejkowe;
- warsztaty rękodzieła ludowego;
- prelekcja o współczesnej słowiańskości;
- spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem, Anną Sokalską i Justyną Hankus;
- koncert starych pieśni;
- kiermasz szczodrogodowy pełen słowiańskiego rękodzieła i nie tylko.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Festiwal odbywa się z inicjatywy Natalii Kościńskiej, twórczyni projektu Słowiańskości, obchodzącego właśnie swoje piąte urodziny. Organizatorami są Biblioteka Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej. Partnerzy projektu: wydawnictwo Powergraph, Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster oraz Fundacja Good Culture i Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce. Patronat nad wydarzeniem objęło Pismo Folkowe oraz Internetowa Słowiańska Agencja Prasowa iSAP.pl.