„Sensitive Skin” – nowa płyta Kimmo Pohjonena - fińskiego „Jimi’ego Hendrixa” akordeonu

Kimmo Pohjonen, hipnotyzujący Fin zwany również „Dźwiękołamaczem” (od tytułu biograficznego filmu dokumentalnego „Soundbreaker”, reż. Kimmo Koskela, 2011) nieprzerwanie od 20 lat rewolucjonizuje grę, na wydawać by się mogło, bardzo tradycyjnym instrumencie jakim jest akordeon. Jako pierwszy na świecie amplifikował go, używa efekty dźwiękowe i loopy niczym gitarzysta, łączy w swojej twórczości różne gatunki począwszy od folku, rocka, awangardy, aż po muzykę współczesną.

Nie inaczej jest na najnowszej 10. już płycie tego „akordeonisty-ryzykanta” noszącej tytuł „Sensitive Skin”, wydanej nakładem Octopus (sublabela znanej fińskiej wytwórni Ondine, specjalizującej się notabene w promocji muzyki klasycznej).

Na stwierdzenie każdego, kto deklaruje, że dobrze zna muzykę Pohjonena i mówi „Tak, wiem jak brzmi muzyka Kimmo!" producent płyty James Spectrum, vel Baron Sealandii z fińskiego art-popowego zespołu Pepe Deluxé, przewrotnie odpowiada:
„Ten album Ci odpowie: - Cóż... właściwie nic o nim nie wiesz! Ja pracowałem z Kimmo ponad dwa lata, ten album jest już gotowy i wydany, a ja nadal nie bardzo rozumiem, jak on tworzy swoją muzykę i skąd wypływa szamanistyczny wymiar jego pomysłów.”
„Sensitive Skin” to 9 premierowych kompozycji autorstwa Pohjonena i 47 minut „jazdy bez trzymanki” przez pejzaż dźwiękowy wyczarowany przez magów z dalekiej Północy.

Album powstawał głównie w helsińskim, domowym studiu Pohjonena „Iron Lung” od 2013 roku. Artysta zaprosił ponownie do współpracy takich tuzów jak: perkusjonistę z islandzkiego zespołu Múm, Samuli Kosminena, amerykański kwartet smyczkowy Kronos Quartet, weterana fińskiego rocka Ismo Alanko, speca od elektroniki Tuomasa Norvio (ex-gitarzystę fińskiego zespołu Killer), nycklelharpistę Arto Järvelä’ę, czy wreszcie własne córki: Inkę i Sannę Pohjonen. Ostatnie zaproszenie wypłynęło z chęci posiadania na nagraniach kobiecego wokalu, dla odmiany eksperymentów z własnym głosem. „Wypróbowałem na kilku demówkach moje córki i nagle to zabrzmiało wspaniale, tak więc miałem już pełen pakiet na płytę. To był naturalny sposób na flow tej muzyki. To bardzo wyjątkowe grać z własnymi córkami. I tworzyć album z własnymi córkami i grać koncerty z nimi. Czuję się z tym bardzo dobrze w obecnej chwili.” – mówi Pohjonen.

Jednak to ręka producenta nadaje temu albumowi zupełnie nowy wymiar w dotychczasowych muzycznych eksperymentach fińskiego awangardzisty, jakim niewątpliwie jest Pohjonen. James Spectrum serwuje słuchaczom muzyczne smaczki z wykorzystaniem takich instrumentów jak: syntezator modularny, dzwony rurowe, modulator eterowy własnego pomysłu, czy analogowy syntezator knifonium. Wreszcie w tytułowym utworze „Sensitive Skin” pojawia się również omniwerk – wynalazek krajanów Pohjonena: pomysłodawcy i sponsora, Lauri’ego Porra, a na co dzień basisty, kompozytora i prawnuka Jeana Sibeliusa oraz Jukki Ollikka’ego, konstruktora klawesynów. Finów zainspirowały działania Sławomira Zubrzyckiego i jego viola organista z 2012 r., zaś ich omniwerk łączy wspomnianą violę wg projektu Leonarda da Vinci z lautenwerkiem. Jest to pierwsze na świecie nagranie muzyczne, w którym występuje ten instrument.

Pohjonen ma specjalną umiejętność tworzenia własnych światów muzycznych, których nadmierna analiza staje się bardzo często daremna. Płyta „Sensitive Skin” jest godnym następcą i kolejnym krokiem w rozwoju artystycznym Pohjonena po bardzo entuzjastycznie przyjmowanym na całym świecie albumie i DVD „Uniko” z 2011r.

Płyta „Sensitive Skin” jest obecnie numerem 1. w styczniowym notowaniu World Music Charts Europe (http://www.wmce.de/). Jest też nominowana do nagród brytyjskiego magazynu Songlines https://www.surveymonkey.com/r/RBWD2N5 (głosowanie trwa do 31.01.2016) i fińskiej nagrody muzycznej Emma.

Dystrybutorem płyty „Sensitive Skin” w Polsce jest CMD Classical Music Distribution s.c. z Opola.
Płyta do nabycia w sklepie internetowym CMD, empik.com i w dobrych stacjonarnych sklepach muzycznych.
Kontakt dla mediów i przedstawicieli branży muzycznej w Polsce, zapytania o wywiady: Justyna Galińska, 1st Row ROCKS niezależna promocja muzyczna
kom. +48 609 857 001, 1strowrocks@gmail.com