Ród Karpieli

Koncert promocyjny płyty „Ród Karpieli”

Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza 22 listopada o godz. 18 do Studia Lutosławskiego na koncert promocyjny 2-płytowego albumu „Ród Karpieli”, wydanego w serii „Muzyka źródeł”.

Wykonawcy:

Jan Karpiel-Bułecka - skrzypce, dudy, piszczałki, śpiew

Andrzej Karpiel-Replon - skrzypce, śpiew

Adam Karpiel-Bułecka - skrzypce, śpiew

Wojciech Karpiel - basy góralskie, śpiew

Katarzyna Karpiel-Michalik -  śpiew

Małgorzata Karpiel - śpiew

Anna Malacina-Karpiel – śpiew

Podczas koncertu usłyszymy repertuar, wykonywany przez muzyków z rodziny  Karpieli-Bułecków,  zamieszczony na dwóch płytach wznowionej, bardzo cenionej serii Polskiego Radia pt. „Muzyka źródeł”.

Na dwupłytowy album  złożyły się archiwalne nagrania dwóch pokoleń rodu Karpieli - Bułecków z Kościeliska i Zakopanego: seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki (1927-2017) i jego dwóch synów Jana Karpiela-Bułecki (ur.1956) i Sebastiana Karpiela-Bułecki (ur.1976), znanego szerokiej publiczności  jako lidera zespołu Zakopower.

„Jest to jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom. Polskie Radio  dokumentowało wielokrotnie grę najwybitniejszych przedstawicieli rodu Karpieli-Bułecków: w Zakopanem i radiowym studiu w Warszawie. Najobszerniejszych nagrań dokonał Bolesław Karpiel-Bułecka, rejestrowany dwukrotnie, w latach 1975-1976 w Zakopanem. Jego syn Jan zarejestrował grę na instrumentach pasterskich oraz dokonał, wraz z kapelą, pełnego nagrania nut podhalańskich. Dwukrotnie także nagrywany był przez Polskie Radio Sebastian Karpiel-Bułecka – jako prymista kapeli i śpiewak.

Muzyka wybrana na dwie płyty albumu Ród Karpieli-Bułecków obejmuje bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, stare teksty śpiewek góralskich, prezentację instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach. Muzyka góralska, czyli kapela, jest prezentowana na płytach w dwóch wariantach: starszym, czteroosobowym i nowszym, pięcioosobowym. Zderzenie nagrań dwóch pokoleń muzyków (prymistów i członków kapel) pokazuje zmiany stylu gry, indywidualność każdego z prymistów, ale i kontynuację rodzinnych tradycji muzykowania. Warto dodać, że zarówno ojciec, jak i jego synowie są samoukami i czerpią z repertuaru dawnych prymistów podhalańskich (…)”

                                                                                            Maria Baliszewska, Anna Borucka-Szotkowska

Bilety na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem

Dział: